تقریباً از هر سه زن یک نفر در طول زندگی خود با ریزش مو دست و پنجه نرم می کند. رنج بزرگ است. به طور خاص می توان با ریزش مو مبارزه کرد. اما نه با محصولات خرده فروشی – بلکه با درمان مناسب.

موهای انسان دائماً تجدید می شود. بعد از مدتی رشد آنها متوقف می شود و می ریزند، موهای جدید دوباره رشد می کنند. و نازک شدن موها نیز با افزایش سن طبیعی است. اگر ریزش مو چند هفته طول بکشد و روزانه بیش از 100 تار مو ریزش کند یا نواحی بدون مو ایجاد شود، ریزش مو وجود دارد. با تشخیص درست، ریزش مو را می توان با دارو درمان کرد، اما درمان های بدون نسخه لزوما به وعده های خود عمل نمی کنند.

علل ریزش مو در زنان

دلایل احتمالی ریزش مو بسیار متفاوت است:

 

  • عوامل ارثی
  • فشار
  • اختلالات / تغییرات هورمونی
  • عفونت ها
  • عوارض جانبی دارو
  • حمله سیستم ایمنی خود به فولیکول های مو

ریزش موی ارثی شایع است

ریزش مو به اشکال مختلف رخ می دهد: ریزش موی ارثی (آلوپسی آندروژنتیک) شایع ترین علت ریزش مو از جمله در زنان است. ریشه مو احتمالاً نسبت به هورمون های جنسی مردانه (آندروژن) واکنش حساسی نشان می دهد. در دوران یائسگی، این امر منجر به ریزش مو در برخی از زنان، بیشتر در قسمت میانی می شود. قسمت جلوی سر نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد – اغلب در نتیجه یک پچ طاس ایجاد می شود. در زنان جوان تر، کاهش تراکم مو همچنین می تواند به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد. اینجاست که تستوسترون بیش از حد تولید می شود .

 

ریزش موی دایره ای به دلیل بیماری خودایمنی

ریزش موی حلقوی – که به عنوان آلوپسی آره آتا نیز شناخته می شود – تقریباً در هر سنی ممکن است رخ دهد. موها بدون درد و به صورت توده ای می ریزند. این بیماری می تواند نه تنها موهای سر بلکه بقیه موهای بدن را نیز درگیر کند. اگر موها به طور کامل ریزش کنند، متخصصان از آلوپسی آره آتا یونیورسالیس صحبت می کنند. آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. حمله سیستم ایمنی باعث اختلال در رشد مو می شود به طوری که موها می ریزند. علل دقیق هنوز مشخص نیست.

ریزش موی منتشر می تواند دلایل زیادی داشته باشد

ریزش موی منتشر شکل رایج ریزش مو است. موها به طور یکنواخت می ریزند و در کل سر توزیع می شوند. علل متعدد هستند. محرک های احتمالی به عنوان مثال، بیماری های تیروئید، برخی داروها، بیماری های مزمن، بیماری های خود ایمنی، عفونت های جدی مانند آنفولانزا، سوء تغذیه یا شیمی درمانی هستند. این قرص همچنین می تواند باعث ریزش موی منتشر شود و بسیاری از زنان نیز پس از زایمان تحت تاثیر قرار می گیرند.

اگزما یا قارچ به عنوان عامل ریزش مو

برخی از بیماری های پوست سر می توانند به طور موقت یا دائمی باعث ریزش مو شوند. اینها شامل اگزمای شدید پوست سر یا بیماری های قارچی است. جای زخم می تواند منجر به ریزش موی دائمی شود.

ریزش مو در اثر فشار و تنش

فشار و کشش روی مو نیز می تواند منجر به ریزش شود. علاوه بر بیرون کشیدن پاتولوژیک (تریکوتیلومانیا)، پوشیدن بافتنی دائمی تنگ نیز می تواند منجر به ریزش مو شود.

تشخیص: تست پلاک، تریکوگرام و آزمایش خون می تواند کمک کننده باشد

در طول معاینه، پزشک با جزئیات در مورد شرح حال بیمار، معاینات و درمان های قبلی و همچنین علائم می پرسد. تغییر در چرخه قاعدگی، بارداری یا مصرف قرص نیز نقش مهمی در زنان دارد.

سپس موها زیر ذره بین بررسی می شوند تا ببینند شکننده هستند یا خیر. آزمایش کندن مو نشان می دهد که آیا موها به سرعت گشاد می شوند یا خیر. سپس ریشه مو مورد بررسی قرار می گیرد. به اصطلاح تریکوگرام مرحله رشدی که در آن مو می ریزد را نشان می دهد. تجزیه و تحلیل مو به کمک کامپیوتر می تواند بینش بیشتری ارائه دهد. آزمایش خون یا نمونه‌های بافتی از پوست سر نیز ممکن است برای تشخیص ضروری باشد.

درمان مناسب برای ریزش مو

هرچه درمان مناسب زودتر شروع شود، شانس موفقیت درمان بیشتر است. با این حال، ابتدا باید علت دقیق ریزش مو را پیدا کرد، تنها پس از آن پزشک یک برنامه درمانی فردی ایجاد می کند. اگر یک داروی خاص مسئول ریزش مو باشد، ممکن است یک داروی جایگزین امتحان شود. اگر بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید یا سوء تغذیه دلیل ریزش مو باشد، باید برای جلوگیری از ریزش مو درمان شوند. مهم: هر ریزش مو نیازی به درمان ندارد و گاهی اوقات موها خود به خود رشد می کنند.

درمان های احتمالی بیشتر عبارتند از:

 

  • دارو: دو ماده فعال وجود دارد که می تواند به طور موثری با ریزش مو مقابله کند. در برخی از موارد ریزش موی ارثی، ماینوکسیدیل ضد فشار خون به موهای جدید و قوی‌تر اجازه رشد مجدد می‌دهد. استفاده موضعی از کورتیزون یا دیترانول می تواند به ریزش موی حلقوی کمک کند.
  • آنتی آندروژن ها: متخصصان پوست برای مقابله با ریزش موی ناشی از هورمون، قرص های حاوی آنتی آندروژن را تجویز می کنند. آنها اثر هورمون های مردانه را بر روی ریشه مو مسدود می کنند، گردش خون را در پوست سر تقویت می کنند و در نتیجه رشد مو را تحریک می کنند.
  • کاشت مو: مو از پشت سر برداشته می شود. در نقاط طاس، پزشک ریز شکاف ها را قرار می دهد و پیوندها را پیوند می دهد. همچنین تراکم و جهتی که موها در آینده باید در آن رشد کنند را تعیین می کند. همه چیز با کار میلیمتری انجام می شود. مانند هر روش دیگری، خطر عوارض جانبی وجود دارد: تورم و احتباس آب ممکن است رخ دهد و پیوندهای فردی دوباره شکست بخورند.

 

آیا داروهای بدون نسخه می توانند کمک کنند؟

چه روغن، سرم یا پودر برای استفاده خوراکی، بسیاری از محصولات خرده فروشی تبلیغ می کنند که می توانند ریزش مو را متوقف کنند. گاهی اوقات گفته می‌شود که این وجوه می‌توانند به طور فعال با ریزش مو مبارزه کنند – با مواد طبیعی مانند بامبو یا ریحان. تولید کنندگان می خواهند با مطالعات خود بر اثربخشی محصولات تأکید کنند. با این حال، کارشناسان در معنی دار بودن این مطالعات، که اغلب کوچک هستند و در مدت زمان کوتاهی انجام می شوند، تردید دارند. به گفته کارشناسان، مطالعات علمی بزرگی که بتواند اظهارات مستدلی در مورد اثرات داروها داشته باشد، تاکنون وجود نداشته است.

 

مکمل های غذایی نیز گاهی اوقات نوید سطح بالایی از اثربخشی در ریزش مو را می دهند. علاوه بر ویتامین ها، فرآورده ها اغلب حاوی عناصر کمیاب یا عصاره هستند، گاهی اوقات در دوزهای بسیار بالا. اینها فی نفسه مضر نیستند، اما خریداران باید قبل از خرید به دوز ویتامین های موجود در آنها دقت کنند. به عنوان مثال، ویتامین A بیش از حد – نیاز روزانه که برخی از کپسول های ویتامین کاملاً آن را پوشش می دهد – بدن نمی تواند دفع کند. در بدن جمع می شود. این می تواند منجر به خشکی پوست و ریزش مو در افرادی شود که در دراز مدت بیش از حد ویتامین A مصرف می کنند. زنان باردار باید به ویژه مراقب باشند: مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند منجر به ناهنجاری در جنین شود.

هر فردی که از ریزش مو رنج می برد، ابتدا باید با متخصص پوست مشورت کند. محصولات خرده فروشی باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرند. از آنجا که اثربخشی آنها اغلب ثابت نمی شود – تنها چیزی که مسلم است این است که برخی از مواد تشکیل دهنده آنها حتی می توانند در دوزهای بیش از حد مضر باشند.

برای از بین بردن ریزش مو محصولات ما را حتما دنبال کنید . برای دیدن محصولات بیش تر به بخش محصولات ما مراجعه نمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *