پس از کاشت مو ، یک پدیده مو به نام ریزش شوک رخ می دهد، حدود سه ماه پس از عمل: موهای تازه کاشته شده به طور ناگهانی می ریزند، قبل از اینکه دوباره رشد کنند. نگران نباشید موهای شما برمی گردد. ریزش شوک یک فرآیند طبیعی در تکامل کاشت مو برای مردان و زنان است .

موهای من بعد از کاشت مو می ریزد، آیا این طبیعی است؟

پس از عمل کاشت مو، برای بسیاری از بیماران ریزش موی ناگهانی رایج است. این یک وضعیت موقتی است که معمولاً در عرض 2-3 ماه پس از عمل اتفاق می‌افتد و در درجه اول به دلیل ضربه وارد شده توسط فولیکول‌های کاشته‌شده در طول جراحی مو است. در حین عمل، واحدهای فولیکولی برداشته شده به مدت 1 تا 3 ساعت بیرون می مانند و ضعیف می شوند. فاز تازه تشکیل شده، پس از بهبود پیوندها، می ریزد، اما ریشه ها به خوبی در زیر پوست کاشته می شوند. حدود سه هفته طول می کشد تا موهای جدید و قطعی شکوفا شوند و به تدریج رشد کنند. تا زمانی که به بلوغ کامل بین 8 تا 12 ماهگی برسند.

ریزش ناگهانی مو بعد از کاشت

ریزش شوک به معنای ریزش ناگهانی مو پس از کاشت مو است. این می تواند در ناحیه اهدا کننده، به طور کلی در پشت جمجمه، جایی که جراح گرافت ها را گرفته است، یا در ناحیه گیرنده، جایی که فولیکول های استخراج شده کاشته شده اند، رخ دهد.

در ناحیه اهداکننده، شوک ریزش ناشی از جدا شدن مویرگ های خونی است که واحدهای فولیکولی را هنگام برداشت به هم متصل می کنند. این ریز پارگی می تواند به موهای اطراف شوک وارد کند و در نتیجه باعث ریزش موی واکنشی شود. اگر یک اسکار قبلی در نزدیکی وجود داشته باشد یا اگر جراح یک بسته عروقی را در حین عمل برش دهد، این اثر می تواند چند برابر شود. در این حالت، از دست دادن شوک در طول سه هفته پس از عمل رخ می دهد.

در ناحیه گیرنده، ریزش شوک می تواند واکنش موهای موجود در حین کاشت گرافت باشد. این امر به ویژه در مورد زنانی که از طاسی منتشر رنج می برند صدق می کند: پیوندهای کاشته شده می توانند این موهای کوچک همسایه را که می توانند قبل از رشد مجدد ریزش کنند، مختل کنند. همچنین مداخله جراحی می تواند باعث ایجاد اختلال عروقی شود که در سه هفته بعد منجر به اکسیژن رسانی ناکافی به ناحیه می شود. سپس رشد مجدد در ماه سوم بهبودی به ریتم طبیعی خود باز می گردد.

چگونه می توانم از دست دادن شوک را کاهش دهم و از رشد مجدد سالم اطمینان حاصل کنم؟

تکنیک پیوند مو FUE که پیشرفته‌ترین و ایمن‌ترین روش در نظر گرفته می‌شود، خطر ریزش شوک را کاهش می‌دهد: این روش سریع‌تر است و فولیکول برای مدت بسیار کوتاهی بیرون می‌ماند، چه با میکرو پانچ DHI یا به صورت دستی انجام شود . با این حال، اگر جراح فولیکول‌های زیادی را بردارد، یا ناحیه استخراج را به درستی توزیع نکند، ممکن است خطر از دست دادن شوک بعد از عمل را تهدید کند.

برای اطمینان از رشد مجدد خوب پس از کاشت مو، و همچنین دستورالعمل های وی در صورت ریزش شوک، رعایت دقیق توصیه های پس از عمل ارائه شده توسط جراح ضروری است. به ویژه، اجتناب از مصرف الکل و تنباکو چندین هفته قبل و بعد از عمل ضروری است تا مانع از اکسیژن رسانی مناسب پیوندهای جدید و پوست سر نشود. دستورات جراح در مورد بهداشت جمجمه و ترمیم مناسب گرافت ها باید رعایت شود تا از بروز ادم بعد از عمل جلوگیری شود که می تواند مانع عروقی شدن مناسب پوست سر شود و به طور کلی مقدم بر از دست دادن شوک باشد.

آیا موها سریعتر رشد می کنند؟

هیچ معجزه ای برای رشد سریع مو وجود ندارد. برخی از پزشکان ماینوکسیدیل را تجویز می کنند که به نظر آنها در کاهش اثر ریزش شوک (ماهیت گشادکننده عروق آن، واحدهای فولیکولی را با اکسیژن و مواد مغذی ضروری برای رشد تامین می کند) و در افزایش طول عمر مو موثر است. رشد خوب مو انعکاسی از سلامت جسم و روان است. مهمتر از همه، یک رژیم غذایی سالم، یک سبک زندگی بدون استرس، و محصولات موی ساخته شده از مواد طبیعی بهترین متحدان برای کاشت مو موفق هستند . و صبور باشید: باید بین 10 تا 12 ماه صبر کنید تا از موهای طبیعی جدید خود که قوی و به خوبی بازسازی شده اند لذت ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *