عملکرد مو برای محافظت از پوست و کمک به حفظ تعادل دمای بدن است. رشد مو یک فرآیند چرخه ای است که به محل قرارگیری مو، سن فرد، سابقه خانوادگی، وضعیت تغذیه و عوامل محیطی بستگی دارد.  راه های زیادی برای کمک به ریزش مو وجود دارد، از جمله استفاده از سیر. برای کمک به مبارزه با ریزش مو با سیر چند مرحله ساده را دنبال کنید.

روش اول

ساخت مرهم موی سیر

سیر را آب بگیرید. برای کمک به مبارزه با ریزش مو، می توانید مرهم موی سیر درست کنید. با شش تا هشت حبه سیر شروع کنید. حبه های سیر را پوست بگیرید. از یک پرس سیر برای گرفتن 1 قاشق غذاخوری (14.8 میلی لیتر) آب سیر از این حبه ها استفاده کنید.

 • اگر از این میخک ها آب کافی دریافت نمی کنید، تا زمانی که این کار را انجام دهید، میخک های بیشتری را آب بگیرید.
مخلوط عسل درست کنید. وقتی سیر را آب گرفتید، آن را کنار بگذارید. مقداری عسل بردارید و 1 قاشق غذاخوری (14.8 میلی لیتر) را اندازه بگیرید. عسل را در یک کاسه کوچک آب سیر مخلوط کرده و مخلوط را در یخچال قرار دهید.

چای بابونه دم کنید. در حالی که مخلوط شما در یخچال سرد می شود، باید مقداری چای دم کنید. دو کیسه چای بابونه یا سه قاشق چای خوری برگ شل را مصرف کنید. آن را به یک قابلمه آب اضافه کرده و روی اجاق قرار دهید. بگذارید به مدت 30 دقیقه در 24 اونس آب بجوشد.

 • هنگامی که چای برای مدت زمان مناسب دم کشید، مخلوط را در یک فنجان بریزید. اگر از چای با برگ های شل استفاده می کردید، در حین انجام این کار، چای را صاف کنید.
مرهم را تمام کنید. پس از آماده شدن چای، مخلوط عسل و سیر را از یخچال خارج کنید. یک زرده تخم مرغ را در مخلوط مخلوط کنید. ممکن است یک دقیقه طول بکشد تا آن را ترکیب کنید زیرا عسل غلیظ و سرسخت خواهد بود. سپس یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید.

از مرهم استفاده کنید. وقتی همه مواد با هم ترکیب شدند، به جایی بروید که بتوانید به راحتی آن را روی موهایتان بمالید بدون اینکه به هم ریخته شود. مخلوط را به آرامی روی پوست سر خود ماساژ دهید، نه تمام موهای خود را. از آنجایی که مو از پوست سر رشد می کند، می خواهید مرهم سیر را در اینجا متمرکز کنید. بعد از اینکه همه چیز روی پوست سرتان قرار گرفت، یک حوله نخی تمیز و تمیز دور سرتان بپیچید.

 • بگذارید مخلوط به مدت 20 دقیقه روی پوست سرتان بماند.

موهای خود را بشویید. بعد از اینکه به اندازه کافی صبر کردید، مخلوط را با شامپو بچه یا شامپوی بسیار ملایم دیگر از موهای خود بشویید. آن را کاملاً بشویید. در مرحله بعد، زرده دوم تخم مرغ را بردارید و آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. این را با آب گرم بشویید.

 • اطمینان حاصل کنید که تمام زرده تخم مرغ را از موهای خود خارج می کنید. دیگر آن را نشویید، فقط زرده را بشویید.

چرخه را تمام کنید. زمانی که زرده از روی موهایتان خارج شد و از پوست سرتان خارج شد، باید از چای بابونه استفاده کنید. فنجان چای را بردارید و آن را روی پوست سرتان بریزید و یک بار دیگر موهایتان را با آن آبکشی کنید. این کار را دو تا سه بار در هفته انجام دهید تا رشد مجدد مو شروع شود یا ریزش متوقف شود.

 • درمان را دو بار در ماه تکرار کنید.
روش دوم 

استفاده از سایر داروهای طبیعی

از سایر داروهای سیر استفاده کنید. می توانید از روغن سیر خالص به عنوان درمان ریزش مو استفاده کنید. قبل از شامپو کردن موهایتان، روغن سیر را روی پوست سر خود ماساژ دهید. برای سهولت و راحتی بیشتر روی پوست سر، روغن سیر را قبل از استفاده از آن گرم کنید. این کار را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید تا رشد مجدد مو شروع شود یا ریزش متوقف شود. هنگامی که شروع به کار کرد، درمان را دو بار در ماه تکرار کنید.

 • همچنین می توانید محصولات موی تزریق شده با سیر را خریداری کنید.
 • شما همچنین می توانید فقط سیر خالص را به شامپوی ملایمی که استفاده می کنید اضافه کنید. دو تا سه حبه سیر را خرد کرده و در یک شامپوی بسیار ملایم بریزید. از این شامپو دو تا سه بار در هفته استفاده کنید.
 • در حالی که هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که نشان دهد خوردن سیر یا مصرف آن به عنوان مکمل می تواند به ریزش مو کمک کند، منطقی است فکر کنیم که ممکن است. سیر را به هر تعداد غذا که می خواهید اضافه کنید یا سیر را به عنوان مکمل برای کمک به ریزش مو مصرف کنید.
 • مطالعاتی انجام شده است که ترکیب ژل سیر با درمان استروئیدی ریزش شدید مو را مورد بررسی قرار داده و دریافته است که سیر به طور قابل توجهی رشد مو را بهبود می بخشد.

برای رشد مو پروتئین بخورید. موها در درجه اول پروتئین هستند و علیرغم آنچه سازندگان شامپوها و نرم کننده ها سعی می کنند به شما بگویند، موهای قوی و سالم از درون می آیند. مطمئن شوید که به اندازه کافی پروتئین با کیفیت بالا دریافت می کنید تا موهای بیشتری رشد کنید. شما باید منابع مختلفی از پروتئین های کامل را که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری، بلوک های سازنده پروتئین هستند، امتحان کنید.

 • تخم مرغ، محصولات لبنی، کینوا، گندم سیاه، کنف، دانه چیا، سویا، توفو، تمپه، ناتو، برنج و لوبیا را بیشتر مصرف کنید.
بیشتر ویتامین های B مصرف کنید. شما باید رژیم غذایی سرشار از ویتامین های B کمپلکس داشته باشید. اینها برای فولیکول های موی سالم و رشد موی سالم مورد نیاز هستند.این غذاها شامل اسفناج، جعفری، سبزی خردل، کاهو رومی، شلغم سبز، سبزی چغندر، کلم بروکلی، چغندر، شلغم، فلفل دلمه ای، حبوبات، عدس، جگر گوساله و گوشت گاو و غلات غنی شده است.

مواد معدنی بیشتری داشته باشید. تنها ماده معدنی که ارتباط آن با ریزش مو ثابت شده است آهن است.در حالی که روی و سلنیوم کم در ریزش مو نقش دارند، هنوز مشخص نیست که کمبود روی یا سلنیوم نقش اصلی یا ثانویه در ریزش مو دارد.  می‌توانید آهن، روی و سلنیوم را در مکمل‌ها مصرف کنید و همچنین غذاهای غنی از این مواد معدنی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

 • غذاهای حاوی آهن بیشتر بخورید، مانند تخم مرغ، بدون چربی، گوشت قرمز با علف، سبزیجات با برگ سبز تیره، لوبیا، عدس و جگر. همچنین می توانید روی بیشتر را با غذاهای دریایی، صدف، اسفناج، کدو تنبل، کدو، تخمه آفتابگردان و آجیل دریافت کنید.
 • نشان داده شده است که اسیدهای چرب امگا 3 مورد استفاده در پوست سر باعث افزایش تعداد تارهای مو می شوند.  افزایش مقدار اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی شما ممکن است برای ریزش مو مفید باشد. اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، تخم مرغ، روغن بذر کتان، سویا، دانه چیا، گردو، شاه ماهی، ساردین و باس یافت می شود.
 • اگر تصمیم دارید که می خواهید مکمل های معدنی مصرف کنید، آن را زیاده روی نکنید و دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید. شما می توانید مواد معدنی زیادی داشته باشید.
روش3

تغییر روال مراقبت از مو

از شامپو زدن زیاد خودداری کنید. شما می توانید با تغییر روال موهای خود به ریزش مو کمک کنید. از شامپو زدن مکرر خودداری کنید زیرا شامپو زدن مکرر می تواند روغن طبیعی موهای شما را از بین ببرد. شامپو زدن مکرر واقعاً باعث ریزش مو نمی شود، اما اگر روغن های مو را از بین ببرید، می تواند مو را شکننده تر کند.

 • توصیه می شود که موهای خود را فقط دو تا سه بار در هفته بشویید.
 • از استفاده از محصولات حاوی موادی مانند سدیم لوریل سولفات (SLS)، پارابن ها و کلرید آمونیوم خودداری کنید، به خصوص اگر موهای نازک، شکننده یا درمان شده دارید.
روش4

استفاده از درمان های پزشکی ریزش مو

به دنبال کمک پزشکی باشید. اگر ریزش موی شما یک مشکل همیشگی است، باید علت ریزش مو را مشخص کنید. به همین دلیل، معاینه کامل توسط پزشک به شدت توصیه می شود. بسیاری از بیماری ها وجود دارند که ریزش مو ممکن است علامت آن باشد و بسیار مهم است که تلاش کنید و علت ریزش مو را پیدا کنید. با این حال، تعدادی از رویکردها وجود دارد که می تواند به وضعیت شما قبل از تشخیص کمک کند.

از درمان دارویی برای مردان استفاده کنید. درمان دارویی اصلی برای ریزش مو مردان، مهارکننده های 5 آلفا ردوکتاز Proscar و Propecia هستند. مهارکننده های 5 آلفا ردوکتاز که به جلوگیری از فعالیت هورمون های آسیب رسان بر روی فولیکول های مو کمک می کند. داروی دیگری که برای افزایش رشد مو استفاده می شود ماینوکسیدیل است.

 • ماینوکسیدیل به طور کلی کمتر از فیناستراید مؤثر است، اما می توان آن را مستقیماً در مناطق ریزش مو اعمال کرد.

درمان دارویی را برای زنان امتحان کنید. ریزش موی زنان مدت‌هاست که نادیده گرفته می‌شود، حتی اگر زنان حدود 40 درصد از تمام کسانی که ریزش مو دارند را تشکیل می‌دهند. [25] مهارکننده های 5-آلفا ردوکتاز به دلیل اثرات نامطلوب بالقوه هورمون های زنانه اغلب برای زنان استفاده نمی شود. ماینوکسیدیل 2% بیشتر تجویز می شود زیرا می توان آن را در نواحی ریزش مو استفاده کرد، عوارض جانبی کمتری دارد و برای خانم ها بهتر عمل می کند. سایر داروها عبارتند از: آلداکتون، تاگامت و سیپروترون استات.

 • در زنان، هورمون درمانی جایگزین می تواند مفید باشد. هنگام مصرف این داروها در صورت بارداری باید مراقب باشید زیرا ممکن است باعث نقص مادرزادی شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *