آیا ریزش مو با شیر دادن مادر ارتباط دارد؟

شیردهی باعث ریزش مو نمی شود. افزایش ریزش مو در دوران شیردهی و پس از زایمان شایع است. تغییر سطح هورمون باعث ریزش می شود. کاهش سطح استروژن می‌تواند باعث نازک‌تر به نظر رسیدن مو یا ریزش بیش از حد مو شود.

معمولاً افراد در دوران شیردهی و پس از زایمان دچار ریزش مو یا ریزش بیش از حد مو می شوند. ریزش مو در این زمان معمولاً به دلیل کاهش سطح استروژن است.

در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چگونه تغییر سطح هورمون در دوران بارداری و بعد از آن می تواند باعث ریزش مو شود و نکاتی را برای مدیریت ریزش مو در این دوران ارائه می دهیم.

علت ریزش مو پس از زایمان چیست؟

طبق گفته انجمن تغذیه با شیر مادر استرالیا، ریزش مو پس از زایمان پس از زایمان رایج است. ربطی به شیردهی نداره

بارداری باعث تغییرات هورمونی در بدن می شود که بر چرخه مو تأثیر می گذارد. در دوران بارداری، هورمون ها به جلوگیری از ریزش مو کمک می کنند و باعث رشد مو می شوند. به همین دلیل، افراد ممکن است متوجه شوند موهایشان در دوران بارداری پرتر به نظر می رسد.

پس از زایمان، هورمون ها به سطح معمول خود باز می گردند و سطح استروژن کاهش می یابد. این تغییر در هورمون ها، چرخه مو را به الگوی معمول خود، از جمله سطح معمولی ریزش مو، باز می گرداند. از آنجایی که افراد در دوران بارداری موهای کمتری می ریزند، پس از کاهش سطح استروژن، موی بیشتری برای ریزش وجود دارد.

دیدن ریزش موی زیاد می تواند نگران کننده باشد. با این حال، این نشانه این است که هورمون های یک فرد همانطور که باید کار می کنند.

 

چرخه معمولی رشد و ریزش مو چیست؟

موها یک چرخه رشد را طی می کنند که شامل رشد و ریزش می شود. همچنین برای جلوگیری از ریزش مو  این شامل سه فاز اصلی منبع قابل اعتماد است:

آناژن: این مرحله رشد است که در آن فولیکول های مو فیبر مو را بیرون می راند.حدود 85 درصد از فولیکول های مو به طور فعال مو در حال رشد هستند و این کار برای 2 تا 6 سال ادامه خواهد داشت.
کاتاژن: این مرحله انتقالی است که قطر فولیکول‌های مو کاهش می‌یابد و موها به شکل چماق می‌شوند. اگر این موها متعاقباً ریزش کنند، ممکن است به نظر برسد که موها در حال نازک شدن هستند. این مرحله می تواند چند هفته طول بکشد.
تلوژن: این مرحله زمانی است که فولیکول مو فعال نیست و هیچ مویی رشد نمی کند.  حدود 15٪ از فولیکول های مو به طور معمول در مرحله استراحت هستند. بعد از 2 تا 3 ماه، فاز آناژن دوباره شروع می شود و موهای تلوژن را بیرون می راند.
در یک چرخه منظم مو، معمولاً افراد روزانه حدود 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. اختلال در چرخه، مانند زایمان، می‌تواند منجر به تغییر 70 درصد موها در فاز آناژن به فاز تلوژن شود. متخصصان پوست از آن به عنوان تلوژن افلوویوم یاد می کنند.

آیا درمان ریزش مو پس از زایمان وجود دارد؟

ریزش مو پس از زایمان موقتی است و افراد معمولاً نیازی به درمان ندارند. ممکن است تا یک سال طول بکشد تا موها به حالت قبل از بارداری برگردند.

اگر افراد احساس می کنند ریزش موی شدید یا ریزش دارند، ممکن است بخواهند با پزشک تماس بگیرند. در برخی موارد، ریزش مو می تواند نشانه ای از شرایط دیگر مانند مشکلات تیروئید باشد.

نکاتی برای مدیریت ریزش مو

افراد ممکن است نکات زیر را برای پرپشت تر و ضخیم تر نشان دادن موها مفید بدانند:

از شامپوهای حجم دهنده و نرم کننده های فرموله شده برای موهای نازک استفاده کنید، زیرا ممکن است این محصولات به اندازه محصولات موهای ضخیم تر یا نرم کننده های قوی و سنگین مو را سنگین نکنند.
نرم کننده را به نوک موها بجای پوست سر یا تمام نقاط آن بمالید. استفاده از نرم کننده در سراسر مو می تواند موها را سنگین کند.
برای پرپشت تر و پرپشت تر جلوه دادن موها، در مورد یک مدل جدید با یک آرایشگر یا آرایشگر مشورت کنید.
از برس زدن شدید، پوشیدن مدل موی تنگ یا استفاده از غلتک خودداری کنید. اینها می توانند موها را بیشتر بکشند.
از حرارت دادن بیش از حد به مو با ابزارهای حالت دهنده خودداری کنید و یا از خنک ترین حالت روی سشوار استفاده کنید یا اجازه دهید موها در هوا خشک شوند.
خوردن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات ممکن است به محافظت از سلامت مو و تشویق رشد کمک کند.

 

نگاه کلی 

ریزش مو بعد از زایمان یک اتفاق رایج است. زمانی اتفاق می افتد که سطح هورمون بعد از بارداری کاهش می یابد.

افراد معمولاً برای ریزش مو پس از زایمان نیازی به درمان ندارند. تغییر مدل مو یا استفاده از محصولات حجم دهنده ممکن است به پرپشت تر و ضخیم تر نشان دادن موها کمک کند.

پس از 6 ماه، ریزش موهای زائد معمولا متوقف می شود و موها باید در عرض یک سال پس از زایمان به حالت قبل از بارداری برگردند.

نتیجه گیری 

ریزش مو پس از زایمان به دلیل تغییر سطح هورمون ها شایع است. سطوح بالاتر هورمون در دوران بارداری می تواند ریزش مو را کاهش دهد و موها را پرپشت تر و پرپشت تر نشان دهد.

پس از زایمان، سطح هورمون هایی مانند استروژن به سطح معمول کاهش می یابد و در نتیجه موها ریزش می کنند. از آنجایی که موهای زائد در دوران بارداری کمتر می ریزند، پس از زایمان نیز موهای زائد بیشتری وجود دارد. این تغییر ناگهانی ممکن است موها را نازک‌تر نشان دهد.

ریزش مو پس از زایمان موقتی است و موها معمولاً در سال اول پس از زایمان به حالت معمول خود باز می‌گردند.

هیچ درمانی برای ریزش مو پس از زایمان وجود ندارد. با این حال، اگر نگران کننده باشد، فرد می تواند مدل موهای متفاوتی را امتحان کند.

خوردن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل پر از ویتامین ها و مواد معدنی نیز ممکن است به رشد سالم مو کمک کند.

اگر فردی نگران ریزش موی بیش از حد باشد، ممکن است بخواهد برای بررسی شرایط زمینه ای با پزشک تماس بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *