جوش ها چگونه ایجاد می شوند؟

جوش ها آزاردهنده هستند، زشت به نظر می رسند و در بدترین حالت حتی آسیب می زنند. جای تعجب نیست که وسوسه بیان ساده آن اکنون تقریبا غیرقابل مقاومت است. پس از همه، چه کسی می خواهد به دفتر یا دوستان با یک نقطه سفید و قرمز آشکار بر روی صورت خود برود؟

 

پس چه باید کرد با جوش های روی پوست !!

باکتری های موجود در سبوم یک پاسخ ایمنی را تحریک می کنند که به صورت التهاب قابل مشاهده است، به عنوان مثال. ب به صورت جوش بسته می ماند و بافت اطراف ملتهب می شود.
جوش باز با سر تیره یا همان جوش های تیره سر سیاه 

هنگامی که مردم به طور کلی در مورد “جوش ها” صحبت می کنند، بیشتر مردم به اصطلاح جوش های با منافذ بسته فکر می کنند . این ها را می توان با رنگ سفید آنها تشخیص داد. از این رو نام دیگر جوش های سر سفید است. اگر التهاب زیر پوست بیشتر پیشرفت کند، به جوش های سر سفید و سر سیاه تبدیل می شوند .

در مقابل این، “جوش های سرسیاه” بسیار بی ضررتر هستند. اینها جوش های  با منافذ باز هستند . رنگ تیره آنها معمولاً به دلیل کثیفی نیست، بلکه ناشی از اکسیداسیون رنگدانه پوست ملانین موجود در سبوم با اکسیژن موجود در هوا است.

ایجاد چنین جوش‌های سرسیاه و جوش‌هایی در هر دو مورد یکسان است: به دلیل شاخی شدن بیش از حد و تولید بیش از حد چربی پوست، مجاری غدد چربی مسدود می‌شوند. سبوم دیگر نمی تواند به اندازه کافی سریع تخلیه شود و نوعی پلاگ تشکیل می شود. و اینجاست که خطر واقعی شروع می شود. زیرا ترشح سبوم انباشته شده در پوست، خوراک باکتری ها است که در اینجا می توانند به سرعت تکثیر شوند. این یک پاسخ ایمنی را تحریک می کند که به صورت التهاب قابل مشاهده است. در اینجا دقیقا نحوه و چرایی ایجاد جوش توضیح داده شده است .

 

آیا جوش های روی پوست خطرناک هستند ؟

مهم نیست که چقدر جذاب به نظر می رسد، جوش زدن یک مورد بی خطر می باشد .

فشار دادن خود جوش ها سریع ترین راه برای از بین بردن آن است ؟

دکتر پرستو توضیح می دهد که چرا جوش زدن واقعا ایده خوبی نیست: “در اصل، هرگونه دستکاری علائم آکنه – چه با انگشتان دست یا با لوازم حمام خانگی مانند ب. قیچی یا سوزن ناخن – در صورت امکان دوری کنید. این خطر بسیار زیاد است که کار ناپاک می تواند منجر به عفونت شود  که با  خطر ایجاد زخم همراه  است.

هرکسی که از پوست مستعد آلودگی رنج می برد، می تواند پوست خود را به صورت حرفه ای در سالن زیبایی به طور منظم تمیز کند.

علاوه بر این: نمی توان رد کرد که فرد مبتلا نمی تواند علائم آکنه خود را دقیقاً متمایز کند و به جای کومدون های نسبتاً سطحی پاپول های عمیق تری را باز می کند. به اصطلاح «تمیز کردن عمیق» مختص یک آرایشگر باتجربه است که این گونه جوش ها و جوش های سرسیاه را در شرایط بهداشتی با وسایل استریل باز می کند.

6 نکته مهم در مورد فشار دادن جوش ها

باز هم توصیه نمی کنیم خودتان جوش بزنید! اما اگر واقعاً باید اینطور باشد، حداقل 6 نکته ما را دنبال کنید تا همه چیز تا حد امکان راحت پیش برود.

1. از جوش های زیر پوستی دوری کنید 

اگر جوش زیر پوست حتی عمیق تر است، حتما باید آن را به حال خود رها کنید! یک جوش “عادی” یک یا دو روز طول می کشد تا ظاهر شود. فقط زمانی که یک گنبد سفید به وضوح قابل مشاهده تشکیل شده است، می توانید آن را امتحان کنید – در صورت لزوم.

2. به بهداشت  خیلی دقت کنید 

اطراف جوش را کاملا تمیز و ضد عفونی کنید – ترجیحاً با الکل. و نه تنها پوست اطراف جوش، بلکه دست ها نیز باید عاری از میکروب باشند. بنابراین با صابون کاملاً بشویید و ترجیحاً از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

 

 

3. جوش را با دقت باز کنید

برای باز کردن جوش، لطفاً آن را به شدت فشار ندهید. بهتر: جوش بسته را با سوزن استریل(!) به آرامی سوراخ کنید تا باز شود.

4. جای جوش را خالی کنید

یک فشار دهنده یا بلند کننده کومدون (که به آن پاک کننده جوش سر سیاه نیز گفته می شود) برای این کار مناسب است. البته باید خوب هم ضدعفونی شود. اگر دستمال ندارید، دستمال کاغذی بردارید و انگشتان خود را به آرامی زیر کنار جوش فشار دهید. به محض خارج شدن مایع شفاف یا خون آن را متوقف کنید.

5. زخم را تمیز کنید

حالا کمی تونیک صورت ضد باکتری روی آن ناحیه بزنید و آن ناحیه را حداقل به مدت نیم ساعت به حال خود رها کنید تا زخم بهبود یابد.

6. مراقبت مناسب

پوشاندن آرایش یا یک کرم غنی در حال حاضر نسبتاً معکوس خواهد بود. بهتر است از یک لوسیون سبک و تسکین دهنده پوست استفاده کنید. در اینجا بیابید که اگر یک لکه تیره پس از بهبودی ایجاد شود، چه کاری می توانید در برابر علائم جوش انجام دهید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *