عقب رفتن موها در پیشانی

 

عقب رفتن خط رویش مو شما ممکن است باافزایش سن در مردان شروع شود. در بسیاری از موارد، ریزش موها یا آلوپسیا می‌توان با جراحی یا داروها درمان شود.

زنان احتمالاً با نازک شدن موها بیشتر از خط موی عقب‌رونده روبه‌رو می‌شوند. با این حال، برای زنان هم ممکن است خط موی عقب‌رونده وجود داشته باشد. برخی از موارد شامل آلوپسیا فیبروزیسینگ مقدماتی و آلوپسیا کشیدگی است. با ما همراه باشید تا به راه حل های جلوگیری از ریزش مو بپردازیم. 

 

علائم عقب رفتن خط رویش مو

در مردان، خط روش مو عقب رونده ممکن است هر زمانی پس از پایان دوران نوجوانی شروع شود. تا زمانی که بسیاری از مردان به سنین پایانی 30 سالگی خود برسند، خط موی عقب‌رونده دارند. فرآیند معمولاً از بالای دو دیاق در نزدیکی دندانهای دندان شروع می‌شود.

از آنجا، خط موی به سمت عقب در بالای سر حرکت می‌کند. این اغلب باقی می‌ماند که حلقه‌ای از مو در اطراف قسمت بالایی پوست سر برقرار باشد. موهای نازک ممکن است به بالا ادامه پیدا کنند.

خط موی عقب‌رونده همچنین ممکن است بالاتر از دو دیاق شروع شود، اما موها در وسط ممکن است به نزدیکی پیشانی ماندگار باشند. این رشد موی به شکل V در جلو به طور معمول “شانه بیوه‌ای” نامیده می‌شود.

طرفین و پشت سر سرانه ممکن است در نهایت بدون مو بمانند، اگرچه بسیاری از مردان معمولاً به مقداری از مو باقی می‌مانند مگر اینکه آن

‌ها را تماماً اصلاح کنند. در زنان، طرفین و پشت سر به طور معمول نجات می‌یابند، اما قسمت روزنه بر روی قسمت بالایی پوست سر گسترش می‌یابد و به طور قابل توجهی نازک می‌شود.

 

چه عواملی باعث عقب رفتن موهای پیشانی می شود

 

پوست سر یک شخص معمولی حدود ۱۰۰۰۰۰ مو دارد که از فولیکول‌های زیر سطح پوست رشد می‌کنند. این موها در نهایت از دست می‌روند و جای خود را با موهای جدید می‌دهند. شما ممکن است روزانه ده‌ها مو را از دست بدهید. اگر فولیکول‌های مو آسیب ببینند یا دلایل پزشکی دیگری وجود داشته باشد که چرخه رشد را اختلال دهد، نتیجه می‌تواند خط موی عقب‌رونده باشد.

محصول جدید پرپشت کننده مو فنسی

ارثی و ژنتیکی

به نظر می‌رسد خط موی عقب‌رونده یک ویژگی وراثتی است که فولیکول‌های مو توسط هورمون‌های مردانه خاصی حساس می‌شوند. مردانی که تاریخچه خانوادگی از کچایی دارند، احتمالاً موهای خود را از دست می‌دهند. زمان ریزش مو اغلب در نسل‌های مختلف مشابه است.

 

تغییرات هورمونی

تغییرات در هورمون‌ها ممکن است نیز باعث ریزش مو پرپشت شدن مو را به تعویض می اندازد در زنان شود، اگرچه نقش هورمون‌ها در ریزش موی الگوی زنانه کمتر از آن در ریزش موی الگوی مردانه مشخص است. برای مثال، یائسگی می‌تواند منجر به نازک شدن موها شود.

 

چگونه عقب رفتن خط رویش مو را تشخیص می دهند

برای درک نوع ریزش موی شما و علت آن، باید به یک پوست‌پزشک مراجعه کنید. پزشک شما از تاریخچه پزشکی شخصی و خانوادگی شما خواستار خواهد شد.

یک آزمایشی که پزشک شما ممکن است انجام دهد تست کشیدن نامیده می‌شود. او چند مو را به آرامی بکشید تا ببیند چند مو از دست می‌روند و یا به چه آسانی از دست می‌روند.

یک بیوپسی از بافت پوست سر یا موها نیز می‌تواند به شناسایی وجود عفونت پوست سر که عامل ریزش مو است کمک کند. با بیوپسی، پزشک شما مقدار کمی بافت از بخش تحت تأثیر بدن برداشت می‌کند. نمونه بافت در آزمایشگاه برای شناسایی نشانه‌های عفونت یا بیماری آزمایش می‌شود.

شما ممکن است نیز آزمایش خون داشته باشید تا به دنبال شرایطی مانند بیماری تیروئید که ممکن است به ریزش موی شما کمک کند.

 

چگونه عقب رفتن مو را درمان کنیم 

 

اگر خط موی عقب‌رونده شما  یا همان عقب رفتن پیشانی فقط ناشی از رشد سنی است و نتیجه عفونت یا مشکل پزشکی دیگری نیست، نیازی به درمان ندارید. اگر یک بیماری پزشکی عامل ریزش مو است، ممکن است نیاز به دارو داشته باشید.

 

داروها

یک اختلال ایمنی ممکن است نیاز به دارویی مانند پردنیزون داشته باشد تا به کنترل پاسخ ایمنی بیش از حد کمک کند.

بعضی از داروها که به عنوان داروهای ضد روماتیسمی شناخته می‌شوند، نیز به کنترل پاسخ ایمنی کمک می‌کنند.

 

جراحی

جراحی پوست‌های روی بدن شما را تا حدی قطع کرده و به جای آنها مویی که هنوز دارید را انتقال می‌دهد.

از روش جراحی برای خط موی عقب‌رونده استفاده نمی‌شود. در واقع، موهای شما قادر به رشد در اطراف خط موی عقب‌رونده نیستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *