آلوپسی اصطلاحی کلی برای شرایطی است که با ریزش مو مشخص می شود. این مسری نیست، اگرچه گاهی اوقات می تواند نشانه ای از سایر مشکلات سلامتی باشد. آلوپسی آره آتا یا ریزش مو سکه ای ، یک بیماری خود ایمنی، یکی از شایع ترین انواع آلوپسی است. با این حال، همه آنها به یک پاسخ غیرعادی سیستم ایمنی مرتبط نیستند.

برخی از انواع آلوپسی به عوامل ژنتیکی، سبک زندگی یا محیطی و همچنین شرایط روانی که منجر به کشیدن مو می شود، مرتبط است. درمان بسیاری از انواع آلوپسی یکسان است و ممکن است شامل داروهای خوراکی و درمان های موضعی باشد. برای برخی از انواع آلوپسی، تغییرات رفتاری برای معکوس کردن ریزش مو مورد نیاز است.

انواع مختلف آلوپسی

هر چیزی که چرخه رشد طبیعی و سالم مو را مختل کند می تواند منجر به آلوپسی شود. برخی از انواع آلوپسی را می توان اجتناب کرد، اما برخی دیگر می توانند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهند. سابقه خانوادگی، سن، جنسیت و نژاد شما همگی می توانند عواملی در احتمال ابتلا به نوعی آلوپسی باشند.

در مورد شیوع آلوپسی بر اساس نژاد نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به آلوپسی آره‌آتا در افراد آفریقایی آمریکایی بیشتر از سفیدپوستان است، در حالی که افراد آسیایی کمترین احتمال را دارند. محققان تصور کردند ترکیبی از نابرابری های سلامتی و ژنتیک علت اصلی آن است.

موارد زیر شامل علل و علائم شایع ترین انواع آلوپسی است.

آلوپسی آره آتا

علامت اصلی آلوپسی آره آتا موهایی است که به صورت تکه‌ای، معمولاً روی پوست سر می‌ریزند. اما آلوپسی آره آتا می تواند ابروها، مژه ها و سایر نقاط بدن را درگیر کند.

آلوپسی آره آتا یک اختلال خود ایمنی است. با آلوپسی آره‌آتا، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول‌های موی سالم، حفره‌های کوچک و جیب مانندی در پوست ما حمله می‌کند که باعث رشد مو می‌شود، مشابه روشی که سیستم ایمنی ممکن است با عفونت مبارزه کند. آسیب به فولیکول ها منجر به ریزش مو می شود. این نوع آلوپسی معمولاً در خانواده ها ایجاد می شود.

آلوپسی آره آتا نقطه ای یا سکه ای

هنگامی که ریزش موی تکه‌ای ادامه پیدا می‌کند اما با گذشت زمان بهبود نمی‌یابد یا بدتر نمی‌شود، به عنوان آلوپسی آره‌آتا لکه‌ای مداوم مشخص می‌شود. این ناشی از همان عواملی است که منجر به آلوپسی آره آتا می شود.

آلوپسی توتالیس

هنگامی که کل پوست سر دچار ریزش مو می شود، این بیماری آلوپسی توتالیس نامیده می شود. مانند برخی دیگر از انواع آلوپسی، به نظر می رسد که با پاسخ غیرعادی سیستم ایمنی مرتبط باشد. با این حال، محققان هنوز در تلاش برای کشف علل دقیق آلوپسی توتالیس هستند.

آلوپسی سکه ای افلوویوم

آلوپسی سکه ای منتشر به نام تلوژن افلوویوم نیز شناخته می شود. این با آلوپسی آره آتا متفاوت است زیرا موهای شما نازک می شود و سپس به جای اینکه به صورت تکه تکه بریزد، در نواحی پراکنده در سرتاسر سر می ریزد. در موارد نادر، الگوهای مشابهی از ریزش مو در سایر نواحی بدن رخ می دهد. دلایل آن عبارتند از استرس شدید، تغییرات هورمونی ناگهانی و عوارض جانبی دارو.

آلوپسی اوفیازیس

آلوپسی اوفیازیس نوعی آلوپسی آره آتا است که بیشتر کناره ها و پشت پوست سر را درگیر می کند. این یک اختلال خود ایمنی است که عمدتاً جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد.

آلوپسی آندروژنیک

آلوپسی آندروژنیک یک بیماری ژنتیکی شایع است که افراد از هر جنس را درگیر می کند.

الگوی مردانه

طاسی با الگوی مردانه معمولاً با کاهش خط مو یا ریزش مو در تاج شروع می شود. پهلوها و قسمت پایینی سر معمولاً آخرین نواحی هستند که در صورت ریزش مو، موها را از دست می دهند.

الگوی زنانه

طاسی الگوی زنانه با طاسی الگوی مردانه متفاوت است زیرا معمولاً با نازک شدن مو در امتداد خط قسمت شروع می شود. خط قطعه ممکن است در نهایت بزرگ شود، اما طاسی کامل نادر است.

آلوپسی سیکاتریسیال

متخصصان به طور کامل دلایل آلوپسی سیکاتریسیال را درک نمی کنند، اگرچه این وضعیت التهابی گاهی اوقات پس از آسیب دیدن پوست در اثر سوختگی یا عفونت شدید ایجاد می شود. ریزش مو ممکن است به آهستگی در تکه ها یا با سرعت بیشتری در مناطق بزرگتر رخ دهد. پوست زیر نیز ممکن است خارش و ملتهب شود.

 

از بین بردن جای ریزش مو سکه ای با اسپری پرپشت کننده مو 

پلانوپیلاریس

لیکن پلانوپیلاریس یکی دیگر از بیماری های التهابی است که زنان جوان را بیشتر از مردان درگیر می کند. این یک اختلال نادر با علت ناشناخته است که منجر به ایجاد لکه های صاف روی پوست سر می شود.

آلوپسی فیبروزان پیشانی

آلوپسی فیبروزان پیشانی شکلی از لیکن پلانوپیلاریس است. معمولاً باعث ریزش موی آهسته اما پیشرونده، معمولاً درست بالای پیشانی می شود. ابروها و مژه ها نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

آلوپسی سیکاتریسیال سانتریفیوژ مرکزی

CCCA باعث ریزش مو می شود که از تاج شروع می شود و سپس در بالای سر پخش می شود. طبق گزارش سال 2020 منبع مطمئن، CCCA تقریباً به طور انحصاری زنان سیاه پوست بالای 30 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. کارشناسان مطمئن نیستند که چرا، اما CCCA احتمالا دلایل متعددی دارد.

آلوپسی باربا

یک بیماری خودایمنی، آلوپسی باربا باعث ریزش موهای ریش به صورت تکه‌های دایره‌ای کوچک می‌شود. گاهی اوقات با پیشرفت بیماری، تکه‌ها با هم همپوشانی دارند. با این حال، پیش بینی میزان ریزش مو دشوار است.

آلوپسی پس از زایمان

کاهش سریع و قابل توجه سطح استروژن پس از زایمان می تواند منجر به شرایطی به نام آلوپسی پس از زایمان شود. با این حال، پزشکان این را ریزش مو معمولی نمی دانند. در عوض، آلوپسی پس از زایمان در واقع ریزش مو به دنبال افزایش رشد مو است که می تواند در دوران بارداری رخ دهد. در عرض چند ماه، رشد منظم مو معمولاً از سر گرفته می شود.

آلوپسی به چه صورت است؟

آلوپسی زمانی رخ می دهد که چرخه معمول رشد مو قطع یا متوقف شود. الگوی ریزش مو بسته به نوع یا علت آلوپسی متفاوت است.

ریزش موی مردانه و زنانه معمولاً در قسمت‌های مختلف پوست سر شروع می‌شود و به روش‌های مختلفی نیز پیشرفت می‌کند.

انواع آلوپسی در مردان شایع است
مردان بیشتر از زنان دچار ریزش مو می شوند. علاوه بر محرک های ژنتیکی و سیستم ایمنی برای ریزش مو، عوامل هورمونی – به ویژه کاهش سطح هورمون جنسی مردانه دی هیدروتستوسترون – نیز می تواند در ریزش موی مردانه نقش داشته باشد.

از شایع ترین انواع آلوپسی که مردان را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا
 • آلوپسی آندروژنیک
 • آلوپسی باربا
 • انواع آلوپسی در زنان شایع است

ریزش موی قابل توجه در زنان کمتر از مردان است، اما زنان چندین نوع آلوپسی را تجربه می کنند.

از جمله آنها عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا
 • آلوپسی آندروژنیک
 • آلوپسی پس از زایمان
 • آلوپسی کششی
 • انواع آلوپسی در کودکان شایع است

کودکان ریزش مو را بسیار کمتر از بزرگسالان تجربه می کنند، اگرچه انواع خاصی از آلوپسی می تواند جوانان را تحت تاثیر قرار دهد.

از جمله آنها عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا، که اغلب در نوجوانی شروع می شود
 • گلسنگ پلانوپیلاریس
 • آلوپسی اوفیازیس

درمان انواع آلوپسی آره آتا چیست؟

در حالی که هیچ درمانی برای آلوپسی وجود ندارد، چندین گزینه درمانی ممکن است به رشد مجدد مو یا حداقل کاهش یا توقف ریزش بیشتر مو کمک کنند.

از جمله درمان های رایج آلوپسی که استفاده می شود عبارتند از:

کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدهای تجویزی می توانند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و آسیب به فولیکول های موی سالم را کاهش دهند. این داروها شامل درمان های خوراکی، موضعی و تزریقی است. انواع آلوپسی که به طور موثر توسط کورتیکواستروئیدها درمان می شوند عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا
 • آلوپسی توتالیس
 • آلوپسی جهانی
 • CCCA
 • گلسنگ پلانوپیلاریس
 • آلوپسی اوفیازیس
 • آلوپسی آره آتا تکه تکه ای مداوم
 • میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک درمان نسبتا جدید برای تحریک رشد موهای جدید است. این درمان شامل سوراخ کردن پوست سر با سوزن های ریز برای تقویت تولید کلاژن (نوعی پروتئین) است که می تواند رشد مو را بازیابی کند. انواع آلوپسی که با میکرونیدلینگ کمک می کند عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا
 • آلوپسی آندروژنیک
 • آلوپسی اوفیازیس
 • ماینوکسیدیل

داروی رایج، ماینوکسیدیل ، یک محصول بدون نسخه است. می توانید آن را به صورت موضعی در مناطقی که دچار ریزش مو شده اند استفاده کنید. انواع ریزش مو که بیشتر به ماینوکسیدیل پاسخ می دهند عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا
 • CCCA
 • آلوپسی سکه ای منتشر
 • آلوپسی اوفیازیس
 • آلوپسی آره آتا تکه تکه ای مداوم
 • کاهش استرس

مدیریت استرس و پشت سر گذاشتن دوره های استرس زا در زندگی گاهی اوقات می تواند ریزش موی ناشی از استرس های شدید را متوقف کند. یکی از انواع آلوپسی که ممکن است به مدیریت موثر استرس پاسخ دهد، آلوپسی سکه ای منتشر است.

ایمونوتراپی

علاوه بر کورتیکواستروئیدها، انواع دیگر داروها می توانند پاسخ سیستم ایمنی بدن را کاهش دهند. اینها شامل داروهای خوراکی مانند توفاسیتینیب و سیکلوسپورین است. مطالعه‌ای در سال 2018 نشان می‌دهد که ایمونوتراپی موضعی می‌تواند یک درمان طولانی‌مدت ایمن و مؤثر برای آلوپسی آره‌اتا باشد. پزشکان همچنین ممکن است ایمونوتراپی را برای لیکن پلانوپیلاریس توصیه کنند.

پلاسما جزئی از خون شما است که حاوی پروتئین های خاصی است که به لخته شدن خون شما کمک می کند. همچنین حاوی پروتئین هایی است که از رشد سلولی حمایت می کنند.

PRP با جداسازی پلاسما از خون و تغلیظ آن ساخته می شود. کارشناسان بر این باورند که تزریق PRP به بافت‌های آسیب‌دیده ممکن است بدن شما را تحریک کند تا سلول‌های جدید و سالم رشد کند و باعث بهبودی شود.

سایر علل ریزش مو

آلوپسی تنها یکی از چندین علت ریزش مو است. برخی از آنها اجتناب ناپذیر هستند اما با داروها یا روش های ترمیم مو قابل درمان هستند. انواع دیگر ریزش مو عبارتند از:

 • مربوط به سن بسیاری از فولیکول های مو با گذشت سال ها رشد مو را متوقف می کنند.
 • درمان سرطان. هم پرتودرمانی و هم شیمی درمانی می توانند باعث ریزش مو شوند، اگرچه اغلب موقتی است.
 • محصولات مراقبت از مو. برخی از محصولات و مدل مو می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند.
 • عدم تعادل هورمونی این امر در زنان و به ویژه افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بیشتر دیده می شود.

 

عمل. التهاب پوست سر می تواند منجر به ریزش موقت مو و لکه های قرمز و پوسته پوسته شود.
فشار. استرس های جسمی و روحی اغلب می توانند باعث ریزش مو شوند. اما وقتی استرس کاهش می یابد، ریزش مو اغلب متوقف می شود.
بیماری تیرویید. نازک شدن مو و ریزش مو علائم شایعی هستند، اما با درمان موثر تیروئید می توان آنها را معکوس کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *