در این مطلب می پردازیم به موارد زیر :

 • ماساژ
 • آلوئه ورا
 • روغن نارگیل
 • روغن ماهی
 • جینسینگ
 • آب پیاز
 • روغن رزماری
 • روغن شمعدانی
 • لیمو

  ریزش مو در حال افزایش است، و اگرچه ممکن است اثرات فیزیکی مستقیمی بر سلامت شما نداشته باشد، عوارض روحی آن می تواند قابل توجه باشد.

دلایل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد، ژنتیک، عدم تعادل هورمونی، بیماری های قارچی پوست سر، استرس، بیماری های خودایمنی و کمبودهای تغذیه ای ، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای رشد طبیعی موهای خود انجام دهید.

ریزش مو چیست؟

ریزش مو را می توان با چند علامت طبقه بندی کرد. طاسی با الگوی مردانه یا زنانه که به آن آلوپسی آندروژنیک نیز گفته می شود، در میان مردان بالای 50 سال و زنانی که قبلاً یائسگی را تجربه کرده اند، شایع است.

*علل طاسی مردانه عبارتند از:

 • ژنتیک
 • سرطان ها
 • شرایط تیروئید
 • داروها
 • اختلالات تغذیه ای
 • سطوح بالای هورمون های جنسی به نام آندروژن
 • طاسی الگوی زنانه
  کمتر احتمال دارد که زنان کاملاً کچل شوند، اما لاغری شایع است.*پزشکان طاسی الگوی زنانه را به 3 نوع تقسیم می کنند:

نوع اول: زمانی است که مقدار کمی نازک شدن در اطراف قسمت مو شروع می شود.
نوع دوم: این شامل گشاد شدن قطعه و افزایش نازک شدن اطراف آن است.
نوع سوم: این حالت در سرتاسر نازک می شود و در بالای پوست سر ظاهری دارد.
طاسی الگوی زنانه می تواند به طور طبیعی رخ دهد، مربوط به ژنتیک، یک عارضه جانبی دارو یا درمان، یا تغییرات هورمونی ناشی از بارداری یا یائسگی باشد.

زنان در دهه 20 سالگی کمتر دچار نازک شدن مو می شوند و در عوض ممکن است این علائم را در 40 الی 50 سالگی و بعد از آن مشاهده کنند.

 

آیا امکان رشد طبیعی مو وجود دارد؟

درمان ریزش مو یا نازک شدن مو می تواند چالش برانگیز باشد و ممکن است همه درمان ها برای شما مفید نباشند.

اگر انواع خاصی از طاسی الگو یا شرایط سلامتی را تجربه می کنید که می تواند باعث ریزش مو شود، ممکن است امکان رشد مجدد موهایتان وجود نداشته باشد. با این حال، برخی از درمان‌های طبیعی وجود دارد که برخی از افراد در تلاش برای رشد مجدد مو، موثر هستند.

روش های طبیعی درمان رشد مجدد مو

ماساژ

ماساژ پوست سر، که افراد می توانند آن را با روغن و ماسک مو ترکیب کنند، پوست سر را تحریک می کند و ممکن است ضخامت مو را بهبود بخشد.

تصور می‌شود که کشش در طول ماساژ باعث رشد و ضخامت مو در سلول‌های پاپیلای پوستی می‌شود که در پایین فولیکول مو قرار دارند. این سلول ها نقش کلیدی در تشکیل منبع مورد اعتماد مو، رشد مو و چرخه ریزش و رشد مجدد دارند.

مطالعات در سال 2019 نشان داد که ماساژ پوست سر باعث بهبود رشد مو، جریان خون و سلامت پوست سر در افراد می شود. وقت گذاشتن برای ماساژ پوست سر در هر روز می تواند به شما کمک کند تا استرس و تنش را کاهش دهید، اگر این احساسات ریشه ریزش موی شما باشد، یک امتیاز است.

پوست سر خود را با نوک انگشتان ماساژ دهید نه با ناخن. مسیر خود را روی پوست سر خود به صورت دایره های کوچک حرکت دهید، با اعمال نور تا فشار متوسط. در حالی که زمان مشخصی برای انجام ماساژ پوست سر وجود ندارد، در مطالعه بالا در سال 2019، هر ماساژ پوست سر روزانه به مدت 4 دقیقه به مدت 24 هفته انجام شد.

 

آلوئه ورا

آلوئه ورا مدت‌هاست که برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین پوست سر را تسکین می دهد و موها را حالت می دهد. این می تواند شوره سر را کاهش دهد و فولیکول های مو را که ممکن است توسط چربی اضافی مسدود شده اند، باز کند.

می توانید چند بار در هفته ژل آلوئه ورا خالص را به پوست سر و موهای خود بمالید. همچنین می توانید از شامپو و نرم کننده حاوی آلوئه ورا استفاده کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل منبع معتبر حاوی اسیدهای چرب به نام اسید لوریک است که به داخل ساقه مو نفوذ کرده و ریزش پروتئین مو را کاهش می دهد.

روغن نارگیل را می توان قبل یا بعد از شستن موها استفاده کرد، بسته به نوع موی شما. اگر موهایتان چرب است، می‌توانید یک شبه یا چند ساعت قبل از شستن موهایتان، درمان ترک را انجام دهید.

روغن نارگیل را روی پوست سر و تمام موهایتان ماساژ دهید. اگر موهای شما خشک است، می توانید از آن به عنوان یک درمان ترک نیز استفاده کنید. باید تحقیقات بیشتری در مورد روغن نارگیل به عنوان محرک رشد مو انجام شود، اما نشان داده شده است که ساقه مو را روان کرده و از شکستن آن جلوگیری می کند.

یک مطالعه در سال 2021 همچنین نشان داد که نارگیل روی پوست سر به غنی‌سازی میکروبیوم پوست سر کمک می‌کند و پوست سر و فولیکول‌های مو را سالم‌تر می‌کند.

روغن ماهی

مصرف اسیدهای چرب امگا می تواند به بهبود موهای شما از داخل کمک کند، زیرا آنها پر از مواد مغذی و پروتئین هستند. مصرف مکمل امگا منبع مطمئن، همراه با آنتی اکسیدان ها، به بهبود تراکم و قطر مو کمک می کند. همچنین ریزش مو را کاهش می دهد.

اسیدهای چرب امگا به سلول‌های شما کمک می‌کنند تا به درستی کار کنند و می‌توانند ایمنی را تقویت کنند و منجر به سلامت کلی بهتری شوند.

دوز توصیه شده سازنده را دنبال کنید و قبل از وارد کردن مکمل های جدید به رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید.

جینسینگ

مصرف مکمل‌های جینسنگ می‌تواند با تحریک فولیکول‌های مو باعث رشد مو شود. جین سنوزیدها اجزای فعال جینسینگ هستند و تصور می شود که مسئول تأثیر مثبت جینسینگ بر روی مو هستند.

تحقیقات در مورد اینکه چگونه جینسینگ می تواند رشد مو را تشویق کند محدود است، اما یک بررسی تحقیقاتی اخیر در سال 2018 منبع مورد اعتماد نتایج امیدوارکننده ای را نشان داد.

همیشه مکمل ها را طبق دستور مصرف کنید و حتماً عوارض جانبی احتمالی را بررسی کنید.

آب پیاز

اگر بتوانید بوی آب پیاز را کنترل کنید، ممکن است متوجه شوید که فواید آن ارزشش را دارد. آب پیاز منبع قابل اعتمادی را برای تقویت رشد مو و درمان موفقیت آمیز آلوپسی آره آتا تکه تکه نشان داده است – یک بیماری خود ایمنی که در آن بدن به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش مو در قسمت های مختلف بدن می شود.

همچنین تصور می شود که آب پیاز گردش خون را بهبود می بخشد. یک مطالعه در سال 2015 با حیوانات نشان داد که فاکتور رشد کراتینوسیت بهبود یافته است، که یک واسطه مهم برای رشد و رشد فولیکول مو است.

برای استفاده از آب پیاز، چند پیاز را مخلوط کرده و آب آن را بگیرید. آب میوه را به پوست سر و موهای خود بمالید و بگذارید حداقل 15 دقیقه بماند. سپس با شامپو پیگیری کنید.

روغن رزماری

رزماری یک اسانس معمولی است که مردم از آن برای تقویت رشد مو و کاهش ریزش مو استفاده می کنند. روغن رزماری منبع مورد اعتماد برای تحریک رشد موهای جدید و حتی می تواند برای درمان آلوپسی آندروژنیک استفاده شود.

چند قطره روغن رزماری را در یک روغن حامل مانند روغن آرگان یا روغن جوجوبا مخلوط کنید و قبل از آبکشی آن را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

همچنین می توانید روزانه چند قطره روغن رزماری را به شامپو و نرم کننده خود اضافه کنید. با این حال، از استفاده مستقیم روغن های ضروری روی پوست خودداری کنید و همیشه آنها را با روغن حامل یا شامپو مخلوط کنید.

لیمو

می توانید از آب لیموی تازه یا روغن لیمو استفاده کنید، زیرا هر دوی آنها کیفیت و رشد مو را افزایش می دهند. روغن لیمو ممکن است به شما کمک کند تا پوست سر سالمی داشته باشید و رشد مو را تقویت کنید.

15 دقیقه قبل از شامپو کردن، آب لیموی تازه را به پوست سر و موهای خود بمالید. همچنین می توانید از اسانس لیمو رقیق شده در روغن حامل به عنوان بخشی از ماسک مو استفاده کنید

 

سوالات متداول در مورد رشد طبیعی مو

آیا می توانم از روش های رشد مجدد موی طبیعی با درمان های دیگر استفاده کنم؟

رشد طبیعی موهای شما اغلب به یک رویکرد چند جهته نیاز دارد، به این معنی که ممکن است مجبور شوید روش های مختلفی را برای بهترین نتیجه ترکیب کنید.

اگر در حال حاضر تحت مراقبت پزشک برای ریزش مو هستید و می خواهید روش های طبیعی را با درمان پزشکی خود ترکیب کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه نگرانی یا منع مصرف احتمالی وجود ندارد.

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟

ریزش مو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در برخی موارد، یک جزء ژنتیکی وجود دارد. گاهی اوقات، این بیماری ناشی از بیماری خودایمنی، سطح استرس بالا، جراحی یا بیماری اخیر، آسیب مو در اثر سفید کننده یا رنگ، شرایط پوست سر، یا کمبود ویتامین است.

ریزش مو همچنین می تواند در پاسخ به عدم تعادل هورمونی یا شرایط تیروئید ایجاد شود. کشیدن موها و پوشیدن مدل موی تنگ نیز می تواند به مرور زمان به ریزش مو کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اکثر افراد روزانه حدود 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. این ممکن است زیاد به نظر برسد، اما در مقایسه با 100000 فولیکول مویی که روی سر خود دارید، ناچیز است.

اگر متوجه شدید بیشتر از حد متوسط موهای خود را از دست می دهید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر ریزش مو با علائم دیگری مانند خستگی، اضطراب، خارش و تغییرات خلقی همراه باشد.

 

نتیجه گیری 

اگر می خواهید موهای خود را بهبود ببخشید، برنامه ای داشته باشید و ثابت قدم باشید. به یاد داشته باشید که درمان ها ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتایج قابل توجهی به همراه داشته باشد. در مورد درمان ها خلاق باشید و آنها را تا جایی که دوست دارید مخلوط کنید.

مهم است که هر روز زمانی را برای تمرکز بر تغذیه موهای خود اختصاص دهید. در صورتی که ریزش موی شما به مسائل عاطفی یا استرس مرتبط باشد، انجام این مرحله و تمرین خودمراقبتی مفید است. تمام تلاش خود را برای حفظ یک سبک زندگی سالم که مکمل برنامه درمان موهای شما باشد، انجام دهید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *