علت خشک شدن موهای من چیست ؟

ممکن است به دلیل شرایط محیطی مانند خشکی یا گرما، روش مدل دادن و برخی شرایط پزشکی از جمله مشکلات تیروئید، موهای شکننده داشته باشید.

موهای خشک به دلیل عدم حفظ رطوبت ایجاد می شوند که منجر به از دست دادن خشکی مو می شود. این باعث کاهش درخشندگی آن می شود و می تواند آن را وز و کدر نشان دهد.

خشکی مو می تواند مردان و زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اما احتمال ابتلای شما با افزایش سن بیشتر است.

موهای شما از سه لایه تشکیل شده است. اگر موهای شما سالم است، روغن های طبیعی در لایه بیرونی به محافظت از لایه های داخلی کمک می کند. آنها همچنین نور را منعکس می کنند و موهای شما را براق نشان می دهند. درخشندگی و درخشندگی دو نشانه مهم سلامت مو هستند.

هنگامی که موهای شما خشک می شود، لایه بیرونی مو از بین می رود که می تواند منجر به کدر شدن و از دست رفتن براقی مو می شود. این یکی از نشانه های سالم نبودن موها می باشد.

علت های خشک شدن موهای شما

عوامل مختلفی می توانند منجر به خشکی مو شوند، از جمله شرایط محیطی، عادات مراقبت از مو و سلامت جسمانی شما . برخی از شرایط محیطی که می توانند باعث خشکی مو شوند شامل عوامل زیر می شوند.

 • زندگی در آب و هوای خشک و گرم
 • گذراندن زمان زیادی در آفتاب یا باد
 • شنا کردن مکرر در آب های کلردار یا شور

از دسته اقداماتی که بسیاری از افراد روزانه بر روی موهای خود انجام می دهند و موجب آسیب رساندن به موها می شود:

 • شستن بیش از حد موها
 • استفاده از شامپوهای خشک ، استفاده بیش از حد از نرم کننده
 • رنگ کردن یا استفاده از روش های درمان شیمیایی برای مو
 • به طور مرتب موها را با سشوار خشک کردن استفاده از بیگودی برقی، صاف کننده یا بیگودی

در برخی موارد، خشکی مو نتیجه یک مشکل بهداشتی اساسی است که بر توانایی موهای شما برای حفظ رطوبت تأثیر می گذارد.

 

بی اشتهایی( عصبی)

 یک اختلال خوردن، بی اشتهایی عصبی می تواند منجر به سوء تغذیه شود. می تواند باعث خشکی و شکننده شدن موها و عوارض جدی تری شود.
کم کاری پاراتیروئید: اگر به کم کاری پاراتیروئید مبتلا هستید، غده پاراتیروئید در گردن شما هورمون پاراتیروئید بسیار کمی تولید می کند که باعث کاهش سطح کلسیم در خون شما می شود. کلسیم یک ماده مغذی کلیدی برای موهای سالم و همچنین استخوان ها، دندان ها و سایر بافت ها است.

کم کاری تیروئید

 با کم کاری تیروئید، غدد تیروئید شما هورمون های تیروئید کافی تولید نمی کنند. موهای خشک و شکننده یکی از علائم اولیه این بیماری است.

سندرم منکس

 اگر به سندرم منکس مبتلا هستید، یک بیماری ژنتیکی نادر، سلول های شما مس کافی را جذب نمی کنند. جذب کم مس بر سلامت موهای شما تأثیر می گذارد و باعث خشکی مو می شود.
تشخیص خشکی مو ، اگر موهایتان به شدت خشک است و با تغییراتی در روال مراقبت از موهایتان بهتر نشد، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. آنها ممکن است بتوانند علت اصلی را مشخص کنند. آنها همچنین ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهند، یک دکتر متخصص در بیماری های پوست و مو.

مواردی که پزشک شما از شما درخواست می کنند عبارت است از :

چند وقته موهای خشکی داری؟
هر چند وقت یک بار موهایتان را می شویید؟
از چه نوع محصولات مو استفاده می کنید؟
از چه وسایلی برای حالت دادن به موهای خود استفاده می کنید؟
رژیم غذایی معمولی شما شامل چه چیزی است؟
آیا علائم دیگری دارید؟

برای معاینه بیش تر موهای شما یک آزمایش نیز از بدن شما که شامل آزمایش خون می باشد تهیه می شود. به عنوان مثال، آنها ممکن است نمونه ای از خون یا ادرار شما را برای بررسی علائم بیماری های خاص مانند کم کاری تیروئید یا کم کاری پاراتیروئید،می باشد. 

درمان موهای خشک با روش های زیر 

در بسیاری از موارد، شما می توانید موهای خشک را با تغییرات ساده در سبک زندگی درمان کنید. در اینجا چند مورد وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

 • از شامپو زدن هر روز موها خودداری کنید.
 • هر بار که موهای خود را می شویید حالت دهید.
 • از شامپو و نرم کننده ای استفاده کنید که برای نوع موی شما مناسب است.
 • از محصولات حالت دهنده مرطوب کننده استفاده کنید.
 • از درمان های شیمیایی مو خودداری کنید.
 • موهای خود را کمتر با سشوار خشک کنید.
 • از اتوهای تخت، اتوهای فر کننده و غلتک های برقی خودداری کنید.

  شامپو زدن روزانه موجب از بین رفتن لایه محافظ موهای شما می شود، و منجر به خشکی شود. سعی کنید موهای خود را یک یا دو بار در هفته بشویید. همچنین می‌توانید از روغن‌های مو یا نرم‌کننده‌های مو استفاده کنید ، تا درخشندگی و لطافت را به موها اضافه کنید.

محافظت از موها در برابر نور و گرما 

محافظت از موهای خود در برابر گرما و قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز مهم است. اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید، هنگام بیرون رفتن از کلاه استفاده کنید و از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای خشک یا بادی خودداری کنید. شما باید با پوشیدن کلاه حمام هنگام شنا در استخر یا اقیانوس از موهای خود در برابر کلر و آب نمک محافظت کنید.

اگر یک مشکل پزشکی زمینه ای باعث خشکی موهای شما شده باشد، پزشک ممکن است داروها یا درمان های دیگری را برای رفع آن توصیه کند. پس از درمان بیماری زمینه ای، موهای شما ممکن است بهبود یابد. با پزشک خود کار کنید تا بهترین روش درمانی را برای خود بیابید.

نتیجه گیری

خشکی مو نشانه آسیب مو است. در صورت عدم درمان، موهای شما شکننده شده و باعث شکستن یا ساییدگی آنها می شود. اکثر مشکلات خشکی مو را می توان با تغییرات ساده در سبک زندگی به طور موثر درمان کرد.اگر خشکی موهای شما ادامه پیدا کرد، با پزشک خود مشورت کنید.ممکن است این ایراد به دلیل مشکلات هورمونی و مشکلات جسمی در بدن شما باشد. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *