مقدمه 

زنان و مردان به طور یکسان رویای داشتن موهایی صاف، بدون وز، صاف، ابریشمی و صاف را در سر دارند. و درمان کراتینه راه حل های زیادی را برای این کار به یکباره ارائه می دهد! با این حال، جای تعجب نیست که کراتینه به دلیل مواد شیمیایی خشن و گرمای شدیدی که در طول این روش استفاده می شود، باعث آسیب مو می شود.

تصور کنید همگی لباس پوشیده اید و برای شام فانتزی خود آماده اید، اما ناگهان تارهای موی خود را روی شانه خود می بینید.

طبق تحقیقات، 21 میلیون زن تا سن 35 سالگی دچار ریزش مو می شوند و بیشتر افراد روزانه 100 تار مو از دست می دهند .

 اما آیا راهی برای کاهش آن وجود دارد؟ کاملا بله!

راه های زیادی برای کاهش کامل یا تا حدودی ریزش مو وجود دارد، چه با روش های طبیعی و چه با کمک برخی محصولات. بنابراین بدون هیچ مقدمه ای، بیایید دریابیم که چگونه می توان ریزش مو را پس از درمان کراتینه متوقف کرد.

 

آیا کراتین باعث ریزش مو می شود؟

بله، مواد شیمیایی قوی که برای ایجاد درمان های کراتینه استفاده می شود می تواند منجر به ریزش مو شود. گاهی اوقات این مواد شیمیایی می توانند بلافاصله یا به مرور زمان پوست سر را بسوزانند و تحریک کنند و در نتیجه باعث خارش و ریزش موی قابل توجهی شوند.

با دیدن پوست سر نگران کننده تر می شود .

اکثر مردم از کراتین در خانه یا سالن برای بازیابی فولیکول های خشک و آسیب دیده موهای خود استفاده می کنند . همانطور که اکثر مردم تأیید می کنند، ظاهر جدیدی به موهای شما می بخشد و عالی عمل می کند.

پس از انجام کراتینه درمانی، تنها با کشیدن انگشتان خود از میان موهای خود می توانید متوجه شوید که موهایتان براق تر و سالم تر هستند .

با این حال، همه از درمان های کراتینه سود نمی برند، زیرا همیشه استثناهایی وجود دارد. هنگام استفاده از کراتین، برخی افراد اثرات غیرمنتظره ای دریافت می کنند. آنها بیش از حد معمول ریزش مو دارند و موهایشان بهبود نمی یابد. در عوض، خشک‌تر و آسیب‌دیده‌تر می‌شود.

هنگامی که کراتین بیش از حد رسوب می‌کند، منجر به تجمع و خشکی و شکننده شدن موها می‌شود.

 

چرا کراتین باعث ریزش مو می شود؟

کراتین با دادن موهای ابریشمی، صاف و براق به شما معجزه می‌کند، اما چرا وقتی قرار است کراتین اثرات مفیدی داشته باشد، موها ریزش می‌کنند؟

سه دلیل اصلی وجود دارد که کراتین می تواند منجر به ریزش مو شود. این می تواند مواد شیمیایی ساینده ای باشد که در ساخت محصول استفاده می شود، این واقعیت که پوست سر شما بسیار حساس است یا گرمای شدید اعمال شده در هنگام استفاده از کراتینه. بیایید به هر دلیل عمیق تر نگاه کنیم.

  • پوست، ناخن ها و موهای شما از کراتین ساخته شده اند، یک پروتئین محافظ که توسط بدن شما بر اساس بیولوژیکی ایجاد می شود. با این حال، کراتین مورد استفاده در تولید درمان های کراتینه مو از شاخ، پوست حیوانات، پشم و پرها گرفته می شود.
  • مواد شیمیایی مانند فرمالدئید که می تواند برای سلامتی و پوست سر شما مضر باشد نیز توسط تولید کنندگان اضافه می شود. کراتین یک پروتئین طبیعی است که در بدن شما وجود دارد و تصور می شود خواص جادویی برای پوست، ناخن ها و موهای شما دارد.
  • شما چنین محصولی را روی موهای خود بمالید به این امید که پس از اتمام موهایتان ضخیم تر و براق تر به نظر برسد. اما آیا معمولا اینطور است؟ خیر

مواد اولیه اغلب فرمالدئید دارند

بسیاری از مواد مضر، از جمله فرمالدئید ، در درمان کراتین مصنوعی برای رشد موهای سالم وجود دارد. ریزش مو یکی از عوارض جانبی رایج کراتین مصنوعی است زیرا فرمالدئید ماده مضری است که می تواند منجر به سرطان انسان شود.

هنگامی که کراتین تزریق شده با فرمالدئید به مو اعمال می شود، فولیکول های مو را ضعیف می کند و می تواند ریزش مو را تسهیل کند.

ممکن است پوست سر شما حساس باشد

هر گونه ماده شیمیایی خشن که روی مو استفاده می شود ممکن است باعث ناراحتی افرادی شود که پوست سر حساس دارند. اگر پوست سر شما بسیار ظریف است (که همینطور است)، باید از درمان کراتینه و مواد شیمیایی خشن مشابه اجتناب کنید.

چندین شاخص از پوست سر حساس وجود دارد. آیا متوجه علائم ناخوشایند پوست سر مانند درد، خارش، سوزش یا قرمزی شده اید؟ این می تواند ناشی از استرس، تغییر در لوازم آرایشی، غذا یا محیط اطراف شما باشد.

مطمئن شوید که آرایشگر شما از قبل این را می داند در صورت وجود، بنابراین اگر مجبور به استفاده از آن به عنوان یک راه حل درمانی هستند، موهای شما را در کراتینه آغشته نکنند. با این کار می توانید در نهایت از ریزش موی قابل توجه جلوگیری کنید.

حرارت زیاد موها را می سوزاند

آیا می دانید درمان های کراتینه دقیقا چگونه کار می کنند؟ اگر نه، پس به ما اجازه دهید تا شما را از طریق آن راهنمایی کنیم. در طی این روش، موهای شما با کراتینه درمان می شود، با سشوار خشک می شود و با یک اتوی صاف مهر و موم می شود. آرایشگر شما از یک اتوی صاف داغ برای صاف کردن موهایتان استفاده می کند.

گرمای شدید حاصل از اتو صاف به موها آسیب می رساند و باعث خشکی و شکننده شدن موها می شود، به خصوص در صورت استفاده مکرر، که در نهایت منجر به ریزش مو می شود. حتی اگر استفاده از کراتین ممکن است باعث ریزش موی موقت شود، موها در نهایت دوباره رشد خواهند کرد.

9 تا از بهترین و ساده ترین راه جلوگیری از ریزش مو بعد از کراتینه مو

محصولات معمولی مراقبت از مو به طور کامل از کراتین ساخته نشده اند. در حالی که مواد شیمیایی اضافی ممکن است به برخی افراد آسیب برساند، برخی دیگر ممکن است همچنان سودمند باشند.

اگر به دلیل کراتینه درمانی ریزش موی نگران کننده ای را تجربه می کنید، در اینجا چند راه فوق العاده آسان برای به حداقل رساندن یا متوقف کردن ریزش مو و رشد مجدد مو پس از کراتینه درمانی وجود دارد.

 

1. از نرم کننده مغذی استفاده کنید

 

هنگامی که موهای شما در حین حمام با آب تماس پیدا می کند، متورم می شود و باعث می شود کراتین، رطوبت و سایر عناصر مفید شروع به نشت کند.

بنابراین، شما باید موهای خشک خود را با نرم کننده های غنی از رطوبت و محصولات موی مرتبط مرطوب کنید تا اثرات کراتینه درمانی را به تعویق بیندازید و تورم پس از شستن مو را کاهش دهید.

یک نرم کننده ریکاوری مو  می تواند با بهبود صافی، دوام مو به موهای شما کمک کند و از شکستگی آن جلوگیری کند. دارای آلوئه ورا،  کاپیلیا لونگا و کمپلکس اسید آمینه است که به ترتیب ریکاوری، رشد و دوام موهای شما را افزایش می دهد.

علاوه بر این، دارای یک فیلم مبتنی بر لیپید برای محافظت، افزایش استحکام موهای شما و جلوگیری از دو شاخه شدن انتهای مو است.

2. شستن موها را به طور منظم حفظ کنید

مواد شیمیایی موجود در درمان های کراتینه آنقدر ساینده هستند که می توانند موهای شما را بشکنند. مطمئن شوید که پس از این درمان به موهای خود فشار زیادی وارد نمی کنید. بنابراین، دیگر نیازی به افزودن مواد شیمیایی خطرناک به موهای خود ندارید.

برای جلوگیری از آسیب بیشتر، هنگام شستن موهای خود از یک شامپوی ملایم تقویت کننده مو استفاده کنید. این شامپوها دارای مواد پاک کننده ملایم تری نسبت به سایر شامپوها هستند که پس از از بین بردن کثیفی و چربی موهای شما را صاف تر می کنند.

 

شستشوی منظم با استفاده از یک شامپوی ملایم، پوست سر را تمیز و قوی‌تر می‌کند و آن را از عفونت‌هایی که می‌تواند به موهای شما آسیب برساند، دور نگه می‌دارد.

3. سر خود را شامپو بزنید و ماساژ دهید

اگر کراتینه درمانی انجام داده اید و نگران ریزش مو هستید، یک عادت خوب این است که بعد از شستن موهایتان، پوست سر خود را ماساژ دهید . با این کار می توانید ریزش مو را متوقف کرده و رشد مو را تقویت کنید.

 

علاوه بر این، به بهبود جریان خون و کاهش اضطراب و استرس کمک می کند. هنگام ماساژ پوست سر، فقط از روغن های رشد مو مانند نارگیل و کرچک استفاده کنید.

به لطف این روغن‌ها، موهای شما قوی‌تر می‌شوند، سریع‌تر رشد می‌کنند و شوره سر کمتری پیدا می‌کنند. برای انجام صحیح این کار، در حالی که آن را با نوک انگشتان خود ماساژ می دهید، باید از فشار یکنواخت در کل پوست سر استفاده کنید.

4. استرس را کاهش دهید

استرس می تواند تعدادی از عوارض جانبی ناخوشایند از جمله ریزش مو ایجاد کند. اثرات منفی اضافی استرس شامل ایجاد آکنه، شوره سر و موهای خاکستری است.

وقتی می بینید که موها نازک می شوند، داشتن یک ذهنیت بدون استرس چالش برانگیز است . با این حال، سعی کنید تا جایی که ممکن است خونسردی خود را پس از درمان کراتینه حفظ کنید تا از ریزش بیشتر مو جلوگیری کنید.

شما باید راه هایی برای مدیریت استرس خود پیدا کنید، با وجود اینکه انجام این کار برای شما دشوار خواهد بود. هر کاری که در توان دارید انجام دهید تا فکرتان را از نازک شدن موهایتان دور نگه دارید.

یک مثال خوب از روش‌های کاهش رویدادهای استرس‌زا و بازیابی ریزش مو در اثر استرس ، فعالیت بدنی، رژیم غذایی متعادل، یوگا و خواب کافی است.

5. هرگز موهای خیس خود را برس و شانه نکنید.

وقتی  مو خیس است ، احتمال شکستن و ریزش آن بیشتر از خشک شدن است. این به این دلیل است که پروتئین های موجود در موهای مرطوب پیوندهای ضعیف تری (پیوندهای هیدروژنی) نسبت به موهای خشک که پیوندهای قوی تری دارند (پیوند پروتئینی) ایجاد می کنند.

بنابراین، بهتر است صبر کنید تا آن را برس یا شانه کنید تا کاملا خشک شود. اگر احتیاط نکنید، اگر در این مرحله مو را فراتر از حد طبیعی خود بکشید، در معرض خطر پاره شدن مو از فولیکول های آن قرار خواهید گرفت.

اگر بعد از شستن موهایتان مشکل درهم پیچیده شدن دارید، برس زدن آن ها در حالی که هنوز مرطوب است بهترین گزینه است. در این صورت باید از برس زدن موهای خود با استفاده از برس سنتی روی موهای مرطوب خودداری کنید. یک شانه دندانی پهن و لبه های صاف انتخاب کنید تا از آسیب پوست سر جلوگیری کنید.

6. هیدراته بمانید

پس از دریافت کراتینه درمانی با نوشیدن مقدار زیادی آب مطمئن شوید که هیدراته می شوید. بخشی از ساقه مو از آب ساخته شده است، بنابراین بدن شما باید به اندازه کافی از آن برخوردار باشد تا موهای شما پر و هیدراته بماند.

موهای شما بیشتر از آنچه تصور می کنید از کم آبی آسیب می بیند. بدن شما ممکن است دچار کم آبی شود و انتهای آن دو شاخه شود، که موهای شما را شکننده تر و مستعد شکستن می کند.

علاوه بر این، از جوانه زدن موها به عقب جلوگیری می کند. آب بخش مهمی از تغذیه است، اما تغذیه کافی برای بقای مو مورد نیاز است. مصرف آب فراوان می تواند به  آبرسانی به سلول های مو، تقویت تارهای مو و جلوگیری از ریزش مو کمک کند .

7. ورزش کنید

فعالیت بدنی مداوم می تواند به کاهش ریزش مو کمک کند، اما این مزیت تنها زمانی نشان داده می شود که با یک رژیم غذایی خوب همراه باشد. فعالیت بدنی منظم جریان خون و گردش خون را افزایش می دهد و اکسیژن و مواد مغذی را به پوست سر افزایش می دهد.

8. رژیم غذایی متعادلی داشته باشید

گاهی اوقات، ریزش مو که پس از استفاده از کراتین رخ می دهد ممکن است به خود محصول مربوط نباشد. این می تواند نتیجه عادات غذایی ضعیف شما باشد. شما می توانید با رعایت یک رژیم غذایی متعادل، ریزش مو را درمان کرده و حتی از آن جلوگیری کنید، که به طور قابل توجهی بر سلامت مو تأثیر می گذارد.

ویتامین D، آنتی اکسیدان ها، آهن، روی ، نیاسین  و بیوتین همه باید بخشی از رژیم غذایی شما باشند تا رشد موی سالم را تضمین کنید. شما می توانید تمام این مواد مغذی را در تخم مرغ، مغزها، ماهی های چرب، میوه ها و سبزیجات برگ دار دریافت کنید.

9. به موهای خود استراحت دهید

بزرگترین اشتباهی که می توانید برای موهای خود مرتکب شوید این است که خیلی زود پس از کراتینه درمانی به آرایشگاه مراجعه کنید. انجام این کار فقط موهای شما را بیشتر خراب می کند.

پس از دریافت این درمان، موهای شما باید سالم تر، براق تر و ضخیم تر به نظر برسند . از این رو، ممکن است وسوسه شوید که فوراً آن را مدل دهید.

با این وجود، ممکن است این تازه شروع مبارزه شما با ریزش مو باشد. موهای شما برای بازیابی هر چه سریعتر قدرت و شادابی خود به محیطی بدون استرس نیاز دارند.

اگر این کار را انجام ندهید، در معرض خطر شکننده شدن آن هستید که در نهایت باعث شکستن و ریزش مو می شود .

آیا ریزش مو بعد از درمان کراتینه افزایش می یابد؟

بله، کراتینه درمانی می تواند باعث ریزش مو شود. این امر به ویژه در مورد زنانی که بیش از یک یا دو بار در سال درمان کراتینه را دریافت می کنند صادق است.

این به این دلیل است که درمان های کراتینه شامل یک فرآیند شیمیایی است که می تواند به مو و پوست سر آسیب برساند و منجر به افزایش ریزش تارهای مو شود.

علاوه بر این، درمان‌های کراتینه می‌توانند موها را شکننده‌تر و مستعد شکستن کنند، که همچنین می‌تواند منجر به افزایش ریزش شود.

بنابراین بهتر است از درمان های کراتینه در دوره های ریزش مو خودداری شود و باید حداکثر یک یا دو بار در سال انجام شود. این به کاهش خطر ریزش یا آسیب بیشتر مو کمک می کند.

ریزش مو بعد از درمان کراتینه چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که ریزش مو بعد از درمان کراتینه طول می کشد بسته به فرد و علت آن می تواند متفاوت باشد. برای کسانی که تلوژن افلوویوم آلرژیک را تجربه می‌کنند، در صورتی که هر یک از دلایل زمینه‌ای مانند افسردگی یا عدم تغذیه مناسب برطرف شود، موها باید طی سه تا شش ماه به طور طبیعی رشد کنند.

با این حال، اگر علت ریزش مو جدی تر یا مزمن باشد، دوره ریزش مو ممکن است طولانی تر شود و نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد.

علاوه بر این، درمان‌های کراتینه همچنین می‌توانند به دلیل پردازش بیش از حد یا ساختار ضعیف فولیکول باعث ریزش مو شوند، بنابراین مهم است که هنگام انجام درمان‌های کراتینه مراقبت بیشتری داشته باشید و در صورت تداوم ریزش مو با یک متخصص پزشکی صحبت کنید.

در هر صورت، مهم است که در رژیم مراقبت از مو خود صبور باشید و تا زمانی که مو به حالت طبیعی خود بازگردد.

سوالات متداول

آیا کراتینه درمانی برای موهای شما مضر است و باعث آسیب یا ریزش مو می شود؟

درمان های کراتینه می تواند برای مو مفید باشد، اما استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد ممکن است باعث آسیب یا ریزش مو شود. نتایج متفاوت است و برای مشاوره شخصی با یک آرایشگر حرفه ای مشورت کنید.

آیا کراتینه درمانی برای مو مفید است و آیا می تواند از ریزش مو جلوگیری کند؟

درمان‌های کراتینه ممکن است به موخوره و کنترل‌پذیری کمک کند، اما به‌طور خاص برای جلوگیری از ریزش مو طراحی نشده‌اند. نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد.

کراتینه چیست و کراتینه درمانی چیست؟

کراتین پروتئینی است که در مو، پوست و ناخن ها یافت می شود. کراتینه درمانی یک روش آرایشگاهی است که با تزریق کراتین موها را صاف و تقویت می‌کند و در نتیجه موخوره کمتر و قابلیت کنترل بیشتری دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *