چربی مو

چرب شدن موها یکی از مشکلاتی است که تقریبا ، اکثر افراد با آن روبرو هستند. چربی مو به دلیل مختلفی ممکن است رخ دهد. اما چیزی که مورد اهمیت است این است که چربی مو ، بسیار آذار دهنده می باشد. چربی را را می توان با روش های مختلفی از بین برد که در این مطلب ما به صورت کامل ، به چرب شدن موها می پردازیم. واقعیت این است که پوست سر ما چربی و سبوم تولید می کند تا آن را زیبا و سالم نگه دارد.  در حالی که این چربی به خودی خود برای مو بد نیست ،در واقع، موها را درخشان، سالم و قوی می کند، روغن بیش از حد می تواند باعث تجمع موها شود که باعث می شود موها شل و بیش از حد نرم به نظر برسند.

علت چرب شدن بیش از حد مو

هر فولیکول مو روی سر شما یک غده چربی دارد که سبوم تولید می کند. آن‌هایی که موهای با بافت ظریف‌تری دارند، نسبت به افرادی که بافت موهای ضخیم‌تر، درشت‌تر یا پیچ‌دار دارند، موهای بیشتری در هر سانتی‌متر روی سر خود دارند و بنابراین غدد چربی بیشتری سبوم بیشتری تولید می‌کنند. به همین دلیل است که کسانی که موهای نازکی دارند اغلب احساس می‌کنند موهایشان به سرعت چرب می‌شود و برای جلوگیری از ظاهر شدن ریشه‌های صاف و شل، نیاز به شستشوی روزانه آن‌ها را احساس می‌کنند.

موهای چرب همچنین نتیجه عدم شستشوی مکرر شامپو یا عدم صرف وقت در هنگام تمیز کردن پوست سر با شامپو برای از بین بردن موثر چربی و تجمع محصول است. زمانی که شامپو می‌زنید باید تقریباً یک دقیقه را به آرامی و محکم پوست سر خود را ماساژ دهید و به همه قسمت‌ها توجه کنید ، مردم اغلب فراموش می‌کنند که پشت سر خود را ماساژ دهند. به خوبی بشویید تا از باقی ماندن شامپو اطمینان حاصل کنید و کثیفی، چربی و سلول های مرده پوست که در آن محبوس شده اند شسته شوند.اگر موهای خود را به درستی  نشویید، این تجمع باقی مانده شامپو، کثیفی، روغن و پوست مرده می تواند باعث شود موهای شما چرب تر شود.

چرا موها چرب به نظر می رسد؟

همانطور که گفته شد، انواع موها بعد از مدت زمان متفاوت چرب به نظر می‌رسند . اشخاصی که موهای زبر یا بافت دارند ممکن است بتوانند برای چند روز موها را ترک کنند و همچنان تازه به نظر می‌رسند. با این حال، کسانی که موهای نازکی دارند، ممکن است بعد از یک روز موهایشان چرب به نظر برسد.

آیا تغذیه موجب چرب شدن موها می شود؟

درست مانند پوست صورت، پوست سر ما می‌تواند به دلیل غذاهایی که می‌خوریم، مانند خوردن یک رژیم غذایی چرب یا شیرین، مستعد چرب شدن باشد.
شما موها و پوست سرتان را به همان جاهایی می برید که صورتتان را می گیرید، و به همان اندازه کثیف می شود. پوست سر شما نیز یک بافت زنده است. عرق می کند، چربی تولید می کند و سلول های پوست را از بین می برد.

سبوم نوعی روغن است، به این معنی که شستن آن با آب باعث تجزیه آن نمی شود. شستن موها فقط با آب یا نادیده گرفتن مرحله شامپو و استفاده از نرم‌کننده می‌تواند باعث تجمع چربی شود.

چند راه حل برای از بین بردن سریع چربی مو 

شامپو خشک

شامپو خشک می تواند با جذب روغن ریشه های شما را مات و خشک کند. به خاطر داشته باشید که استفاده زیاد از شامپوی خشک بین شستشوها می تواند باعث تحریک پوست سر شما شود.

نشاسته ذرت یا پودر بچه

استفاده از مقدار مناسب نشاسته ذرت یا پودر بچه به موهایتان می تواند کمی مشکل باشد. هر دوی این مواد می توانند پوست سر شما را به سرعت خشک کنند، بنابراین فقط از یک تکه کوچک در تاج سر خود استفاده کنید تا ریشه های روغنی کمتر مشخص شود.

تغییر عادات آرایشی

گاهی اوقات تغییر عادات آرایشی می تواند میزان چربی موهای شما را کاهش دهد. در اینجا چند نکته برای سبک زندگی وجود دارد که ممکن است به سطح چربی در موهای شما کمک کند.

از شامپو بچه استفاده کنید

اگر آماده نیستید روی یک شامپوی تخصصی برای کاهش چربی سرمایه گذاری کنید، سعی کنید از یک شامپوی ملایم برای پوست سر حساس نوزادان و کودکان نوپا استفاده کنید.

از شست و شوی بیش از حد موها صرفه نظر کنید

هر بار که موهایتان را می شورید، سبوم و عرق پوست سرتان را به داخل کوتیکول موهایتان می کشید. وقتی روغن را در سرتاسر موهایتان پخش می کنید، پوست سرتان بیشتر تولید می کند. کمتر مسواک بزنید تا وضعیت روغن را به حداقل برسانید.

استفاده از سشوار و اتو و صاف کننده را کم کنید

مانند برس زدن مو، صاف کردن موها باعث حرکت روغن در سراسر کوتیکول مو می شود. اتو مو و سایر ابزارهای داغ برای مو نیز گرما را نزدیک ریشه مو اعمال می کند که می تواند غدد عرق شما را تحریک کند.

استفاده از آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا سبوم اضافی را از بین می برد و همچنین ممکن است گردش خون را در اطراف پوست سر شما تقویت کند.

نرم کننده را فقط به انتهای مو بزنید

اگر نرم کننده شما سریعتر از شامپو تمام می شود ، این کار را اشتباه انجام می دهید. صاف کننده در حمام شما باید به مقدار کم و فقط در انتهای خود استفاده شود. بسیاری از ما که موهای خشک یا رنگ شده داریم در دام استفاده از آن‌ها بیشتر و بالاتر می‌افتیم تا گره‌ها را از بین ببریم تا زمانی که اساساً به ریشه‌هایمان نرسند. اما هر چه بیشتر آن را بمالید، موهایتان سریعتر چرب می شود.

استفاده از مقدار مناسب شامپو برای شست و شو

مقدار خاصی از شامپو وجود دارد که باید برای اطمینان از اینکه موها خیلی چرب نمی شوند، استفاده کنید. هنگام شستن موها، استفاده از شامپو زیاد مهم است زیرا ممکن است روی مو سنگین شود.

استفاده از سرکه سیب

به سادگی سرکه سیب را در یک فنجان آب رقیق کنید و آن را روی موها بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند و به همین دلیل موها از بین می روند و موها کاملاً جیر زده و 100% بدون چربی باقی می مانند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *