استرس می تواند محرک ریزش مو باشد. زیرا استرس می تواند چرخه مو را تغییر دهد و در نتیجه باعث ریزش مو شود – همانطور که مطالعات نشان داده است. برای تحریک مجدد رشد مو، ابتدا باید علت ریزش موی ناشی از استرس از بین برود. راه های مختلفی برای کاهش یا از بین بردن استرس وجود دارد. هنگامی که صلح و هماهنگی به زندگی باز می گردد، موها نیز می توانند سالم رشد کنند.

استرس و ریزش مو

ریزش مو اغلب نتیجه استرس است. این می تواند استرس فیزیکی باشد، به عنوان مثال یک بیماری جدی مانند سرطان، یا فقط تمرین بیش از حد در ورزش های رقابتی.

اما استرس عاطفی مداوم همچنین نشان دهنده یک موقعیت استرس بزرگ است، به عنوان مثال. ب- در صورت وجود مشکلات شراکتی، مشکلات در محل کار یا با فرزندان.

استرس زمانی به وجود می آید که فرد احساس کند نمی تواند (یا دیگر) بر موقعیت خاصی تأثیر بگذارد یا با آن کنار بیاید. به اصطلاح احساس می کنید غرق شده اید و دیگر نمی توانید جنگل را برای درختان ببینید.

اگر استرس هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد، می تواند منجر به شکایات جسمی مانند ب) به بیماری های پوستی، افزایش حساسیت به عفونت ها، سردرد یا حتی ریزش مو.

ریزش موی ناشی از استرس می تواند خود را به روش های مختلفی نشان دهد، به عنوان مثال. ب. به صورت آلوپسی آره آتا ( دایره ای ، به صورت ریزش موی منتشر یا به صورت ریزش موی حلقوی آندروژنتیک ) (ریزش موی ارثی/ارثی).

اما چگونه استرس در وهله اول می تواند منجر به ریزش مو شود؟

استرس به عنوان محرک ریزش مو

استرس روانی هم می تواند منجر به ریزش مو شود و هم ریزش موی موجود را افزایش دهد. یک گزارش تحقیقاتی که در سال 2004 توسط محقق مو پروفسور رالف پاوس و تیمش منتشر شد، به موضوع “استرس به عنوان محرک ریزش مو” می پردازد.

استرس حاد یا مزمن به عنوان عامل مستقیم ریزش موی منتشر توضیح داده می شود.

هنگامی که بدن تحت استرس است، انتقال دهنده های عصبی خاص و سایر مواد پیام رسان بیشتری آزاد می کند. اینها به فولیکول‌های مو آسیب می‌رسانند و ریزش موی منتشر مسیر خود را طی می‌کند.

از سوی دیگر، اگر ریزش موی موجود از نوع ایمونولوژیک، هورمونی یا ماهیت دیگری باشد، استرس می تواند مشکل آشکار مو را تشدید کند (مانند آلوپسی آره آتا یا ریزش موی ارثی).

استرس چگونه باعث ریزش مو می شود

اثرات استرس بر فولیکول مو از طریق مسیرهای ثابت در سیستم عصبی منتقل می شود. هر فولیکول مو یا فولیکول مو توسط یک شبکه متراکم از رشته های عصبی حاوی مواد پیام رسان از سیستم عصبی احاطه شده است.

تعداد این رشته های عصبی و دفعات تماس آنها با ماست سل ها در معرض نوساناتی است که بر رشد مو تأثیر می گذارد. ماست سل ها به عنوان سلول های ایمنی نیز تعریف می شوند، آنها سلول های دفاعی خود بدن هستند.

استرس باعث افزایش تعداد رشته های عصبی در پوست می شود. اگر این افزایش در زمانی اتفاق بیفتد که فولیکول های مو از مرحله رشد به فاز انتقال تغییر می کنند، ماست سل ها فعال می شوند. این باعث التهاب در ناحیه فولیکول مو می شود.

این منجر به مرگ برنامه ریزی شده سلولی در بافت فولیکول مو و در نهایت ریزش مو می شود.

چاقی باعث ریزش موی ناشی از استرس می شود

با توجه به دانش علمی کنونی، به ویژه استرس دائمی در ایجاد ریزش مو اهمیت فزاینده ای پیدا می کند . این آدرنالین یا کورتیزول نیست که مقصر واقعی در نظر گرفته می شود، بلکه محصولات تجزیه آنها هستند .

این محصولات تخریب عمدتاً در بافت چربی بدن جمع می شوند و از طریق جریان خون به ریشه مو می رسند. آنها تأثیر منفی بر غدد چربی پوست سر دارند که می تواند منجر به ریزش مو شود.

هر چه درصد چربی بدن بیشتر باشد، استرس بیشتری به مو وارد می شود.

بنابراین کاهش وزن قطعاً می تواند تأثیر مثبتی بر رشد مو داشته باشد، زیرا کاهش بافت چربی به طور طبیعی به طور خودکار میزان محصولات تجزیه هورمونی در گردش در بدن را که برای ریشه مو مضر هستند کاهش می دهد.

استرس مداوم همچنین منجر به اختلالات خواب می شود که به نوبه خود باعث ریزش مو می شود:

کم خوابی باعث ریزش موی ناشی از استرس می شود

افرادی که از استرس طولانی مدت رنج می برند نیز تمایل به خواب ضعیف دارند. فکر مداوم و ترس از شکست خواب شما را از بین می برد.

با این حال، از آنجایی که ریشه مو به طور معمول در شب بازسازی می شود، بی خوابی این مرحله بازیابی را مهار می کند و بنابراین می تواند منجر به ریزش موی ناشی از استرس شود.

ریزش موی ناشی از استرس قابل برگشت است

البته هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند ریزش موی ناشی از استرس را درمان کند. از این گذشته، هیچ قرصی در برابر استرس کمک نمی کند. بنابراین باید راه‌هایی برای جلوگیری از استرسی که باعث آن می‌شود و به طور منظم آرام‌شدن پیدا کرد.

فقط کسانی که اجازه نمی دهند استرس آنها را کنترل کند می توانند از ریزش موی ناشی از استرس جلوگیری کرده یا آن را به پایان برسانند.

هر کس متنوع ترین موقعیت های استرس زا را به روش فردی خود درک می کند. با این حال، افرادی هستند که حساسیت خاصی نسبت به استرس دارند.

به همین دلیل، هرکسی باید خودش بفهمد که کدام راه‌های مقابله با استرس بر شخص او تأثیر می‌گذارد.

به عنوان مثال، گیاهان دارویی مختلف به عنوان کمک‌کننده‌های آزمایش‌شده در نظر گرفته می‌شوند که می‌توانند آرامش را به زندگی روزمره بیاورند و به شما کمک کنند خاموش شوید.

گیاهان دارویی ضد ریزش موی ناشی از استرس

سنبل الطیب به اختلالات خواب کمک می کند و اثر آرامش بخش، آرام بخش و متعادل کننده دارد. می توان از آن به شکل چای، دراژه یا افزودنی های حمام استفاده کرد.

رازک  حاوی یک ماده طبیعی (روغن رازک) است که اثر آرام بخشی نیز دارد و خواب را تقویت می کند. مخروط هاپ اغلب در ترکیب با سنبل الطیب، بادرنجبویه یا مخمر سنت جان در ترکیب چای یا در بالش های گیاهی ارائه می شود.

مخمر سنت جان  به عنوان موثر در برابر خلق و خوی افسردگی و همچنین در برابر بی قراری و اضطراب شناخته شده است. اثربخشی این گیاه دارویی 60 تا 70 درصد است و بنابراین به اندازه داروهای ضدافسردگی مصنوعی است ، اما تقریباً بدون عوارض است.

از آنجایی که استفاده از خار مریم می تواند منجر به تداخل با سایر داروها شود، در صورت بلعیده شدن همزمان چندین دارو باید با پزشک یا متخصص طبیعی مشورت شود.

بادرنجبویه یا بادرنجبویه یکی دیگر از داروهایی است که استرس را کاهش می دهد. مواد فعال عمدتاً به شکل چای یا از طریق اسانس بادرنجبویه جذب می شوند.

گیاه دارویی معطر لیمو در برابر بی قراری و اختلالات خواب و همچنین در برابر مشکلات عصبی معده و قلب موثر است.

کاربردهای خارجی اضافی گزنه  یا رزماری  می تواند گردش خون را در پوست سر بهبود بخشد. ریشه مو با اکسیژن و مواد مغذی حیاتی تامین می شود و در نتیجه تقویت می شود.

ورزش و آرامش در برابر ریزش موی ناشی از استرس

البته ریزش موی ناشی از استرس به تکنیک های آرام سازی نیز نیاز دارد، مانند ب. ماساژ، مدیتیشن، رایحه درمانی، استراحت در قالب تعطیلات یا فعالیت های ورزشی.

ورزش منظم به ویژه با استرس مقابله می کند و تنش را کاهش می دهد. به این ترتیب می توان مقاومت خاصی در برابر استرس ایجاد کرد. ورزش تاب آوری عمومی را افزایش می دهد و در نتیجه یک اثر متعادل کننده دارد.

اگر انتخاب ورزش کاملاً متناسب با نوع استرس شما باشد، اثر کاهش استرس ورزش را می توان بیشتر بهینه کرد. افرادی که بیش از حد استرس دارند اغلب ابتدا به ترشحات حرکتی نیاز دارند، به عنوان مثال با دویدن یا پیاده روی نوردیک.

یوگا ، تای چی یا چی گونگ نیز به ذهن اجازه می دهد تا آرام شود – روح و بدن می توانند آرام شوند. تنش را می توان با جودو، بوکس یا تکواندو کاهش داد و پیاده روی در طبیعت نیز تسکین می دهد.

شما همچنین می توانید اقدامات جامع برای اعصاب قوی را در اینجا بیابید: غذای عصبی در برابر استرس .

نتیجه:

اگر علل دیگری مانند اختلالات هورمونی z. ب. را می توان بعد از بارداری یا در دوران یائسگی رد کرد ، استرس و استرس روانی همیشه باید به عنوان عوامل احتمالی ریزش مو در نظر گرفته شود.

در اینجا اقدام به موقع مهم است. سپس ریشه های ضعیف شده مو می توانند به طور کامل بهبود یابند. از سوی دیگر، اگر آسیب به ریشه مو خیلی پیشرفته باشد، ریزش مو می تواند منجر به نازک شدن دائمی موها شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *