ریزش مو مشکل جدی مردان و زنان

ریزش حدود 100 تار مو در روز به دلیل چرخه رشد معمولی معمول است. اما اگر بیشتر از دست می دهید، قبل از بررسی گزینه های خود، ابتدا با یک پزشک صحبت کنید تا هر گونه بیماری زمینه ای را رد کند.بسیاری از مردم داشتن موهای پر و سالم را محور ظاهر و اعتماد به نفس خود می دانند. اگر شروع به نازک شدن یا افتادن کند، می تواند ناراحت کننده باشد. دانستن اینکه چندین کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ریزش مو یا تشویق رشد مو انجام دهید، می تواند مفید باشد.

بهترین راه برای کاهش یا توقف ریزش مو، شناسایی و رفع علت اصلی آن است. ریزش مو ناشی از عواملی مانند زایمان، جراحی یا استرس می تواند در برخی موارد موقتی باشد.

نکات جلوگیری از ریزش مو

در این مقاله، از «مرد و زن» برای اشاره به جنسیت افراد که توسط کروموزوم‌هایشان تعیین می‌شود، و از «مرد و زن» برای اشاره به جنسیت آن‌ها استفاده می‌کنیم.

جنسیت توسط کروموزوم ها تعیین می شود و جنسیت یک ساختار اجتماعی است که می تواند بین دوره های زمانی و فرهنگ متفاوت باشد. هر دوی این جنبه ها هم از نظر تاریخی و هم با اجماع علمی مدرن وجود دارند.

رژیم غذایی

1. رژیم غذایی مدیترانه ای
یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که رژیم غذایی حاوی سبزیجات خام و گیاهان تازه، مانند رژیم مدیترانه ای، ممکن است خطر آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی زنانه یا طاسی با الگوی مردانه) را کاهش دهد یا شروع آن را کند کند.

بهترین نتایج زمانی مشاهده شد که شرکت کنندگان بیش از 3 روز در هفته مقادیر زیادی سبزیجات خام و گیاهان تازه – مانند جعفری، ریحان و سبزیجات سالاد مصرف کردند.

2. پروتئین
فولیکول های مو بیشتر از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند. یک مطالعه در سال 2017 بر روی 100 فرد مبتلا به ریزش مو به کمبودهای تغذیه ای متعددی در شرکت کنندگان اشاره کرد، از جمله اسیدهای آمینه که به عنوان بلوک های سازنده پروتئین عمل می کنند.

در حالی که محققان اشاره می کنند که مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما خوردن یک رژیم غذایی غنی از پروتئین ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. انتخاب های سالم شامل غذاهایی مانند:

تخم مرغ
آجیل
لوبیا و نخود
ماهی
لبنیات کم چرب
جوجه
بوقلمون
3. ویتامین A
ویتامین A تا حدی از رتینوئیدها تشکیل شده است که از رشد موی سالم حمایت می کند و بر چرخه مو تأثیر می گذارد. اما وابسته به دوز است، به این معنی که مقدار زیاد – یا خیلی کم – می تواند به موهای شما آسیب برساند.

بعید است که ویتامین A زیادی از منابع غذایی دریافت کنید. بنابراین، بشقاب خود را با غذاهای غنی از ویتامین A، مانند سیب زمینی شیرین، فلفل شیرین و اسفناج پر کنید.

با 13 بهترین غذا برای رشد مو آشنا شوید.

مکمل

4. مولتی ویتامین
دانشمندان تشخیص داده‌اند که ویتامین‌ها و مواد معدنی زیر برای فرآیندهای رشد و حفظ مو، به‌ویژه با تغییر سلولی مهم هستند:

ویتامین های A، B، C و D
اهن
سلنیوم
فلز روی
می‌توانید مولتی ویتامین‌های روزانه را در اکثر خواربارفروشی‌ها یا داروخانه‌ها پیدا کنید یا از پزشک خود بخواهید که یکی برای شما تجویز کند.

لیست ما از بهترین ویتامین ها برای رشد مو را خریداری کنید.

5. ویتامین D
یک مطالعه در سال 2018 اشاره کرد که ویتامین D با آلوپسی غیراسکار مرتبط است. درمان کمبودها ممکن است به رشد مجدد کمک کند.

لیست ما از بهترین مکمل های ویتامین D را بخوانید.

6. بیوتین
بیوتین – ویتامین H یا B7 – در سنتز اسیدهای چرب در بدن نقش دارد. این فرآیند برای چرخه زندگی مو ضروری است و در صورت کمبود ممکن است دچار ریزش مو شوید.

7. نخل اره
این گیاه که از میوه درختان کاج کوتوله آمریکایی مشتق شده است ممکن است به حفظ سطح تستوسترون کمک کند.

یک بررسی در سال 2020 از هفت مطالعه نشان داد که دوزهای 100 تا 320 میلی گرم نخل اره می تواند به کیفیت مو، تعداد مو و تراکم مو کمک کند.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که نخل اره ای ممکن است به افراد مبتلا به AGA، تلوژن افلوویوم و نازک شدن موی خود کمک کند.

8. جینسینگ
جینسینگ حاوی مواد شیمیایی گیاهی خاصی است که ممکن است باعث رشد مو در پوست سر شود. مطالعات بیشتری برای توصیه دوزهای خاص مورد نیاز است.

در عین حال، قبل از افزودن مکمل های جینسینگ به رژیم غذایی خود، با پزشک خود صحبت کنید.

مراقبت از مو

9. شستشوی منظم
شستن روزانه موها ممکن است با حفظ سلامت و تمیزی پوست سر از ریزش مو محافظت کند. نکته کلیدی استفاده از شامپوی ملایم است. فرمول های تندتر ممکن است مو را خشک کرده و باعث شکستن آن شود و منجر به ریزش مو شود.

لیست ما از بهترین شامپوها برای موهای نازک را بخوانید.

10. روغن نارگیل
بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال 2018، محققان بر این باورند که روغن نارگیل ممکن است به جلوگیری از آسیب مو در اثر نظافت و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) کمک کند.

اسید لوریک موجود در روغن نارگیل به اتصال پروتئین مورد اعتماد به مو کمک می کند و از شکستگی در ریشه و تار مو محافظت می کند. ماساژ دادن روغن نارگیل روی پوست سر ممکن است جریان خون را بهتر کرده و به رشد مجدد کمک کند.

11. روغن زیتون
روغن زیتون را می توان برای حالت دهی عمیق مو استفاده کرد و از خشکی و شکستگی ناشی از آن محافظت کرد. روغن زیتون نیز یک

عنصر اصلی در رژیم غذایی مدیترانه ای، که ممکن است به کاهش ریزش موی ژنتیکی کمک کند.

چند قاشق غذاخوری روغن زیتون را مستقیماً روی موها بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس بشویید.

12. استایل ملایم
از قیطان های تنگ یا دم اسبی که ممکن است ریشه موها را بکشند و به طور بالقوه منجر به ریزش بیش از حد مو شوند، صرفنظر کنید.

در حالی که در آن هستید، اجازه دهید موهایتان در هوا خشک شود تا پوست سرتان تحریک نشود. اگر می توانید، از حالت دهنده های حرارتی، مانند اتوهای فر یا صاف کننده، که ممکن است به ساقه مو آسیب برسانند یا بشکنند، خودداری کنید.

13. فرآوری مو
درمان‌های شیمیایی، مانند پرم یا رنگ مو، ممکن است به مو و پوست سر آسیب برساند.

از آرایشگر خود در مورد گزینه های جایگزین مانند رنگ موی ارگانیک و سایر مواردی که حاوی آمونیاک، پراکسید یا پارا فنیل دی آمین (PPD) نیستند، بپرسید.

درمان های پزشکی

14. لیزر درمانی
لیزرهای سطح پایین ممکن است به بهبود تراکم مو برای افراد مبتلا به ریزش موی ژنتیکی و ریزش ناشی از شیمی درمانی کمک کند. این گزینه درمان با نور قرمز نیز نامیده می شود و ممکن است با تحریک سلول های بنیادی اپیدرمی کار کند.

شما می توانید دستگاه های لیزر خانگی را در بازار پیدا کنید. و ممکن است برای مشاهده نتایج نیاز به استفاده منظم از دستگاه داشته باشید.

15. پلاسمای غنی از پلاکت
تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به پوست سر به تحریک رشد در مناطقی که قبلاً تحت تأثیر ریزش مو قرار گرفته اند کمک می کند. خون از طریق یک سانتریفیوژ برای جدا کردن پلاکت ها جریان می یابد و سپس به پوست سر تزریق می شود.

در یک مطالعه در سال 2014، 11 شرکت‌کننده پس از 4 جلسه شاهد 30 درصد رشد بیشتر در مناطق نازک شدند. قیمت برای سه درمان اول شما از 1500 تا 3500 دلار متغیر است و بعید است که تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

داروها

16. ماینوکسیدیل
این داروی بدون نسخه (OTC) که با نام دیگر Rogaine شناخته می شود، برای کمک به ریزش مو شناخته شده است.

هر روز مایع یا کف را روی پوست سر خود بمالید. عوارض جانبی شامل تحریک پوست سر و آکنه در محل استفاده است. عوارض جانبی نادرتر شامل ضربان قلب نامنظم و تاری دید است.

گزینه های آنلاین ماینوکسیدیل از طریق Hims و Keeps در دسترس است.

17. فیناستراید
در غیر این صورت به عنوان Propecia شناخته می شود، این قرص نسخه ای ممکن است به منبع مطمئن کمک کند ریزش مو را کاهش دهد و حتی رشد جدید را تقویت کند.

ممکن است لازم باشد تا 12 ماه از دارو استفاده کنید تا نتایج را مشاهده کنید. همچنین عوارض جانبی مختلفی دارد، از جمله از دست دادن میل جنسی و اختلال نعوظ.

افرادی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

گزینه های آنلاین فیناستراید از طریق رومن و هیمز در دسترس است.

18. فنیل افرین
فنیل افرین موضعی ممکن است با تحریک عضلات فولیکول برای انقباض به ریزش مو کمک کند. برای مثال، کندن موها در حین برس زدن سخت‌تر می‌شود.

متأسفانه، فنیل افرین موضعی هنوز در دسترس عموم نیست. دانشمندان فرمول خاصی به نام AB-102 Trusted Source ایجاد کرده اند، اما منتشر نشده است.

روش های دیگر

19. اسانس
روغن های ضروری ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کنند.

یک منبع مورد اعتماد در سال 2020 بررسی کرد که روغن‌های ضروری مختلف از جمله روغن بابونه، روغن آویشن، روغن درخت چای و غیره می‌توانند شرایطی مانند آلوپسی آره‌آتا، آلوپسی آندروژنتیک و آلوپسی پسوریاتیک را بهبود بخشند.

روغن های ضروری دیگری که باید در نظر بگیرید عبارتند از اسطوخودوس، علف لیمو و نعناع. سعی کنید چند قطره از هر یک یا همه این روغن ها را با چند قاشق غذاخوری روغن حامل مانند جوجوبا یا دانه انگور مخلوط کنید. قبل از شستشو به مدت 10 دقیقه به پوست سر بمالید.

اما حتماً قبل از امتحان کردن روغن‌های ضروری، روغن‌های ضروری را آزمایش کنید. ممکن است به روغن‌های ضروری حساسیت داشته باشید.

20. آب پیاز

افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا ممکن است پس از استفاده از آب پیاز خام روی پوست سر خود دو بار در روز شاهد رشد مجدد باشند.

در حالی که تحقیقات در مورد این درمان محدود است، به نظر می‌رسد که این آبمیوه باعث رشد تقریباً 87٪ از شرکت‌کنندگان در یک مطالعه کوچک در سال 2014 می‌شود. دانشمندان بر این باورند که خواص رشد مو ممکن است به محتوای گوگرد پیاز مربوط باشد.

21. ماساژ

ما می دانیم که ماساژ پوست سر احساس خوبی دارد، اما آیا می تواند به رشد موهای شما نیز کمک کند؟ شاید.

یک مطالعه کوچک در سال 2016 نشان داد که شرکت کنندگان در طول 24 هفته، نتایجی را با حداقل 4 دقیقه ماساژ در روز مشاهده کردند.

22. یوگا

ریزش مو ناشی از استرس ممکن است به خوبی به یوگا پاسخ دهد. برای جلوگیری و کاهش ریزش مو، این حرکات کاهش استرس یوگا را امتحان کنید:

سگ رو به پایین
خم شدن به جلو
ژست شتر
شانه ایستادن
ژست ماهی
ژست زانو زده

چرا مو می ریزد؟

موهای سر شما یک چرخه زندگی را طی می کنند که شامل رشد، استراحت و ریزش می شود. ریزش تا 100 تار مو در روز برای افراد معمول است.

با این حال، اگر از دست دادن ناگهانی بیشتر، از دست دادن لکه ها یا نازک شدن کلی بیشتر را تجربه کردید، ممکن است بخواهید به پزشک خود مراجعه کنید.

برخی از ریزش ها موقتی است و ممکن است به تغییرات در رژیم غذایی، برخی درمان ها یا تغییر سبک زندگی پاسخ خوبی بدهد. سایر ریزش‌های مو ممکن است دائمی‌تر باشد یا تا زمانی که یک بیماری زمینه‌ای درمان نشود متوقف نشود.

حدود 50٪ منبع مورد اعتماد مردان و 15٪ منبع مورد اعتماد زنان به دلیل شرایط ارثی مانند آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی مردانه و زنانه) ریزش مو را تجربه می کنند. این آمار بر اساس آن است .

در تحقیقی که از عباراتی مانند «مردان» و «زنان» برای دسته‌بندی شرکت‌کنندگان در مطالعه استفاده می‌کند، و هویت جنسی شما ممکن است با عباراتی که برای توصیف تجربه شما استفاده می‌کند مطابقت نداشته باشد.

سایر دلایل ریزش مو عبارتند از:

شرایط پزشکی: آلوپسی آره آتا، عفونت پوست سر، یا تریکوتیلومانیا (اختلال در کشیدن مو)
تغییرات هورمونی: از بارداری، زایمان، یائسگی یا مشکلات تیروئید
داروها یا مکمل ها: آنهایی که برای سرطان، فشار خون بالا، افسردگی یا آرتریت استفاده می شوند
پرتودرمانی: برای شرایطی مانند سرطان
استرس: جسمی یا عاطفی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *