کاربرد ماینوکسیدیل روی پوست سر

استفاده از ماینوکسیدیل روی پوست سر برای تحریک رشد مو در مردان و زنان بالغ با نوع خاصی از طاسی استفاده می شود. روش دقیق عملکرد این دارو مشخص نیست.

اگر قرار است با استفاده از ماینوکسیدیل رشد مو اتفاق بیفتد، معمولاً پس از چندین ماه استفاده از دارو اتفاق می‌افتد و فقط تا زمانی که دارو ادامه می‌یابد ادامه دارد. ریزش مو در عرض چند ماه پس از قطع درمان با ماینوکسیدیل دوباره شروع می شود.

قبل از استفاده از ماینوکسیدیل

در تصمیم گیری برای استفاده از یک دارو، خطرات مصرف دارو باید در مقابل فواید آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشکتان خواهید گرفت. برای این دارو موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی

اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی دارید، مانند غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید.

اطفال

مطالعات مناسبی در مورد ارتباط سن با اثرات موضعی ماینوکسیدیل در کودکان انجام نشده است. امنیت و اثربخشی برقرار نشده است ..

سالمندان

مطالعات مناسبی که تا به امروز انجام شده است، مشکلات خاص مربوط به سالمندان را نشان نداده است که سودمندی ماینوکسیدیل موضعی را در سالمندان محدود کند. با این حال، مطالعات نشان داده است که این دارو در بیماران جوانی که سابقه کوتاهی از ریزش مو دارند، بهترین اثر را دارد. ماینوکسیدیل در بیماران بالای 65 سال مطالعه نشده است.

 

شیر دادن

مطالعات بر روی زنان نشان می دهد که این دارو در دوران شیردهی کمترین خطر را برای نوزاد به همراه دارد.

تداخلات دارویی

اگرچه برخی داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، در موارد دیگر ممکن است دو داروی مختلف با هم استفاده شوند، حتی اگر ممکن است تداخلی رخ دهد. در این موارد، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.

سایر تعاملات

برخی از داروها را نباید در زمان خوردن غذا یا خوردن انواع خاصی از غذا یا در حوالی آن استفاده کرد زیرا ممکن است تداخل ایجاد شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز تداخلات شود. در مورد استفاده از دارو با غذا، الکل یا تنباکو با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

سایر مشکلات پزشکی

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از این دارو تأثیر بگذارد. در صورت داشتن هر گونه مشکل پزشکی دیگر، به خصوص:

 • هر گونه مشکل پوستی دیگر، سوزش یا آفتاب سوختگی در پوست سر – این شرایط ممکن است باعث جذب بیش از حد ماینوکسیدیل موضعی در بدن شود و ممکن است احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد.
 • بیماری قلبی یا
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا) – ماینوکسیدیل موضعی در بیمارانی که این شرایط را دارند مطالعه نشده است، اما اگر داروی بیش از حد توصیه شده در یک منطقه بزرگ استفاده کنند و ماینوکسیدیل بیش از حد در بدن جذب شود، ممکن است مشکلات جدی تری برای این بیماران ایجاد شود .

 

استفاده ی صحیح

این دارو معمولاً همراه با دستورالعمل های بیمار ارائه می شود. مهم است که دستورالعمل ها را با دقت بخوانید.

بسیار مهم است که از این دارو فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید. از آن بیشتر استفاده نکنید و بیشتر از آنچه پزشک دستور داده از آن استفاده نکنید. انجام این کار ممکن است شانس جذب آن از طریق پوست را افزایش دهد. به همین دلیل، ماینوکسیدیل را به سایر قسمت های بدن خود نزنید. جذب در بدن ممکن است بر قلب و عروق خونی تأثیر بگذارد و عوارض ناخواسته ای ایجاد کند.

از هیچ محصول پوستی دیگری در همان ناحیه پوستی که ماینوکسیدیل استفاده می کنید استفاده نکنید. در طول درمان با ماینوکسیدیل می توان از رنگ کردن مو، مواد دائمی مو و شل کننده مو استفاده کرد تا زمانی که پوست سر درست قبل از استفاده از رنگ مو، دائمی یا شل کننده مو شسته شود. ماینوکسیدیل نباید 24 ساعت قبل و بعد از درمان مو استفاده شود. مطمئن شوید که دوز ماینوکسیدیل خود را دو برابر نکنید تا دوزهای از دست رفته را جبران کنید.

برای استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل:

 • قبل از استفاده از این دارو مطمئن شوید که موها و پوست سرتان کاملاً خشک شده است.
 • مقدار تجویز شده را روی ناحیه پوست سر تحت درمان قرار دهید و از مرکز ناحیه شروع کنید. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نحوه استفاده از محلول با استفاده از اپلیکاتور ارائه شده دنبال کنید.
 • تا 4 ساعت پس از استفاده از ماینوکسیدیل موهای خود را شامپو نکنید.
 • بلافاصله پس از استفاده از این دارو، دست های خود را بشویید تا هرگونه دارویی که ممکن است روی آن ها باشد از بین ببرید.
 • پس از استفاده از محلول ماینوکسیدیل از سشوار برای خشک کردن پوست سر استفاده نکنید. دمیدن با سشوار روی پوست سر ممکن است اثربخشی درمان را کاهش دهد.
 • اجازه دهید ماینوکسیدیل به مدت ۲ تا ۴ ساعت پس از استفاده از آن، از جمله قبل از رفتن به رختخواب، کاملا خشک شود. اگر موها یا پوست سر شما پس از استفاده از دارو کاملاً خشک نشده باشد، ماینوکسیدیل می تواند لباس، کلاه یا ملحفه را لکه دار کند.
 • از انتقال دارو در حالت خیس به سایر نقاط بدن خودداری کنید. اگر دارو روی روبالشی یا ملحفه‌های تخت شما قرار گیرد یا دست‌هایتان پس از استفاده از ماینوکسیدیل شسته نشود، ممکن است این اتفاق بیفتد.

برای استفاده از فوم موضعی ماینوکسیدیل:

 • ظرف را با مطابقت دادن پیکان روی حلقه قوطی با فلش روی درپوش باز کنید. درپوش را بردارید.
 • موها را به یک یا چند ردیف تقسیم کنید تا ناحیه نازک شده مو در پوست سر ظاهر شود.
 • قوطی را وارونه نگه دارید و نازل را فشار دهید تا کف روی انگشتان شما قرار گیرد.
 • با انگشتان خود کف را روی ناحیه ریزش مو پخش کنید و به آرامی روی پوست سر خود ماساژ دهید.
 • بلافاصله پس از استفاده از این دارو، دست‌های خود را بشویید تا هر دارویی که ممکن است روی آن‌ها وجود دارد، پاک شود.

اگر پوست سر شما دچار ساییدگی، تحریک یا آفتاب سوختگی شد، قبل از استفاده از ماینوکسیدیل با پزشک خود مشورت کنید.

فوم یا محلول موضعی ماینوکسیدیل فقط برای استفاده روی پوست سر است. این دارو را دور از چشم، بینی و دهان نگهداری کنید. اگر به طور تصادفی مقداری از آن وارد چشم، بینی یا دهان شدید، ناحیه مورد نظر را با آب خنک شستشو دهید. اگر از اسپری پمپ استفاده می کنید، مراقب باشید که در اسپری تنفس نکنید.

دوز

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط ​​این دارو است. اگر دوز شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

مقدار دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می‌کنید، زمان مجاز بین دوزها، و مدت زمانی که دارو را مصرف می‌کنید به مشکل پزشکی که دارو را برای آن استفاده می‌کنید بستگی دارد.

 • برای رشد مو:
  • برای فرم دوز محلول موضعی:
   • بزرگسالان – 1 میلی لیتر (میلی لیتر) را دو بار در روز به پوست سر بمالید.
   • کودکان – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.
  • برای فرم دوز فوم موضعی:
   • بزرگسالان – روزی دو بار نصف کلاهک را روی پوست سر بمالید.
   • کودکان – مصرف و دوز باید توسط پزشک تعیین شود.

دوز فراموش شده

اگر یک نوبت از این دارو را فراموش کردید، آن را در اسرع وقت مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دوز معمولی خود بازگردید.

ذخیره سازی

دارو را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. از یخ زدگی نگهداری شود.

دور از دسترس اطفال نگه دارید.

داروهای تاریخ گذشته یا داروهایی که دیگر مورد نیاز نیستند را نگه ندارید.

قابل اشتعال: دور از آتش یا شعله نگهداری شود.

 

موارد احتیاط

مهم است که پزشک در ویزیت های منظم پیشرفت شما را بررسی کند تا مطمئن شود که این دارو به درستی کار می کند و اثرات ناخواسته را بررسی کند.

اگر بعد از استفاده از ماینوکسیدیل متوجه خارش، قرمزی یا سوزش پوست سر خود شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر خارش، قرمزی یا سوزش شدید است، دارو را بشویید و قبل از استفاده مجدد با پزشک خود مشورت کنید.

ریزش مو ممکن است تا ۲ هفته پس از شروع مصرف ماینوکسیدیل ادامه یابد. اگر ریزش موی شما بعد از 2 هفته ادامه یافت به پزشک خود اطلاع دهید.

اثرات جانبی

یک دارو در کنار اثرات مورد نیاز خود ممکن است عوارض ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند.

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید:

کمتر رایج

 1. خارش یا بثورات پوستی (ادامه دارد)

موارد نادر

 1. آکنه در محل استفاده
 2. سوزش پوست سر
 3. رشد موهای صورت
 4. افزایش ریزش مو
 5. التهاب یا درد در ریشه مو
 6. پوست قرمز شده
 7. تورم صورت

علائم و نشانه های جذب بیش از حد دارو در بدن – نادر است

 1. تاری دید یا سایر تغییرات در بینایی
 2. درد قفسه سینه
 3. سرگیجه
 4. غش کردن
 5. ضربان قلب سریع یا نامنظم
 6. گرگرفتگی
 7. سردرد
 8. سبکی سر
 9. بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها، پاها یا صورت
 10. تورم صورت، دست ها، پاها یا ساق پا
 11. افزایش وزن (سریع)

سایر عوارض جانبی که ذکر نشده نیز ممکن است در برخی از بیماران رخ دهد. اگر متوجه عوارض دیگری شدید، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *