کک و مک چیست و چگونه کک و مک ایجاد می شود؟

کک و مک لکه های رنگدانه ای کوچک روی پوست هستند که از هورمون ملانین تشکیل شده است که رنگ پوست را تعیین می کند. کک و مک ها صاف، قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای روشن هستند و به صورت لکه های منفرد یا اغلب به صورت گروهی ظاهر می شوند. کک و مک بیشتر در صورت دیده می شود، اما در شانه ها، بازوها، سینه و پشت نیز شایع است. آنها به نور خورشید حساس هستند و معمولا در زمستان ناپدید می شوند. اما کک و مک چگونه ایجاد می شود و در واقع کک و مک چیست؟ در اینجا بدانید که چرا پوست به راحتی کک و مک می شود، چه کسانی بیشتر مستعد ابتلا به این لکه های شگفت انگیز هستند و آیا می توان کک و مک را از بین برد.

دلایل ایجاد کک و مک چیست؟

 

خورشید

کک و مک لکه های رنگدانه ای قهوه ای روی پوست هستند که در اثر قرار گرفتن منظم در معرض نور خورشید ایجاد می شوند. کک و مک در لمس صاف هستند و بر خلاف خال های مادرزادی از سطح پوست جدا نمی شوند. رنگ کک و مک توسط رنگدانه ای به نام ملانین ایجاد می شود. هر چه زمان بیشتری را زیر نور خورشید بگذرانید، ملانین بیشتری تولید می شود، به همین دلیل است که پس از یک روز آفتابی در خارج از منزل، کک و مک های بیشتری روی پوست خود مشاهده می کنید.

ژنتیکی

ژن ها همچنین نقش مهمی در ابتلا به کک و مک دارند. اگر پوست اعضای خانواده مستعد کک و مک باشد، سایر اعضای خانواده نیز به راحتی دچار کک و مک می شوند. هیچ کس با کک و مک متولد نمی شود (هیچ نوزادی با کک و مک وجود ندارد)، اما معمولاً در کودکی ایجاد می شود و گاهی اوقات در بزرگسالی ناپدید می شود. کاملاً طبیعی است که کک و مک شما در زمستان محو شود و دوباره در تابستان تیره شود.

کک و مک چگونه تشکیل می شود؟

کک و مک می تواند در همه افراد ظاهر شود، اما رنگ لکه ها بسته به رنگ مو و پوست شما می تواند روشن تر یا تیره تر باشد. افرادی که موهای قرمز و پوست روشن دارند بیشتر در معرض کک و مک هستند، اما این تنها یکی از بسیاری از عواملی است که روی ایجاد کک و مک در پوست تاثیر می گذارد.

ژن MRCI که تشکیل کک و مک را تعیین می کند نیز مسئول قرمزی مو است. بنابراین افرادی که موهای قرمز دارند به راحتی دچار کک و مک می شوند. آنها همچنین پوست روشن تری دارند که نسبت به آفتاب حساس تر است، که احتمال ایجاد کک و مک را بیشتر می کند.

کک و مک ها معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شوند اما با افزایش سن ممکن است محو شوند.

کک و مک شما را منحصر به فرد می کند. اکنون، یاد بگیرید که چگونه از پوست زیبای کک و مک خود نهایت استفاده را ببرید.

آیا می توان از کک و مک جلوگیری کرد و از تیره شدن آنها جلوگیری کرد؟

 

پوستی که به راحتی کک و مک می شود باید به خوبی مراقبت شود. بهترین راه برای انجام این کار، استفاده از روتین جامع مراقبت از پوست است که دقیقا همان چیزی را که به پوست زیبا نیاز دارد، می دهد. از آنجایی که پوست کک و مک معمولا روشن است، در معرض آسیب ناشی از اشعه UVA و UVB است. پوست با آفتاب سوختگی به این موضوع واکنش نشان می دهد که می تواند اثرات طولانی مدت بر روی پوست و سلامتی داشته باشد. محدوده محافظت از آفتاب کرم ضد آفتاب لوییس بین برای کل خانواده محافظت می کند و همچنین شامل کرم ضد آفتاب مخصوص صورت است که می توانید از آن برای محافظت از کک و مک استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب را باید به طور مکرر استفاده کرد، حتی در روزهایی که آفتاب نمی تابد. فراموش نکنید که بعد از شنا یا ورزش دوباره ضد آفتاب بزنید. در روزهای سردتر، مرطوب کننده رنگی با SPF اضافه شده را انتخاب کنید که نه تنها محافظت می کند، بلکه می تواند پوشش نیز ایجاد کند.

6 نکته برای مراقبت از کک و مک صورت

 

 1. برای محافظت از پوست حساس خود در آفتابی ترین ساعات روز از نور خورشید دوری کنید.
 2. برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، در روزهای آفتابی از کلاه لبه پهن و لباس محافظ استفاده کنید.
 3. همیشه بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب از مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست کک و مک صاف و لطیف بماند.
 4. کک و مک ها را با زیرسازی ضخیم نپوشانید، یاد بگیرید که لکه های منحصر به فرد خود را دوست داشته باشید.
 5. برای از بین بردن لکه های کک و مک می توانید چند نقطه اضافی با مداد ابرو اضافه کنید.
 6. محصولاتی که دارای فاکتور محافظتی در برابر آفتاب هستند از صورت شما در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کنند. بنابراین، کرم ضد آفتاب برای صورت را در برنامه مراقبت روزانه خود قرار دهید.

در حالی که چند کک و مک روی پل بینی، شانه‌ها یا گونه‌های شما زیبا هستند، اما ارزش این را دارند که به آنها توجه کنید زیرا می‌توانند نشانه‌های اولیه آسیب پوست در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشند. در حالی که کک و مک به خودی خود بی ضرر هستند، همچنین لازم به یادآوری است که می توانید با محافظت از خود در برابر نور خورشید از ایجاد کک و مک جلوگیری کنید.

کک و مک ها چگونه تشکیل می شوند؟

پاسخ دهید، ممکن است از خود بپرسید: «آیا می توانم کک و مک را حذف کنم؟» اما به یاد داشته باشید، افراد زیادی هستند که به حسادت کک و مک های زیبای شما اهمیت می دهند. اگر همچنان می خواهید از کک و مک دوری کنید، از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که از گسترش و ترکیب شدن کک و مک جلوگیری می کند. این می تواند نشانه این باشد که شما برای مدت طولانی پوست خود را در معرض نور خورشید قرار داده اید.

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از کک و مک و محافظت از خود در برابر نور خورشید وجود دارد:

 1. از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) 30 یا بالاتر استفاده کنید. کرم ضد آفتاب را هر 2 ساعت یک بار در حالی که در معرض نور خورشید هستید تجدید کنید.
 2. زمانی که خورشید در شدیدترین حالت خود قرار دارد (از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر) از حضور در فضای باز خودداری کنید.
 3. برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید، لباس و کلاه بپوشید.

در حالی که نمی توانید به طور کامل از ایجاد کک و مک جلوگیری کنید، کرم ضد آفتاب می تواند از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کند تا ملانین کمتری تولید کند و در نتیجه کک و مک کمتری تولید کند. از آنجایی که پوست هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب ملانین بیشتری تولید می کند، افرادی که دارای کک و مک هستند باید در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر مراقب باشند، زیرا خطر ابتلا به سرطان پوست در آنها افزایش می یابد. مراقب کک و مک های خود باشید تا ببینید آیا شکل یا رنگ آنها تغییر می کند یا خیر و اگر نگران هستید با پزشک خود مشورت کنید.

کک و مک می تواند با گرما تیره شود. اگر احساس گرما کردید، باید صورت خود را با یک حوله خنک بپوشانید یا پس از بیرون آمدن از آفتاب، پوست خود را با آب سرد بپاشید.

لنتیگو چیست؟

کک و مک به راحتی با لنتیگو اشتباه گرفته می شود، اما برخلاف کک و مک، لنتیژین ها رنگدانه خود را در تمام طول سال حفظ می کنند. آنها در نور خورشید تغییر رنگ نمی دهند و معمولاً مانند کک و مک در گروه ظاهر نمی شوند.

لنتیگو می تواند مردان و زنان را در هر سنی و رنگ پوست درگیر کند، اما با پوست روشن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا آسیب مکرر نور خورشید، به ویژه در پوست های بالغ، شایع تر است.

لنتیگو چه چیزی می تواند ایجاد کند؟

 1. آسیب خورشید
 2. آسیب اشعه ماوراء بنفش ناشی از استفاده از تخت برنزه کننده
 3. آفتاب سوختگی
 4. سالخورده

 

لنتیگو چه شکلی است؟

 

لنتیگو بر اساس شکل ظاهری، جایی که روی بدن ظاهر می شود، علت ایجاد آن و اینکه آیا با بیماری های دیگر مرتبط است یا خیر، به انواع مختلفی طبقه بندی می شود.

لنتیگو می تواند به صورت یک نقطه یا معمولاً به صورت گروهی ظاهر شود. یک نقطه می تواند دندانه دار یا دارای لبه صاف باشد. به عنوان یک قاعده، گرد است و قطر آن 3-15 میلی متر است.
مهم است که بر روی پوست خود نظارت داشته باشید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر به پزشک مراجعه کنید.
قانون ABCD راه خوبی برای شناسایی تغییراتی است که می تواند نشان دهنده ملانوم باشد.

A =عدم تقارن: خال های مادرزادی طبیعی متقارن هستند. اگر از وسط خال مادرزادی خطی بکشید، هر دو طرف باید متقارن باشند. اگر اینطور نیست، باید با پزشک مشورت کنید.
B = مرز: خال هایی که می توانند باعث سرطان شوند اغلب دارای لبه های ناهموار، ناهموار یا ناهموار هستند.
C = رنگ: کک و مک یا خال های مادرزادی که چند رنگ هستند می تواند نشانه سرطان باشد.
D = قطر: خال های بزرگتر از 6 میلی متر باید توسط پزشک معاینه شوند.
E =  رشد: هر گونه تغییر در اندازه، قد یا رنگ خال باید توسط پزشک ارزیابی شود.

از بین بردن کک و مک صورت و بدن

قبل از شروع به جستجوی راه هایی برای خلاص شدن از شر آنها، به یاد داشته باشید که کک و مک ها شگفت انگیز به نظر می رسند. اگر همچنان می خواهید از شر کک و مک خلاص شوید، کرم ها و درمان های مناسب می توانند به محافظت و روشن شدن پوست و کک و مک می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *