ریزش مو متداول ترین مشکل زیبایی

ریزش مو بسیار شایع است، به خصوص در مردان بالای 50 سال. با این حال، ممکن است در سال های نوجوانی نیز ریزش مو را تجربه کنید.

در حالی که مردم ممکن است مسخره کنند، ریزش مو در نوجوانی می تواند تأثیر جدی بر اعتماد به نفس شما داشته باشد و به شرایط مختلف سلامت اشاره کند.

اگر در نوجوانی ریزش مو را تجربه می کنید، بدون شک سوالات زیادی در مورد علل، پیشگیری و همه چیز در این میان خواهید داشت.

 

سن رایج ریزش مو ؟

 

این طبیعی است که مردان با افزایش سن، نازک شدن موها را تجربه کنند، اما متأسفانه ریزش مو برای برخی از 15 یا 16 سالگی شروع می شود.

 

ریزش مو در نوجوانان

 

ریزش مو در مردان جوان اغلب به تدریج شروع می شود. اگر ناشی از طاسی ارثی مردانه باشد، به صورت کاهش خط مو یا نازک شدن مو در بالای سر شروع می شود.

انجمن ریزش مو آمریکا تخمین می زند که یک چهارم مردان مبتلا به طاسی ژنتیکی مردانه قبل از 21 سالگی شروع به ریزش موهای خود می کنند.

ریزش موی ژنتیکی در دختران نوجوان کمتر رایج است، اما ممکن است ریزش مو ناشی از استرس، مدل موی خاص یا عدم تعادل هورمونی را تجربه کنند.

 

ریزش مو در افراد زیر 30 سال

 

شروع یا پیشرفت ریزش موی ژنتیکی در دهه بیست سالگی نسبتاً معمول است، به طوری که 16 درصد از مردان 18 تا 29 ساله ریزش موی متوسط ​​تا گسترده را تجربه می کنند.

طاسی الگوی زنانه همچنان در زنان زیر 30 سال کمتر شایع است و تنها 2 تا 3 درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد . اما زنان نیز ممکن است در این بازه زمانی ریزش مو را به دلیل عوامل دیگری مانند ریزش مو پس از زایمان را  تجربه کنند.

 

ریزش مو در افراد زیر 50 سال

 

از هر 10 مرد 30 ساله سه نفر و نیمی از مردان 50 ساله تا حدی دچار طاسی هستند. بنابراین این یک مشکل غیر معمول نیست و بسیاری از مردان با آن مواجه خواهند شد.

زنان بیش از 50 سال ریزش مو را تجربه می کنند. طاسی الگوی زنانه 10 درصد از زنان در 50 سالگی و 30 درصد در 70 سالگی را تحت تاثیر قرار می دهد .

 

علل ریزش مو در جوانان

 

اگر در دوران نوجوانی ریزش مو را تجربه می کنید، بدون شک می خواهید بدانید که چه چیزی باعث علائم شما می شود. طیف گسترده ای از شرایط و عوامل سبک زندگی وجود دارد که می تواند به ریزش مو در سنین پایین کمک کند، در اینجا برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

 

ریزش موی ژنتیکی

 

ریزش موی ارثی، طاسی با الگوی مردانه و زنانه است. این شایع ترین علت ریزش مو در افراد در هر سنی است و قابل درمان نیست.

بر خلاف تصور عمومی، طاسی ژنتیکی می تواند توسط هر دو طرف خانواده منتقل شود ، بنابراین هرگز نمی توانید مطمئن باشید که چه کسی مقصر است.

 

طاسی الگوی مردانه

 

طاسی با الگوی ژنتیکی مردانه یا به صورت عقب‌رفتن خط مو یا نقطه طاسی در بالای سر شروع می‌شود.

نازک شدن موهای تاج و شقیقه ها می تواند تا زمانی که لکه های طاس به هم برسند افزایش می یابد، اما بسیاری از مردان ترجیح می دهند موهای خود را قبل از رسیدن به آن نقطه اصلاح کنند.

اکثریت قریب به اتفاق مردان تا سن 60 سالگی به نوعی طاسی با الگوی مردانه را تجربه می کنند، اما می تواند در نوجوانی شما شروع شود.

 

طاسی الگوی زنانه

 

طاسی های الگوی زنانه متفاوت از همتایان مرد خود ظاهر می‌شوند. به جای اینکه باعث عقب رفتن خط مو یا لکه های طاس گرد شود، باعث نازک شدن موها و موهایی می شود که زودتر از آنچه باید می ریزند.

معمولاً نسبت به طاسی ژنتیکی مردان کمتر قابل توجه است و باعث طاسی کامل نمی شود، اما این بدان معنا نیست که مقابله با آن آسان است. طاسی الگوی زنانه در زنان نوجوان کمتر شایع است، اما طبق گزارش آلوپسی انگلستان ، 50 درصد از زنان بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

آلوپسی آره آتا

 

تصور می شود که این علت ریزش مو در مردان و زنان جوان یک بیماری خودایمنی باشد. این به معنای وضعیتی است که در آن بدن به جای میکروب به خود حمله می کند.

در مورد آلوپسی آره آتا ، سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ایجاد تکه های دایره ای کوچکی از ریزش مو می شود. این می تواند توسط استرس، بیماری یا داروها ایجاد شود، اما هیچ علت دقیقی شناسایی نشده است. این بیماری معمولاً قبل از 30 سالگی شروع می شود.

سوء تغذیه

 

سوءتغذیه می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند که یکی از آنها ریزش مو در نوجوانان است. عدم تغذیه مناسب می تواند ناشی از کم خوری، پرخوری یا کمبود باشد که می تواند ناشی از خوردن یک رژیم غذایی نامتعادل، اختلالات خوردن یا شرایط گوارشی باشد.

خبر خوب در مورد ریزش مو ناشی از سوء تغذیه این است که می توان با یک رژیم غذایی سالم و متعادل و بررسی هر گونه کمبود غیرقابل توضیح آن را حفظ کرد.

 

مراقبت نادرست از مو

 

 

ممکن است وقتی صحبت از تأثیر انتخاب مدل مو و مراقبت از مو در ریزش موی نوجوانی شما می‌شود، انکار کنید، اما واقعیت این است که مدل‌های موی تنگ مانند بافتن و نان، به علاوه درمان‌های آسیب‌رسان مانند سفید کردن، همگی می‌توانند به ریزش مو کمک کنند. سن جوانی.

 

 

نکاتی برای جلوگیری از ریزش مو در بزرگسالان جوان

 

پیشگیری و درمان ریزش مو در جوانان به علت آن بستگی دارد.

 

دارو

 

در حالی که در حال حاضر هیچ درمان کاملی برای طاسی با الگوی مردانه وجود ندارد، در سال‌های اخیر زمان زیادی برای توسعه درمان‌های موثر و قابل دسترس صرف شده است.

محبوب ترین دارو دارویی به نام فیناستراید است .

 

رژیم غذایی و مکمل ها

 

هیچ دوری از این واقعیت وجود ندارد که بافت و سلامت موهای شما ارتباط زیادی با ژنتیک دارد، که می تواند باعث شود احساس خوش شانسی به شما دست دهد. اما با تغذیه خوب می توانید موهای طبیعی خود را بهینه کنید.

چندین ویتامین و مواد مغذی برای سلامت مو مهم هستند ، از جمله آهن، روی، ویتامین C و D.

غذاهای سرشار از آهن عبارتند از گوشت قرمز و سبزیجات برگ دار و ویتامین C در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. گوشت قرمز نیز مانند حبوبات، آجیل و دانه ها دارای روی بالایی است.

دریافت ویتامین D به تنهایی از طریق رژیم غذایی سخت‌تر است، زیرا بدن آن را عمدتاً از طریق نور خورشید تولید می‌کند – که باعث می‌شود در بریتانیا به اندازه کافی از آن استفاده شود! دولت به همه در بریتانیا، نه فقط کسانی که نگران ریزش موی نوجوانان هستند، توصیه می‌کند که در طول ماه‌های پاییز و زمستان مصرف روزانه مکمل ویتامین D را در نظر بگیرند.

 

مشاوره مراقبت از مو

 

مراقبت خوب از موهای خود در جلوگیری یا جلوگیری از ریزش مو در نوجوانان مهم است.

 

مدل موهای تنگ را کنار بگذارید

 

اگر به طور مرتب موهای خود را به صورت موی سفت، دم اسبی یا دم اسبی می پوشید ، در معرض خطری هستید که به عنوان آلوپسی کششی شناخته می شود. این همان جایی است که فشار باعث شکستن یا ریزش مو می شود که به مرور زمان به فولیکول های مو آسیب می رساند.

 

از مواد شیمیایی اجتناب کنید

 

در حالی که ما درک می کنیم که شما می خواهید از موهای خود برای بیان استایل خود استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از رنگ مو، سفید کننده و محصولات زبر مو می تواند به ریزش مو در زنان و مردان جوان کمک کند.

 

 

با موهای خود با ملایمت رفتار کنید

 

نکات اساسی مانند احتیاط در هنگام برس زدن موها، استفاده از محافظ حرارت (و بهتر از آن، به حداقل رساندن استفاده از گرما روی موهایتان) و استفاده از شامپوهای ملایم هنگام جلوگیری از ریزش موی نوجوانان نیز بی فایده نیست.

 

نحوه مقابله با ریزش مو در زنان جوان

 

کنار آمدن با ریزش مو در زنان جوان در سطح احساسی دشوار است. مقایسه مداوم با استانداردهای زیبایی خواستار و محتوای بی‌نقص رسانه‌های اجتماعی می‌تواند شما را از ظاهر خود آگاه و ناراضی کند. این می تواند به ویژه در سال های نوجوانی ناراحت کننده باشد.

خوشبختانه، بسیاری از علل ریزش مو در دختران نوجوان قابل درمان و یا پیشگیری هستند.

 

مدل مو برای ریزش مو

 

مدل موی آزادتر که کشیدن را کاهش می دهد می تواند به کاهش و جلوگیری از ریزش مو کمک کند. سعی کنید مجموعه مدل موی خود را با ترکیبی از مدل مو ترکیب کنید که به موها و پوست سر شما استراحت می دهد.

همچنین می‌توانید اکستنشن مو یا تاپر مو را برای افزایش ضخامت مو و افزایش اعتماد به نفس در نظر بگیرید. برخی از زنان حتی از آرایش برای ایجاد توهم خط موی ضخیم تر استفاده می کنند.

سعی کنید از گرمای کمتری روی موهای خود استفاده کنید و کم تر به موهای خود با اتو و سشوار مدل دهید.

 

درمان ریزش مو در زنان جوان

 

بسته به علت، برخی از درمان ها ممکن است برای دختران نوجوان مبتلا به ریزش مو مناسب باشد.

 

ماینوکسیدیل

 

ماینوکسیدیل یک درمان موضعی است که معمولاً برای طاسی با الگوی زنانه استفاده می‌شود و باعث می‌شود در زنان مسن‌تر بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. مستقیماً روی پوست سر اعمال می شود و می تواند ریزش مو را متوقف کرده و رشد مجدد را تشویق کند.

 

فیناستراید

 

فیناستراید (پروپسیا) درمان مناسبی برای ریزش مو برای زنان نیست زیرا در صورت باردار شدن می تواند برای نوزاد بی ضرر باشد و تأثیر آن بر زنان مسن هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

 

درمان هورمونی

 

اگر ریزش مو در زنان جوان ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک  باشد، ممکن است با متعادل کردن هورمون ها با داروهای ضد بارداری یا سایر داروها درمان شود. 

 

عوامل سبک زندگی

 

اگر ریزش مو در دختران نوجوان ناشی از استرس یا تغذیه نامناسب باشد، می‌توان برای کمک به معکوس کردن علائم ایجاد کرد.

روش های درمانی و مدیریت استرس مانند ذهن آگاهی می تواند به کاهش استرس کمک کند و صحبت با پزشک در مورد رژیم غذایی نیز ایده هوشمندانه ای است.

 

نحوه مقابله با ریزش مو در مردان جوان

 

ریزش مو در پسران نوجوان می تواند به اندازه ریزش مو در دختران نوجوان ناراحت کننده باشد. معمولاً دیده می‌شود که مردان در مقایسه با زنان فشار کمتری از نظر ظاهری دارند، اما این یک غفلت است، به خصوص در سال‌های نوجوانی که به راحتی می‌توان خودآگاه بود.

 

درمان ریزش مو در مردان جوان

 

علاوه بر کمک گرفتن از دوستان، خانواده و کسانی که در سنین پایین ریزش مو را تجربه می کنند، درمان هایی نیز وجود دارد.

هر چه زودتر متوجه ریزش مو شوید و علت آن را درمان کنید، شانس بیشتری برای جلوگیری از پیشرفت آن دارید.

 

فیناستراید

 

اگر در نوجوانی طاسی با الگوی مردانه را تجربه می کنید، یکی از راه های درمان آن استفاده از فیناستراید (یا نسخه برند پروپشیا) است و با متوقف کردن آنزیمی که تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون تبدیل می کند از انجام این کار جلوگیری می کند. DHT همان چیزی است که باعث طاسی الگوی مردانه می شود، بنابراین کاهش مقدار آن در فولیکول های مو می تواند سرعت ریزش موهای شما را کاهش دهد و حتی به رشد موهای جدید کمک کند.

فیناستراید به شکل قرص و روزانه مصرف می شود. حدود سه تا شش ماه استفاده روزانه طول می کشد تا نتیجه را مشاهده کنید.

 

کرم رشد مجدد مو

 

یکی دیگر از درمان های بالقوه برای رشد مجدد ماینوکسیدیل است . و همچنین می توان از این درمان برای درمان ریزش مو در مردان جوان استفاده کرد. مانند فیناستراید، باید روزانه استفاده شود و فقط تا زمانی که آن را مصرف می کنید موثر است.

 

گزینه های کاشت مو

 

کاشت مو در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، تا حدی به دلیل مشهور شدن افراد مشهور. آنها با برداشتن موهای سالم از بدن شما و پیوند آنها به ناحیه طاسی کار می کنند به این امید که دوباره رشد کنند و جایگزین موهای از دست رفته شوند.

این فرآیند تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و به دلیل ماهیت نامرتب رنده شدن هزاران فولیکول مو، می‌تواند تا هشت ساعت طول بکشد.

اگرچه کاشت مو می تواند زندگی بسیاری از مردان را تغییر دهد، اما موفقیت آن تضمین نمی شود. آنها همچنین گزینه بسیار گران قیمتی هستند که تا 30000 پوند هزینه دارند.

 

سیستم های جایگزینی مو

 

اینها یک نام فانتزی برای قطعات مو با کیفیت خوب هستند که با موهای انسان ساخته شده اند. آنها می توانند تا سه تا پنج ماه دوام داشته باشند و درست مانند موهای طبیعی حالت دهند.

سیستم‌های جایگزین مو می‌توانند گزینه‌ای عالی برای مردانی باشد که در سنین پایین ریزش مو را تجربه می‌کنند و بسیار مقرون به صرفه‌تر از کاشت مو هستند.

 

مدل مو برای ریزش مو در مردان جوان

 

برخی از مردان تصمیم می گیرند که به طور کلی از درمان صرف نظر کنند و از ریزش موی ژنتیکی با مدل موهای چاپلوس برای ریزش مو استقبال کنند .

مدل‌های کوتاه مانند کوتاه کردن موها یا کوتاه کردن موهای نازک می‌تواند موهای نازک‌تر را ضخیم‌تر نشان دهد و ریزش مو را پنهان کند، یا می‌توانید ریش بگذارید تا از ریزش مو منحرف شود و ویژگی‌های صورتتان برجسته شود.

برای جمع‌بندی، ریزش مو در نوجوانان می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توان کنترل را دوباره به دست گرفت و از علت آن پیشگیری یا درمان کرد، خواه با تغییر سبک زندگی، دارو یا مدل مو.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *