در این مطلب می پردازیم به :

 • دلایل ریزش موی ارثی چیست
 • علائم ریزش موی ارثی چیست
 • ریزش موی ارثی چگونه تشخیص داده می شود
 • ریزش موی ارثی چگونه درمان می شود
 • چگونه از ریزش موی ارثی جلوگیری کنیم
 • چه حمایتی برای ریزش موی ارثی وجود دارد

ریزش مو ارثی و طبیعی

 1. ریزش موی ارثی به معنای ریزش مو است که در خانواده ها دیده می شود. اغلب در مردان و همچنین در زنان یافت می شود.
 2. ریزش موی ارثی بیشترین تأثیر را روی پوست سر شما می گذارد، اما می تواند در سایر قسمت های بدن شما نیز رخ دهد.
 3. اگر از ریزش موی ناگهانی رنج می برید، یک بیماری خودایمنی دارید، شیمی درمانی کرده اید یا ریزش موی شما با عوامل ارثی قابل توضیح نیست، به پزشک مراجعه کنید.
 4. هیچ درمانی برای ریزش موی ارثی وجود ندارد اما درمان ممکن است به کاهش یا توقف ریزش مو کمک کند.
 5. ریزش موی ارثی بی ضرر است. با این حال، می تواند ناراحت کننده باشد. کمک و پشتیبانی برای شما در دسترس است.

 

دلایل ریزش موی ارثی چیست؟

چرخه رشد و ریزش مو

مانند پوست و ناخن‌هایتان، موهایتان نیز چرخه‌ای دقیق از رشد و استراحت را طی می‌کنند. ریزش مو در هر زمانی از چرخه ممکن است رخ دهد.

در چرخه مو 3 مرحله وجود دارد:

 • در مرحله اول، موهای سر شما به طور مداوم در حال رشد هستند. به این مرحله آناژن می گویند. در این مرحله موهای شما حدود 1 تا 2 سانتی متر در ماه رشد می کند. حدود 90 درصد موهای شما در هر زمان در این مرحله هستند. بین 2 تا 5 سال طول می کشد.
 • مرحله دوم فاز کاتاژن نامیده می شود که در آن زمان رشد متوقف می شود. حدود 1 تا 3 درصد از موهای سر شما در هر زمان در این مرحله هستند. 2-3 هفته طول می کشد.
 • مرحله سوم فاز تلوژن نام دارد. این یک مرحله استراحت است و بین 1 تا 4 ماه طول می کشد. حدود 10 درصد از موهای سر شما در هر زمان در این مرحله هستند.

در پایان مرحله استراحت، مو یک مرحله ریزش را طی می کند که معمولاً منجر به رشد موهای جدید می شود. هنگامی که یک مو می ریزد، با یک موی جدید از همان فولیکول مو که درست زیر سطح پوست شما قرار دارد، جایگزین می شود.

ریزش موی ارثی مردانه یا زنانه ناشی از تأثیرات ژنتیکی یا هورمونی است. به آن آلوپسی آندروژنیک نیز می گویند زیرا تحت تأثیر هورمون هایی به نام آندروژن است. اینها هم در مردان و هم در زنان وجود دارند، اما در مقادیر متفاوت.

اگر بستگانی دارید که ریزش مو را تجربه کرده اند، خطر ریزش موی ارثی شما افزایش می یابد. طرح ژنتیکی شما برای ریزش مو بر موارد زیر تأثیر می گذارد:

 • زمانی که ریزش مو شروع می شود چند ساله هستید
 • چقدر سریع مو می ریزید
 • الگوی و میزان ریزش مو / طاسی شما.

ریزش موی ارثی مردانه

ریزش موی ارثی در مردان به عنوان طاسی الگوی مردانه نیز شناخته می شود. با افزایش سن بیشتر دیده می شود. این عارضه جمعیت های مختلف را با سرعت های مختلف تحت تاثیر قرار می دهد و 99 درصد از ریزش مو در مردان را تشکیل می دهد. نیمی از جمعیت مردان را تا سن 50 سالگی تحت تاثیر قرار می دهد.

ریزش مو در مردان از حدود 30 سالگی شروع می شود، اما می تواند در هر سنی پس از بلوغ رخ دهد. به نظر می رسد سرعت یا کندی ایجاد طاسی و الگوی ریزش مو توسط ژن هایی که از والدین خود به ارث برده اید تعیین می شود.

ژن های شما بر میزان حساسیت پوست سر شما به هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون تأثیر می گذارد که فاز رشد موهای شما را کوتاه می کند. فولیکول‌های موی شما نیز در پاسخ به هیدروتستوسترون کوچک‌تر می‌شوند و متعاقباً موهای کمتر و ظریف‌تری تولید می‌کنید.

ریزش موی ارثی زنانه

ریزش موی ارثی زنان به عنوان طاسی الگوی زنانه شناخته می شود. علت آن به وضوح درک نشده است. این می تواند زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد اما بیشتر پس از یائسگی رخ می دهد. معمولاً از 30 سالگی شروع می شود، در 40 سالگی قابل توجه است و بعد از یائسگی بیشتر قابل توجه است. تا سن 50 سالگی حداقل یک چهارم زنان درجاتی از نازک شدن مو را تجربه می کنند.

همچنین تصور می‌شود که ریزش موی ارثی زنان تحت تأثیر ژنتیک و هورمون‌های آندروژن است، اگرچه این ارتباط به اندازه ریزش موی ارثی مردانه قوی نیست.

در ریزش موی ارثی زنان، موهای نازک‌تری با رنگ کمتر تولید می‌شوند و موهای فاز استراحت راحت‌تر می‌ریزند.

سایر  دلایل ریزش مو

ریزش موی غیر ارثی غیر طبیعی در نظر گرفته می شود. 

ریزش موی غیر طبیعی می تواند به دلایل زیر باشد:

 • بارداری
 • داروهای هورمونی یا داروهای دیگر
 • کمبود شدید تغذیه ای
 • شیمی درمانی
 • اختلالات خود ایمنی
 • غده تیروئید کم کار یا بیش فعال
 • ضربه به پوست سر، از جمله واکنش به محصولات مراقبت از مو و روش های نظافت مو
 • فشار

 

علائم ریزش موی ارثی چیست؟

الگوی ریزش مو در ریزش موی ارثی مردانه با ریزش موی ارثی زنان متفاوت است.

ریزش مو با الگوی مردانه

در مردان، طاسی معمولاً با نازک شدن پیشرونده در خط مو شروع می شود (خط رویش موها) و به دنبال آن یک نقطه نازک یا طاسی در تاج سر شما ظاهر می شود.

ریزش مو با الگوی زنانه

زنان مبتلا به طاسی ارثی به ندرت دچار لکه های طاسی می شوند. درعوض، نازک شدن کلی موهای آن‌ها، به‌ویژه بالای سر یا تاج خود را تجربه می‌کنید، در حالی که خط موی جلویی خود را حفظ می‌کنید.

در موارد زیر به پزشک عمومی خود مراجعه کنید یا به دنبال مشاوره پزشکی باشید:
 • ریزش موی شما ناگهانی یا ناراحت کننده است
 • شما از ریزش مو رنج می برید و به یک اختلال خود ایمنی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک، کمبود تغذیه یا بیماری تیروئید مبتلا هستید.
 • اخیراً تحت شیمی درمانی قرار گرفته اید یا از داروی جدیدی (از جمله داروهای هورمونی) استفاده کرده اید.
 • ریزش مو را نمی توان با عوامل ارثی توضیح داد.

ریزش موی ارثی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک از شما سوالاتی در مورد ریزش مو می پرسد، از جمله الگوی ریزش مو و اینکه آیا شما شرایط پزشکی دیگری دارید یا خیر. پزشک موهای شما را نیز معاینه خواهد کرد. هیچ آزمایشی برای تشخیص ریزش موی ارثی لازم نیست، اما ممکن است آزمایش خون برای رد سایر شرایطی که می تواند باعث ریزش مو شود انجام شود.

ریزش موی ارثی چگونه درمان می شود؟

ریزش آهسته موها بخشی طبیعی از روند پیری برای اکثر مردان و برخی از زنان است. معمولاً درمان لازم نیست. با این حال، ریزش مو که به سرعت یا در اوایل زندگی رخ می دهد، می تواند ناراحت کننده باشد. اگر می خواهید پیشرفت ریزش مو را کند یا متوقف کنید، درمان هایی در دسترس هستند.

درمان های ریزش مو عبارتند از:

 • داروهای موضعی و خوراکی
 • کلاه گیس مو، یا کاشت مو.

ریزش مو که به دلیل شرایط موقتی مانند بیماری، دارو، استرس یا کمبود آهن ایجاد می شود، پس از برطرف شدن علت قطع می شود. در مورد ریزش غیر طبیعی مو بیشتر بخوانید .

داروهای ریزش موی ارثی

فیناستراید و ماینوکسیدیل داروهای اصلی در حال حاضر برای درمان ریزش مو هستند. با این حال، آنها در نیوزلند یارانه ای دریافت نمی کنند، بنابراین باید خودتان هزینه آنها را بپردازید.

داروهایی که برای درمان ریزش مو استفاده می شوند نتایج متفاوتی را برای افراد مختلف ارائه می دهند. همچنین نمی توان پیش بینی کرد که چه کسی از درمان سود می برد یا نمی تواند.

فیناستراید

این یک درمان فقط با نسخه برای ریزش موی ارثی در مردان است. به صورت تبلت موجود است. این دارو با جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون عمل می کند. سپس فولیکول های مو تحت تأثیر این هورمون قرار نمی گیرند و کوچک نمی شوند. پس از شروع درمان باید حداقل 6 ماه ادامه یابد. در صورت موفقیت آمیز بودن، درمان برای حفظ اثر ادامه می یابد.

با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید آیا فیناستراید برای شما مناسب است یا خیر. زنان نباید فیناستراید را به عنوان درمان ریزش مو مصرف کنند. 

کلینیک های مو ممکن است نسخه هایی را برای درمان های موضعی و خوراکی ترتیب دهند. درباره فیناستراید بیشتر بخوانید .

لوسیون موضعی ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یک درمان مالشی است که می توانید آن را از داروخانه محلی خود خریداری کنید. هم برای آقایان و هم خانم ها قابل استفاده است.  باید دو بار در روز روی پوست سر در حالی که خشک است استفاده شود. ماینوکسیدیل در مراحل اولیه ریزش مو موثرتر است. پس از شروع درمان باید حداقل 6 ماه ادامه یابد. در صورت موفقیت آمیز بودن، درمان برای حفظ اثر ادامه می یابد. گاهی اوقات می توان برای ریزش مو یک قرص ماینوکسیدیل با دوز کم نیز تجویز کرد.

با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا ماینوکسیدیل برای شما مناسب است یا خیر.

مکمل های غذایی

مکمل های مختلف اغلب توسط کلینیک های بهداشتی توصیه می شود. با این حال، تنها مطالعه مفید روی یک مکمل حاوی عصاره نخل اره ای بود و نتایج قطعی نبود. 

اگر می‌خواهید مکمل‌های غذایی را امتحان کنید، ویتامین‌های A و C، بیوتین، روی و آهن می‌توانند به شما کمک کنند.

کلاه گیس، تکه های مو یا کاشت مو

لوازم آرایشی مانند اسپری های مو یا محصولات رنگ آمیزی مو، کلاه گیس و تکه های مو می توانند برای پنهان کردن ناحیه نازک مو موثر باشند. کاشت مو محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، اما همه برای این روش مناسب نیستند و هزینه بالایی دارند.

چگونه از ریزش موی ارثی جلوگیری کنم؟

ریزش موی ارثی بخشی از طرح ژنتیکی شماست. در حالی که هیچ کاری نمی توانید برای تغییر ژن های خود انجام دهید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید که ممکن است به حفظ سلامت و استحکام موهای شما برای مدت طولانی تری کمک کند.

 

پروتئین رژیم غذایی مهم است

مو از نوعی پروتئین (کراتین) تشکیل شده است، همان پروتئینی که در ناخن های دست و پا یافت می شود. همچنین تعدادی مواد شیمیایی دیگر مانند کلسیم، مس، روی و آهن و همچنین مقدار کمی چربی در مو وجود دارد.

همه افراد، صرف نظر از سن، باید پروتئین کافی برای حفظ تولید طبیعی مو مصرف کنند. پروتئین در گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، مقداری پنیر، لوبیا خشک، توفو، غلات و آجیل یافت می شود.

با موهایتان ملایم رفتار کنید

 • از مدل موی تنگ مانند قیطان، کش یا دم اسبی خودداری کنید.
 • از پیچاندن، مالش یا کشیدن موها خودداری کنید.
 • از لوسیون های مویی که به شدت معطر هستند خودداری کنید.
 • از عملیات حرارتی بیش از حد خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب خودداری کنید.

چه حمایتی برای ریزش موی ارثی وجود دارد؟

ریزش موی ارثی بخشی طبیعی از روند پیری است. با این حال، زمانی که طاسی به طور ناگهانی یا در اوایل زندگی رخ می دهد، می تواند ناراحت کننده باشد. ریزش مو به خصوص برای خانم ها ناراحت کننده است. صحبت با دیگرانی که ریزش مو را تجربه کرده اند ممکن است کمک کننده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *