چرخه ی رشد مو

ریزش مو یا آلوپسی زمانی است که موهای شما شروع به نازک شدن، ریزش تدریجی یا ریزش توده ای می کند. ریزش ناگهانی مو می تواند موقتی باشد، به دلیل عوامل استرس زا، تغییرات هورمونی و سایر عوامل محیطی. با این حال، ریزش مو نیز بسته به علت و نحوه تاثیر آن بر چرخه رشد مو می تواند دائمی باشد.

رشد معمولی مو همیشه شامل ریزش موهای قدیمی می شود، زیرا موهای جدید در سه دوره رشد می کنند:

 • آناژن (مرحله رشد):  مو در فولیکول رشد می کند و از طریق پوست سر شما رانده می شود.
 • کاتاژن (مرحله انتقالی):  فولیکول مو شروع به کوچک شدن می کند و رشد مو کند می شود. سپس مو از فولیکول جدا می شود.
 • تلوژن (مرحله استراحت):  فولیکول مو خوابیده می شود و رشد مو متوقف می شود و باعث ریزش مو می شود.

افرادی که رشد موی طبیعی دارند معمولاً روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهند.1با این حال، اگر موهای شما نازک می شود یا به صورت دسته ای می ریزد، چیزی کاملاً درست نیست. در اینجا آمده است که چگونه شرایط سلامتی، استرس و تغییرات هورمونی می توانند موهای شما را ریزش کنند . به علاوه کارهایی که می توانید برای رشد مجدد موهای خود انجام دهید.

ژنتیک

ریزش موی ارثی یا آلوپسی آندروژنتیک، ریزش مو ناشی از ژنتیک یا عدم تعادل هورمونی است که بر هورمون های آندروژن (معمولاً تستوسترون) تأثیر می گذارد. هر کسی ممکن است ریزش موی ارثی را تجربه کند، اما معمولاً مردان را تحت تأثیر قرار می دهد و معمولاً به آن طاسی الگوی مردانه می گویند.

در نرها، مو در نزدیکی بالای سر شروع به نازک شدن می کند و یک خط رویش مو تشکیل می دهد (ایجاد شکل M). در نهایت می توانید کاملاً کچل شوید. در خانم‌ها، موها سرتاسر نازک می‌شوند، بدون اینکه خط رویش موها عقب‌نشینی کند.

 

هیچ درمانی برای درمان ریزش مو  ارثی وجود ندارد، اما درمان ممکن است به کاهش ریزش مو یا رشد مجدد مو کمک کند. درمان های ارثی ریزش مو عبارتند از:

 •  روگین (مینوکسیدیل):  یک داروی موضعی مورد تایید FDA است که برای درمان ریزش موی ارثی با کمک به گشاد کردن رگ‌های خونی برای کمک به بهبود سلامت فولیکول‌های مو و تقویت چرخه رشد روی پوست سر استفاده می‌شود.
 • پروپشیا (فیناستراید):  یک مهارکننده 5 آلفا ردوکتاز نوع 2 که از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) جلوگیری می کند، هورمونی که می تواند باعث ریزش مو شود. این دارو به صورت خوراکی مصرف می شود و مورد تایید FDA برای درمان ریزش موی ارثی است.
 • درمان با نور قرمز :  این روش از لیزر برای تحریک رشد مو در فولیکول برای کمک به درمان طاسی الگوی مردانه و زنانه استفاده می‌کند.
 • اسپیرونولاکتون:  دارویی که به مسدود کردن DHT و جلوگیری از تأثیر تستوسترون بر گیرنده های آندروژنی که می تواند منجر به ریزش مو شود کمک می کند. این داروی خوراکی معمولاً برای درمان طاسی الگوی زنانه استفاده می شود.
 • کاشت مو :  این جراحی شامل کاشت فولیکول‌های موی سالم در مناطقی از موهای نازک است. موهای کاشته شده اغلب از کناره ها یا پشت سر گرفته می شود.

سن

موها به طور طبیعی شروع به نازک شدن می کنند و با افزایش سن، رشد آن کاهش می یابد. ریزش موی مرتبط با افزایش سن با ریزش موی ناشی از افزایش آندروژن متفاوت است زیرا تحت تأثیر هورمون ها قرار نمی گیرد . در عوض، افزایش سن باعث می شود که فولیکول های مو در نهایت رشد مو را متوقف کنند.خاکستری شدن همچنین ساختار موهای شما را تغییر می دهد زیرا رنگدانه هایی که به شما رنگ مو می دهد از بین می رود. نتیجه سفید شدن مو است که در نهایت به موهای ظریف و سفید تبدیل می شود.

ریزش موی مرتبط با افزایش سن اجتناب‌ناپذیر است، اما اگر با شروع آن دچار ریزش مو شوید، درمان‌هایی مانند ماینوکسیدیل یا می‌توانند به رشد مجدد مو کمک کنند.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا وضعیتی است که باعث می شود سیستم ایمنی به فولیکول های موی سالم حمله کند و باعث ریزش مو شود. انواع آلوپسی آره آتا عبارتند از:

 • آلوپسی آره آتا تکه تکه:  شایع ترین نوع است که در آن افراد تکه های کوچکی از مو در پوست سر یا بدن از دست می دهند. موها ممکن است خود به خود رشد کنند، در حالی که دیگران ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.
 • آلوپسی توتالیس:  ریزش موی کامل یا تقریباً کامل روی پوست سر.
 • آلوپسی یونیورسالیس:   نوع نادری است که در آن افراد تمام موهای سر، صورت و بدن را از دست می دهند.
 • آلوپسی اسکار:  تخریب کامل فولیکول های مو که باعث ایجاد اسکار می شود. مو نمی تواند دوباره رشد کند.

برخی از افراد مبتلا به آلوپسی ممکن است موهایی داشته باشند که به طور طبیعی بدون درمان دوباره رشد می کنند. موارد شدیدتر ممکن است نیاز به درمان داشته باشند یا ریزش موی دائمی داشته باشند. درمان های آلوپسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ماینوکسیدیل
 • کورتیکواستروئیدهای موضعی
 • تزریق کورتیکواستروئید
 • آنترالین
 • بیماتوپروست (دارویی برای کمک به رشد مژه ها)
 • تماس با ایمونوتراپی
 • متوترکسات
 • مهارکننده های AS

درمان ریزش مو در اثر سرطان

شیمی درمانی می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و باعث ریزش مو روی سر و بدن شود. اینکه فرد در طول شیمی درمانی چه مقدار مو از دست می دهد به فرد و داروی مورد استفاده بستگی دارد. همه در طول درمان موهای خود را از دست نمی دهند، در حالی که دیگران ممکن است نازک شدن مو یا ریزش کامل مو را تجربه کنند. ریزش مو ممکن است روی پوست سر، موهای ناحیه تناسلی، موهای بازو و پا، ابروها و مژه ها تاثیر بگذارد. ممکن است پوست سر نیز دچار خارش و درد شود.

پرتودرمانی همچنین می تواند با آسیب رساندن به فولیکول های مو باعث ریزش مو شود. دوز تابش می تواند تعیین کند که چقدر مو از دست رفته یا اینکه ریزش مو چقدر دائمی است. به طور معمول ریزش مو چند هفته پس از درمان شروع می شود. معمولاً چند ماه پس از درمان، موها دوباره شروع به رشد می کنند. با این حال، رشد مجدد به آسیب فولیکول مو بستگی دارد.

ریزش مو در اثر درمان های سرطان معمولاً اجتناب ناپذیر است. با این حال، تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است استفاده از کلاه خنک کننده را برای کمک به کاهش خطر ریزش مو پیشنهاد کند. راه های دیگر برای کمک به مدیریت ریزش مو در درمان سرطان عبارتند از:

 • کلاه گیس پوشیدن
 • پوشاندن سر با روسری یا عمامه
 • برای جلوگیری از ریزش و تحریک بیشتر موها را به آرامی دراز کنید
 • اجتناب از مدل هایی که موها را می کشد
 • کوتاه کردن موها

فشار

استرس می تواند باعث ریزش موی قابل توجهی شود که به عنوان تلوژن افلوویوم شناخته می شود. اگر ماه ها پس از یک موقعیت استرس زا، موهای شما شروع به ریزش کرد، احتمالاً استرس مقصر است. عوامل استرس زا که می توانند باعث ریزش مو شوند عبارتند از:

بهترین راه برای درمان ریزش موی ناشی از استرس، مدیریت استرس است. معمولاً ریزش موی ناشی از استرس پس از شش تا نه ماه متوقف می شود و موها به ضخامت معمول خود باز می گردند. اگر فردی استرس داشته باشد، ریزش مو ممکن است ادامه یابد. برخی از راه‌های کمک به مدیریت استرس عبارتند از:

 • مدیتیشن
 • تمرینات تنفس عمیق
 • خواب کافی
 • ورزش منظم
 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی
 • صحبت با یک متخصص سلامت روان

تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا  یک اختلال وسواس فکری است که باعث می شود افراد موهای خود را بیرون بیاورند. افراد مبتلا به اختلال در کشیدن مو می توانند به فولیکول مو و پوست آسیب برسانند و باعث ریزش مو شوند.

تریکوتیلومانیا اغلب یک مکانیسم مقابله با استرس و اضطراب است که به عادت تبدیل می شود. کودکان بیشتر به تریکوتیلومانیا مبتلا می شوند، اما معمولاً بدون درمان از بین می رود. با این حال، افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا شدیدتر ممکن است به کمک برای مدیریت استرس و درمان رفتاری شناختی برای توقف کشیدن مو نیاز داشته باشند.

بارداری و تغییرات پس از زایمان

ریزش مو در دوران بارداری شایع نیست، اما ممکن است. در دوران بارداری، افراد به احتمال بیشتری به بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید ، کم کاری تیروئید و کم خونی ناشی از فقر آهن مبتلا می شوند که باعث ریزش مو می شود . درمان این شرایط می تواند به بازگشت ضخامت مو کمک کند.

تغییرات هورمونی پس از زایمان و عوامل استرس زا بیشتر باعث ریزش مو می شوند. پس از زایمان، کاهش سطح استروژن می تواند باعث ریزش بیش از حد مو شود. استرس و ضربه ناشی از تولد نیز می تواند باعث ریزش مو شود. ریزش مو پس از زایمان معمولاً پس از چهار ماه بیشتر قابل توجه است، اما موها اغلب در عرض یک سال به ضخامت معمول خود می‌رسند.

آسیب مو

کشیدن مداوم موها به حالت های سفت می تواند منجر به ریزش مو به نام آلوپسی کششی شود. این زمانی است که بافته های تنگ یا دم اسبی موها را بیرون می کشد و به فولیکول مو آسیب می رساند.رنگ کردن، چسباندن مداوم، آرام بخش شیمیایی یا حالت دادن حرارتی نیز می تواند به مو آسیب برساند و منجر به نازک شدن یا ریزش مو شود. افراد همچنین ممکن است در اثر ساییدگی لباس روی پوست، مو از دست بدهند که به آن آلوپسی اصطکاکی معروف است. این بیشتر در پاها دیده می شود.

آلوپسی کششی دائمی است، اما با پرهیز از مدل موی سفت که موها را می کشد، می توان از آن جلوگیری کرد.15راه های دیگر برای کمک به جلوگیری از آسیب مو ریزش مو عبارتند از:

 • شامپو زدن را با نرم کننده دنبال کنید
 • موها را در حوله بپیچید یا با هوا خشک کنید (از مالیدن موها با حوله خودداری کنید)
 • برای جلوگیری از آسیب، موها را زمانی که خیس هستند برس بزنید
 • موهای شل به عقب بپوشید
 • از بافتن یا اکستنشن مو خودداری کنید
 •  بین رنگ آمیزی ها هشت تا 10 هفته صبر کنید
 • موها را خیلی نزدیک به هم رنگ، فر یا شل نکنید (حداقل دو هفته صبر کنید)

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی مربوط به سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS ) و  کنترل بارداری  می تواند منجر به ریزش مو شود.  ریزش موی PCOS  به دلیل تولید بیش از حد آندروژن توسط تخمدان ها ایجاد می شود که باعث ریزش مو در شقیقه ها و جلوی پوست سر می شود. برعکس، این تغییر هورمون همچنین ممکن است باعث رشد بیش از حد مو در صورت و سینه شود.افراد مبتلا به ریزش موی PCOS معمولا از داروهای خوراکی اسپیرونولاکتون برای کمک به رشد مجدد استفاده می کنند.همچنین ممکن است برای کمک به کاهش سطح تستوسترون که باعث ریزش مو می شود، کنترل بارداری هورمونی تجویز شود.

در حالی که چندان رایج نیست، افرادی که مصرف قرص های ضدبارداری را متوقف می کنند، ممکن است دچار عدم تعادل هورمونی موقتی شوند که باعث نازک شدن موهایشان می شود.افرادی که در دوران یائسگی قرار می‌گیرند ممکن است با کاهش طبیعی سطح استروژن در بدن، شروع به نازک شدن مو کنند.

بیماری تیرویید

غده  تیروئید  در گردن، هورمون‌هایی را برای تنظیم تنفس، ضربان قلب، خلق و خو و هضم لازم می‌سازد. هنگامی که تیروئید به درستی کار نمی کند، می تواند باعث عدم تعادل هورمونی شود که بر کل بدن تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به  بیماری تیروئید  ممکن است دچار ریزش مو، ریزش مو و نازک شدن ابروها شوند.

هم پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار) و هم کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) می توانند باعث نازک شدن مو شوند. این ریزش مو معمولاً موقتی است و درمان اختلال عملکرد تیروئید می تواند به رشد مجدد کمک کند.با این حال، برخی از داروهای تیروئیدی نیز می توانند باعث ریزش مو شوند.

عفونت های مقاربتی

بیماری های مقاربتی مانند سیفلیس می تواند باعث ریزش مو به صورت تکه هایی روی پوست سر، ابروها و صورت شود. درمان سیفلیس با آنتی بیوتیک ها باید هر گونه ریزش موی اضافی را متوقف کند. پس از درمان سیفلیس، موها باید دوباره رشد کنند.

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) نیز می تواند به طور غیر مستقیم باعث ریزش مو شود. افراد مبتلا به HIV بیشتر در معرض خطر کم خونی ناشی از فقر آهن و سوء تغذیه هستند که می تواند منجر به ریزش مو شود.

کمبود مواد مغذی

بدن شما به مقدار مناسبی از ویتامین ها و مواد معدنی برای کمک به رشد و عملکرد سلول های سالم نیاز دارد، بنابراین کمبود مواد مغذی می تواند به مرور زمان منجر به ریزش مو شود.25خوردن یک رژیم غذایی مغذی می تواند به بدن شما کمک کند تا مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ سلامت مو و بدن شما را جبران کند.

کمبودهای رایج مواد مغذی مرتبط با ریزش مو عبارتند از:

 • بیوتین:  ویتامین AB که به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند. بیوتین در گوشت اندام، تخم مرغ، ماهی، دانه ها، آجیل و سیب زمینی شیرین یافت می شود.
 • آهن:   یک ماده معدنی که به ساخت هموگلوبین برای حرکت دادن اکسیژن در گلبول های قرمز و هورمون ها کمک می کند. آهن در گوشت، غذاهای دریایی، مرغ، عدس، اسفناج، لوبیا قرمز، آجیل و غلات غنی شده با آهن یافت می شود.
 • پروتئین:  یک ماده مغذی که به رشد و ترمیم سلول ها کمک می کند. منابع پروتئینی شامل محصولات حیوانی مانند گوشت، شیر، تخم مرغ و ماهی است. منابع گیاهی شامل لوبیا، سویا، حبوبات و کینوا است.
 • روی:  یک ماده معدنی که از سیستم ایمنی حمایت می کند و به ساخت DNA و پروتئین کمک می کند. روی در صدف، گوشت، خرچنگ، خرچنگ و غلات غنی شده با روی یافت می شود.

سم

فردی که با آرسنیک، تالیم، جیوه، اسید بوریک و لیتیوم مسموم شده است، ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی، موهای خود را از دست بدهد. مصرف مقادیر زیادی وارفارین، یکی از مواد تشکیل دهنده سم موش، نیز می تواند منجر به ریزش مو شود. مصرف مقادیر سمی ویتامین A و سلنیوم نیز می تواند منجر به ریزش مو شود.

تنها راه درمان ریزش موی ناشی از سم این است که تشخیص دهید در معرض چه سمی بوده اید. معمولاً پس از قطع قرار گرفتن در معرض سم، موها دوباره رشد می کنند.

داروها

برخی از داروها ممکن است باعث ریزش موهای شما شوند. داروهایی که ممکن است منجر به ریزش و نازک شدن مو شوند عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی
 • رتینوئیدها ، برای درمان بیماری های پوستی
 • مسدود کننده های بتا
 • مسدود کننده های کانال کلسیم
 • رقیق کننده های خون
 • داروهای فشار خون
 • لیتیوم، تثبیت کننده خلق و خو
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن

یک بررسی سریع

ریزش مو بسته به ژنتیک، تغییرات هورمونی یا شرایط سلامتی می تواند افراد را به طور متفاوت تحت تاثیر قرار دهد. صرف نظر از علت، درمان برای رشد مجدد مو معمولاً در صورتی مؤثرتر است که زود ریزش مو را تشخیص دهید. هنگامی که فولیکول مو به طور دائم آسیب ببیند، مو نمی تواند دوباره رشد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *