سیگار کشیدن و ریزش مو چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

بسیاری از مردم می دانند که سیگار کشیدن احتمال ابتلا به سرطان ریه و بیماری های تنفسی را افزایش می دهد. اما اثرات منفی سیگار کشیدن برای سلامتی به ریه های شما محدود نمی شود.

دود تنباکو حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی است و حداقل 69 مورد از آنها عامل سرطان هستند. وقتی این مواد شیمیایی را تنفس می کنید، می توانند از ریه ها به جریان خون شما برسند. از خون شما، آنها می توانند به سایر قسمت های بدن شما سرایت کنند و بر بسیاری از جنبه های سلامتی شما تأثیر منفی بگذارند.

یکی از عوارض جانبی کمتر شناخته شده سیگار، افزایش احتمال ریزش مو است. دقیقاً مشخص نیست که چرا سیگار با ریزش مو مرتبط است، اما تصور می‌شود که عوامل زیادی در این امر دخیل هستند.

 

چگونه سیگار باعث ریزش مو می شود

سیگار کشیدن می تواند به طور بالقوه به فولیکول های مو آسیب برساند و خطر ریزش مو را افزایش دهد.

شیوع آلوپسی آندروژنتیک با شروع زودرس را در مردان سیگاری و غیرسیگاری بین 20 تا 35 سال مقایسه کرد. آلوپسی آندروژنتیک به عنوان طاسی با الگوی مردانه یا طاسی با الگوی زنانه نیز شناخته می شود.

محققان دریافتند که 425 نفر از 500 سیگاری درجاتی از ریزش مو داشتند در حالی که تنها 200 نفر از 500 غیرسیگاری علائم ریزش مو را نشان دادند.

در مقیاس همیلتون-نوروود ریزش مو، درجه 3 با رکود عمیق در امتداد خط مو مشخص می شود. در کلاس 4، طاسی در راس سر شما وجود دارد.

محققان دریافتند که 47 درصد از افراد سیگاری دارای ریزش موی درجه 3 و 24 درصد دارای درجه 4 بودند. تنها 10 درصد از افراد غیرسیگاری به درجه 3 یا 4 رسیدند.

محققان به این نتیجه رسیدند که نیکوتین و مواد شیمیایی مرتبط ممکن است مسئول تسریع ریزش مو باشند، اما تحقیقات بیشتری برای حمایت از این نظریه مورد نیاز است.

سیگار همچنین ممکن است باعث استرس اکسیداتیو و کاهش جریان خون به فولیکول های مو شود که ممکن است به ریزش مو کمک کند.

سیگار موجب استرس اکسیداتیو می شود

سیگار تولید رادیکال های آزاد را در بدن افزایش می دهد. رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که به راحتی به مولکول های دیگر بدن شما واکنش نشان می دهند و به طور بالقوه می توانند به DNA سلول های شما آسیب وارد کنند.

استرس اکسیداتیو زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار زیادی فعالیت رادیکال آزاد در بدن شما وجود داشته باشد. قرار گرفتن در معرض موارد زیر می تواند به طور بالقوه باعث استرس اکسیداتیو شود:

  • دود تنباکو
  • آلودگی
  • تشعشعات
  • پرتو های فرابنفش

محققان پیشنهاد کردند که مواد شیمیایی سمی موجود در دود تنباکو ممکن است منجر به آسیب به DNA سلول‌های فولیکول‌های مو شود. آسیب به DNA این سلول ها ممکن است به طور بالقوه منجر به اختلال در رشد مو شود.

سلول‌های فولیکول‌های موی سر طاسی به‌خصوص به استرس اکسیداتیو حساس هستند.

 

کاهش جریان خون در فولیکول های موی شما

مواد شیمیایی موجود در تنباکو می توانند بر گردش خون و سلامت قلب و عروق شما تأثیر منفی بگذارند.

منبع معتبر می گوید که سیگار کشیدن همچنین باعث ایجاد پلاک در رگ های خونی شما می شود که خطر ابتلا به بیماری هایی مانند:

  • لخته شدن خون
  • حمله قلبی
  • سکته

رگ‌های خونی فولیکول‌های موی شما را تغذیه می‌کنند و اجازه می‌دهند تا مواد مغذی منبع مورد اعتماد را دریافت کرده و مواد زائد را از بین ببرند. اختلال در جریان خون در پوست سر به طور بالقوه می تواند منجر به ریزش مو یا آسیب مو شود.

راه های دیگر سیگار کشیدن ممکن است به ریزش مو کمک کند

سیگار ممکن است منجر به تغییرات دیگری در بدن شما شود که به ریزش مو کمک می کند.

برخی از عواملی که پیشنهاد شده است عبارتند از:

ترویج آزادسازی سیتوکین های پیش التهابی، سیگنال دهنده پروتئین هایی که التهاب را تحریک می کنند ،اسکار فولیکول های مو به دلیل افزایش سطح سیتوکین ها تغییر سطوح آنزیمی که بازسازی بافت در چرخه رشد مو را کنترل می کند ، افزایش هیدروکسیلاسیون هورمون استرادیول و مهار آنزیم آروماتاز ​​که منجر به سطح پایین استروژن می شود.

راه های دیگری که کشیدن سیگار بر سلامت موهای شما تأثیر می گذارد

سیگار کشیدن علاوه بر ریزش مو، ممکن است از طرق دیگر بر سلامت موهای شما تأثیر منفی بگذارد.شروع زودهنگام سفیدی مو. بین شروع سفیدی مو قبل از 30 سالگی و کشیدن سیگار رابطه وجود دارد.
افرادی که سیگار می کشند در معرض خطر بیشتری برای ایجاد عوارض در طول کاشت مو مانند مرگ بافت پوست روی سر هستند.
به طور بالقوه مو را شکننده تر می کند. کاهش جریان خون در فولیکول‌های مو می‌تواند تأثیرگذار باشد ،باعث اختلال در تولید کلاژن می شود و منجر به شکنندگی مو می شود.

تولید روغن مو زمانی که شما 45 تا 50 ساله هستید کاهش می یابد. استرس اکسیداتیو ناشی از سیگار کشیدن می تواند به طور بالقوه پیری موهای شما را تسریع کند و منجر به خشکی در سنین پایین تر شود.

آیا ریزش موی ناشی از سیگار برگشت پذیر است؟

هنگامی که سیگار را ترک می کنید، ممکن است برخی از آسیب هایی که سیگار به بدن شما وارد کرده است، خنثی کنید. به عنوان مثال، اگر 15 سال بدون سیگار کشیدن ادامه دهید، خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی برابر با کسی است که هرگز سیگار نکشیده است.

مشخص نیست که آیا می توانید ریزش موی ناشی از سیگار کشیدن را خنثی کنید یا خیر. برخی از افراد با موهای نازک در صورتی که به دلیل یک بیماری پزشکی ایجاد شده باشد، می توانند به رشد مجدد موی قابل توجهی دست یابند.

اگر با ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه سروکار دارید، بعید است که متوجه رشد مجدد قابل توجهی شوید. ممکن است متوجه شوید که استفاده از روگین (مینوکسیدیل) به شما کمک می کند تا به مقدار محدودی از رشد مجدد دست یابید.

راهکارهایی برای ترک سیگار
ترک سیگار دشوار است، اما می تواند تأثیر مثبتی بر بسیاری از جنبه های سلامتی شما داشته باشد. یک پزشک می تواند به شما کمک کند تا برنامه ای برای ترک سیگار ایجاد کنید که بهترین شانس موفقیت را به شما می دهد.

نتیجه گیری

هنگامی که دود تنباکو را تنفس می کنید، مواد شیمیایی می توانند از ریه ها به خون منتقل شوند. خون شما این مواد شیمیایی را به قسمت‌های دیگر بدن می‌برد، جایی که می‌تواند بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد.

تصور می شود سیگار به روش های مختلفی مانند کاهش جریان خون در پوست سر و آسیب به DNA فولیکول های مو باعث ریزش مو می شود. ترک سیگار ممکن است به شما کمک کند تا مقدار محدودی از رشد مجدد مو را به دست آورید و از بسیاری جهات دیگر بر سلامت شما تأثیر مثبت بگذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *