آیا موهایی که ریخته اند مجددا شروع به رویش می نمایند یا خیر ؟

مدتی است که موهای شما شروه به ریزش مو کرده و نمی دانید که چگونه از ریزش مو جلوگیری کنید؟
گذشته از تمامی این موارد ریزش موها آسیب جدی به ظاهر انسان می زند و همین نگران کننده ترین چیز برای شمایی که روی ظاهر خود حساس هستید و به ظاهر خود اهمیت می دهید می باشد . با ما همراه باشید تا ببینیم موهایی که ریخته اند امکان رویش دوباره دارند یا خیر .

 

هر فردی در معرض خطر ریزش موهایش قرار دارد ، برخی سریعتر از دیگران . به درد میخوره فولیکول خود چروک می شود و قادر به رشد مجدد چیزی نیست.

این نوع ریزش مو، آلوپسی آندروژنتیک نامیده می شود که اغلب به عنوان طاسی با الگوی مردانه شناخته می شود. (این نوع دائمی است، نه چیز موقتی که گاهی به دلیل استرس اتفاق می افتد.) این به دو صورت انجام می شود: نازک شدن هر مو و از دست دادن کلی تراکم. اما، در موارد خاصی از آلوپسی، این ریزش حتما دائمی نیستند. حداقل، نه فورا. گاهی ممکن است سرعت آن کم یا به تاخیر بیفتد.

اول اینکه چرا موهایم می ریزد؟

کوچک‌سازی به کوچک شدن آهسته فولیکول مو و کم‌رنگ شدن مو در داخل اشاره دارد، تا زمانی که در نهایت فولیکول دیگر وجود نداشته باشدو فولیکول ها نابود شوند.
موهای ریز باقی مانده می ریزند و هیچ چیز دوباره رشد نمی کند.
ریزش مو اغلب ژنتیکی است و ناشی از هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون است که محصول جانبی تستوسترون است.

این ماده به فولیکول می چسبد و سپس به آرامی آن را کوچک می کند. این بیشتر در شقیقه ها، تاج و جلوی سر اتفاق می افتد. (همچنین به همین دلیل است که شما نمی بینید که پسرها موهای خود را در اطراف پهلوها و پشت ریزش می کنند.

 

ریزش مو طبیعی است

در واقع، طبق آکادمی پوست در آمریکا ، ریزش بین 50 تا 100 تار مو در روز معمول است. این ممکن است زیاد به نظر برسد، اما با توجه به اینکه شما بیش از 100000 تار مو روی سر خود دارید، ممکن است بلافاصله قابل توجه نباشد.

اگر روزانه بیش از این مقدار ریزش مو دارید یا اگر علائم واضحی از ریزش مو را مشاهده می کنید، ممکن است موهای شما نازک شده باشد.

نازک شدن مو همیشه به این معنی نیست که شما در مسیر طاسی هستید، اما می تواند باعث ایجاد نواحی پراکنده روی پوست سر شود.

نازک شدن موها می تواند ناامید کننده باشد. خوشبختانه، درمان‌های موثری مانند سرم احیای موی یا سرم پر پشت کننده مو  می‌تواند کمک کند.

چه چیزی باعث نازک شدن مو می شود؟

نازک شدن موها می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، انتخاب سبک زندگی و برخی شرایط پزشکی باشد ، که تا حدود خیلی زیاد قابل درمان توسط پرپشت کننده های مو می باشد . 

عادات سبک زندگی که می تواند به ریزش مو کمک کند عبارتند از:

 

 • استفاده از حالت دهنده های شیمیایی مو: از استفاده از محصولات مو حاوی الکل از جمله اسپری مو و ژل خودداری کنید.
 • مدل موی بد: دم اسبی سفت،فشار و کشش بیشتری روی تارهای مو، فولیکول‌ها و پوست سر وارد می‌کند که می‌تواند منجر به نوعی نازک شدن مو شود که به نام آلوپسی کششی شناخته می‌شود.
 • رنگ کردن کراتینه کردن و.. : این می تواند شامل پرم، رنگ کردن مو یا هایلایت و استفاده از ریلک کننده ها باشد.
 • گرما و حرارت زیاد : استفاده مکرر از ابزارهای حالت دهنده گرم شده در دمای بالا می تواند باعث شکننده و خشک شدن موها شود.
 • فشار و استرس : استرس مزمن می تواند هورمون هایی مانند کورتیزول را در جریان خون ترشح کند که می تواند به کاهش رشد مو کمک کند.
 • کمبود ویتامین و مواد معدنی : سطوح متعادل مواد مغذی ضروری می تواند به رشد موی سالم کمک کند، در حالی که کمبود ممکن است منجر به نازک شدن مو شود.

      برخی از شرایط پزشکی و رویدادهای زندگی ممکن است باعث نازک شدن مو شوند.

برخی از این عوامل عبارتند از:

 

 • اختلالات تیروئید
 • تغییرات هورمونی
 • به تازگی زایمان کرده است
 • کاهش وزن ناگهانی
 • اختلالات خود ایمنی
 • اختلالات پوستی
 • اختلالات رفتاری، مانند تریکوتیلومانیا، پرخوری عصبی، یا بی اشتهایی عصبی
 • کمبودهای تغذیه ای، به ویژه آهن ، ویتامین D

آیا موهای من دوباره رشد خواهند کرد؟

اگر موهای شما در حال نازک شدن است، یک خبر خوب وجود دارد: در بیشتر موارد دوباره رشد می کند و جای نگرانی نیست. 

با این حال، برخی شرایط، مانند مواردی که به دلیل برخی شرایط پزشکی ایجاد می شود. ممکن است رشد مجدد موهای شما را دشوارتر کند. یکی از این بیماری ها، آلوپسی سیکاتریسیال، می تواند باعث التهاب و زخم شود که به طور دائم به فولیکول های مو آسیب می رساند و از بین می رود.

علت اصلی ریزش موهای شما اغلب تعیین می کند که آیا امکان رشد مجدد موهای نازک شما وجود دارد یا خیر، بنابراین اجازه دهید برخی از مشکلات رایج تر را مرور کنیم.

ریزش موی ژنتیکی

آلوپسی آندروژنتیک یا الگو می تواند در مردان و زنان به طور یکسان رخ دهد.

در مورد آلوپسی آندروژنتیک، فولیکول های مو در نتیجه هورمون هایی به نام آندروژن مانند فولیکول ها کوچک می شوند و تولید مو را متوقف می کنند. در زنان، نازک شدن در تاج سر رخ می دهد، در حالی که در مردان، از خط موی بالای پیشانی شروع می شود و شروع به گسترش از جلو به عقب می کند.

در صورت عدم درمان، مردان ممکن است طاسی را تجربه کنند، در حالی که زنان تمایل به نازک شدن متوسط ​​مو دارند. یک متخصص پوست خبره می‌تواند با ارزیابی پوست سر شما قبل از تعیین گزینه‌های درمانی برای درمان هرگونه تظاهرات آلوپسی آندروژنتیک، به تشخیص بیماری شما کمک کند.

 

آلوپسی آرئاتا

آلوپسی آره آتا – به طور خاص، آلوپسی فوکالیس، اما معمولا به عنوان آلوپسی آره آتا شناخته می شود – با ریزش موی ناگهانی در تکه های کوچک روی پوست سر مشخص می شود. در حالی که علت دقیق شروع اغلب نامشخص است، تحقیقات نشان داده است که هم استرس و هم عوامل ژنتیکی ممکن است محرک‌های اصلی در پشت آلوپسی آره آتا باشند.

از آنجایی که مو اغلب می تواند در عرض چند ماه پس از تجربه آلوپسی آره آتا به خودی خود رشد کند، اکثر افراد برای موارد حاد نیازی به درمان ندارند.

عدم تعادل هورمونی

در زنان، رویدادهای زندگی مانند شروع یائسگی، بارداری یا زایمان می توانند بر سطح هورمون ها تأثیر بگذارند و به طور بالقوه باعث نازک شدن مو شوند. داروهای هورمونی مانند پیشگیری از بارداری نیز می توانند به این عدم تعادل و لاغری کمک کنند. مردان نیز ممکن است به دلیل نوسانات هورمونی موقت ریزش مو را تجربه کنند، اما این تظاهرات ریزش مو به دلیل عدم تعادل هورمونی کوتاه مدت است.

با این حال، هم در مردان و هم در زنان، اختلالات تیروئید می‌تواند هرگونه عدم تعادل هورمونی از قبل موجود را تشدید کند و به‌عنوان یک عامل مؤثر در ریزش مو باشد.

 

کمبود مواد مغذی

رشد مو توسط عوامل متعددی ایجاد می شود، اما کمبود مواد مغذی مطمئناً می تواند به ریزش مو کمک کند و ریزش مو را در شرایطی مانند آلوپسی آندروژنتیک، آلوپسی آره آتا و تلوژن افلوویوم مزمن تسریع کند.

کمبودهای خاصی که باید مراقب آنها بود عبارتند از: آهن کم، ویتامین D، بیوتین، سلنیوم، روی و ویتامین A. مطالعات همچنین نشان داده اند که سطوح پایین اسید فولیک و اسیدهای چرب مانند امگا 3 نیز می تواند بر سلامت بدن شما تأثیر بگذارد. مو همچنین مهم است که به درستی هیدراته بمانید.

فشار

استرس مزمن می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد و می تواند نقش مهمی در ریزش موی شما داشته باشد. وضعیت روحی و استرس خود را پیگیری کنید و در صورت لزوم، برخی از فعالیت های کاهش استرس را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یوگا
 • مراقبه
 • سرگرمی های لذت بخش
 • استراحت کافی

 

داروها

برخی از داروها به عنوان یک عارضه جانبی باعث ریزش مو می شوند. اگر در مورد داروهای خود و تاثیری که ممکن است روی موهایتان داشته باشند مطمئن نیستید، اگر مشکوک هستید که داروی شما باعث ریزش موی ناخواسته می شود، با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید.

برخی از داروهای خانگی برای رشد مو چیست؟

آیا ریزش مو را تجربه می کنید و می خواهید آن را در خانه درمان کنید؟ گزینه های زیر ممکن است برای شما مناسب باشد.

 

سرم پوست سر

سرم پرپشت کننده مو ما یک محلول موضعی است که برای کسانی که دچار نازک شدن یا ریزش مو هستند طراحی شده است. این به احیای فولیکول های مو کمک می کند و به ریشه های شما شروعی تازه می دهد. سرم احیای مو از فولیکول های سالم بدون استفاده از مواد شیمیایی خشن مانند ماینوکسیدیل پشتیبانی می کند – در عوض، ماده اختصاصی ما، با تسکین دهنده آلوئه ورا، کافئین، نیاسین و بیوتین پشتیبانی می شود زیرا فولیکول های خفته مو را هدف قرار می دهد.

ماساژ پوست سر

ماساژ روزانه پوست سر در حالی که شامپو می‌زنید یا از سرم سر استفاده می‌کنید، می‌تواند به جریان خون در پوست سر و فولیکول‌های مو کمک کند. این گردش خون بهبود یافته ممکن است با رساندن مواد مغذی بیشتر به ریشه‌ها و در عین حال دفع مواد زائد اضافی از بافت‌ها، رشد سریع‌تر مو را تشویق کند.

اگر جذاب به نظر می‌رسد، ماساژور سیلیکونی پوست سر ما را بررسی کنید – این کار روی سرم‌ها و روغن‌های موضعی را آسان می‌کند و همزمان گردش خون سالم را در پوست سر تشویق می‌کند!

 

مکمل

اگر کمبودی را تجربه می کنید، مولتی ویتامین ها می توانند به تعادل بدن شما کمک کنند. سطوح سالم مواد مغذی کلیدی برای تشویق رشد موی سالم و جلوگیری از ریزش مو ضروری است.

ما قبلاً در مورد آن وبلاگ نوشتیم، اما برخی از مواد مغذی، به ویژه آهن، روی، ویتامین D، سلنیوم و کلاژن، برای نام بردن از چند مورد – برای حمایت از موهای شما و سلامت کلی شما اضافه کار می کنند.

 

ویتامین های گروه B

هشت ویتامین B برای سلامتی و سلامت مو بسیار مهم هستند.

بیوتین، با نام مستعار ویتامین B7 ، شکل محلول در آب ویتامین B است که عمدتاً در غذاهای غنی از پروتئین مانند آجیل، گوشت و عدس یافت می‌شود. اگرچه اکثر مردم از طریق رژیم غذایی روزانه خود بیوتین کافی دریافت می کنند، اما ممکن است مکمل های بیوتین یا درمان های موضعی حاوی بیوتین به ارتقای سلامت مو کمک کند.

اسیدهای چرب

اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه مانند امگا 3 و امگا 6 برای مبارزه با مشکلات سلامتی مانند بیماری عروق کرونر قلب مفید هستند ، اما ممکن است در مورد سلامت پوست سر و پوست فوایدی داشته باشند.

از آنجایی که بدن ما نمی تواند این نوع اسیدهای چرب را به تنهایی بسازد، ما مجبوریم آنها را از طریق غذا دریافت کنیم – بسته به شرایط شما، تنظیم رژیم غذایی برای دریافت امگا 3 و امگا 6 بیشتر می تواند مهم باشد. اسیدهای چرب، یا ممکن است مصرف مکمل های غذایی مفید باشد. اگر به دنبال غذاهای غنی از امگا 3 و امگا 6 هستید، از مرغ، تخم مرغ، ماهی (مانند سالمون، ماهی خال مخالی ، ماهی تن و ماهی کاد) و دانه ها استفاده کنید .

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *