رنگ کردن موهایتان می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای تغییر ظاهر شما باشد. با این حال، باید با احتیاط انجام شود زیرا پردازش بیش از حد می تواند برای سلامت مو مضر باشد و همچنین اثرات نامطلوبی بر بدن داشته باشد. در این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد رنگ مو و جایگزین‌های ایمن‌تر آنها بدانید، شرح می‌دهیم.

بسیاری از مردم موهای خود را رنگ می کنند، اما این لزوما به این معنی نیست که آنها می دانند که در واقع با موهای خود چه می کنند. به طور خاص، آنها ممکن است از نقطه نظر علمی ندانند که رنگ با فولیکول های مو چه می کند. بسیاری از ما فقط قرار ملاقات ماهانه مو را تعیین می کنیم یا اگر ارزان ترین گزینه را ترجیح می دهیم، به سوپرمارکت می رویم و رنگ را برای انجام آن در خانه انتخاب می کنیم.

به طور کلی، ما در این فرآیند از خود سوالات زیادی نمی پرسیم، به سادگی به برخی روال ها و آیین های زیبایی عادت می کنیم. از سوی دیگر، هنگام مشاهده تغییرات در وضعیت موهای ما سؤالاتی ایجاد می شود.

در واقع علم ناب و سخت است. در اینجا حقایقی در مورد آنچه که رنگ مو با موهای شما انجام می دهد آورده شده است.

آمونیاک کوتیکول مو را بلند می کند و پراکسید رنگ را از بین می برد

 

رنگ مو فقط موها را آبکشی و لکه دار نمی کند. در واقع برای ورود به ساقه مو و استقرار دائمی خود، از کوتیکول عبور می کند که محافظ طبیعی مو است. برای نفوذ به فراتر از کوتیکول، رنگ مو از آمونیاک استفاده می کند که pH مو را بالا می برد، کوتیکول را شل و بلند می کند. این امر منجر به آسیب دیدن مو می شود، زیرا در موهای سالم نباید کوتیکول را بلند کرد.

پس از بلند شدن کوتیکول، مرحله بعدی رنگ کردن مو به رنگ دلخواه است. بنابراین، رنگ مو از پراکسید هیدروژن برای شکستن رنگدانه طبیعی مو استفاده می کند. پراکسید یک عامل اکسید کننده است که موها را به میزان قابل توجهی خشک می کند و دلیلی است که موهای رنگ شده می توانند بافت “نی” به خود بگیرند. رنگدانه های ملانین طبیعی موجود در مو را اکسید می کند و برخی از پیوندهای دوگانه مزدوج را که منجر به رنگ طبیعی می شود از بین می برد و آنها را بی رنگ می کند.

هنگامی که سازنده پراکسید جذب می شود، کوتیکول بالا می ماند تا رنگ به آن نفوذ کند. هر چه کوتیکول بیشتر بلند شود، بیشتر ضعیف می شود. پس از شستشوی مو، کوتیکول به سمت پایین برمی‌گردد، اما آسیب دیده است.

آسیب می تواند فراتر از خشک کردن مو باشد

 

تقریباً همه کسانی که موهای خود را رنگ می کنند می دانند که باید مراقب موهای تازه رنگ شده باشند و آنها را کاملاً حالت دهند. رنگ‌های مو قطعاً می‌توانند موهای شما را خشک کنند، اما در صورت عادی شدن استفاده از این محصولات، می‌توانند موهای شما را بسیار شکننده‌تر و بشکنند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید به طور منظم حالت دهنده را انجام دهید و از نرم کننده ای استفاده کنید که موها را نیز بازسازی می کند مانند  نرم کننده. توصیه می شود این حالت دهنده قبل و بعد از بلیچینگ انجام شود.

 

همچنین باید در مورد مدل موی خود تجدید نظر کنید. همه ما دوست داریم رنگ موی دلخواه داشته باشیم و طول آن را حفظ کنیم، اما اگر موهای شما به خوبی به فرمولی که استفاده می کنید پاسخ نمی دهد، ممکن است لازم باشد کمی انعطاف پذیر باشید. برای حفظ سلامت مو، لازم است که به طور منظم اصلاح شود تا از دو شاخه شدن موها جلوگیری و از بین برود. خیلی بهتر است موهایتان را تا حد امکان سالم نگه دارید و کمی کوتاهتر کنید تا موهایی که بیش از حد فرآوری شده، خشک و با نوک دوشاخه شده اند.

ترکیبات موجود در رنگ ها می توانند برای سلامت عمومی مضر باشند

 

رنگ مو نه تنها می تواند به کوتیکول آسیب برساند. بسیاری از این محصولات حاوی مواد مشتق شده از قطران زغال سنگ مانند آمینو فنل ها، دی آمینو بنزن ها و فنیلن دی آمین ها هستند که با سرطان مرتبط هستند. قطران زغال سنگ محصول فرعی فرآوری زغال سنگ است و توسط برنامه ملی سم شناسی و آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به عنوان یک ماده سرطان زا برای انسان شناخته شده است.

توجه به این نکته مهم است که محققان هنوز ارتباط کاملاً واضحی بین رنگ‌ها و سرطان ایجاد نکرده‌اند، اگرچه برخی از مطالعات در افرادی که به طور منظم موهای خود را رنگ می‌کنند، همبستگی را نشان می‌دهد. از آنجایی که آرایشگران و سایر متخصصان روزانه در معرض مواد شیمیایی موجود در رنگ مو قرار دارند، تنظیم کننده های اروپایی بسیاری از این مواد را در این نوع محصولات ممنوع کرده اند.

همچنین، شایان ذکر است که واکنش های آلرژیک به رنگ ها نادر است، اما غیرممکن نیست.

علائم مشکلات ناشی از رنگ

هر بار که موهای خود را رنگ می کنید، باید از علائم مشکلاتی که ممکن است پس از استفاده از رنگ ظاهر شود، آگاه باشید. هر گونه قرمزی پوست سر، تحریک، خارش، لایه برداری یا تاول باید باعث نگرانی باشد. اگر علائم شما شدید است یا بیش از دو روز طول می کشد، به شدت توصیه می شود که با متخصص پوست یا پزشک مراقبت های اولیه خود قرار ملاقات بگذارید.

هنگام استفاده از این نوع محصولات، سایر مشکلات کمتر از نظر پزشکی نیز ممکن است رخ دهد. آنها اغلب پوست سر را برای چند روز لکه دار می کنند که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. محصولاتی که رنگ مو را سفید یا روشن می کنند، لایه محافظ را از الیاف مو حذف می کنند. این امر ساقه مو را نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌کند و آن را بسیار مستعد آسیب می‌کند. استفاده زیاد از این فرمولاسیون های روشن کننده می تواند موها را شل و بی روح به نظر برساند و حتی می تواند باعث ریزش مو شود .

 

اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از آسیب ناشی از رنگ

هنگام رنگ کردن موهای خود با رنگ مو، نکات زیر را برای بهترین نتیجه دنبال کنید:

– تست پچ را انجام دهید، به این ترتیب می توانید واکنش های آلرژیک احتمالی را قبل از استفاده از رنگ مو رد کنید. این نوع آزمایش را می توان روی ساعد انجام داد.

– همیشه هنگام استفاده یا مخلوط کردن رنگ مو از دستکش استفاده کنید.

– رنگ را بیش از آنچه دستورالعمل نشان می دهد در موهای خود باقی نگذارید.

– پس از اتمام کار، پوست سر را به خوبی با آب بشویید.

– هرگز فرمول های رنگی مختلف رنگ مو را با هم مخلوط نکنید.

– هرگز سعی نکنید مژه ها یا ابروهای خود را با رنگ مو رنگ کنید. این می تواند به طور دائم به چشم شما آسیب برساند و حتی می تواند باعث نابینایی شود.

رنگ کردن موهایتان یک راه حل زیبایی است که دیگر محدود به هیچ شرایط یا جنسیت خاصی نیست، دیگر مختص زنان نیست و صرفاً برای پنهان کردن موهای خاکستری انجام نمی شود. اما، برای این، از رنگ هایی استفاده می شود که 100٪ برای مو سالم نیستند، اگرچه منع مصرف ندارند.

رنگ مو و سفید کننده برای رنگ کردن مو استفاده می شود. “رنگ آرایشی ماده ای است که می تواند رنگ طبیعی مو را به طور موقت یا دائم تغییر دهد، بخشی از رنگ موجود را از بین ببرد یا رنگ جدیدی را اضافه کند. 70٪ از زنان در جهان حداقل یک بار در زندگی موهای خود را رنگ می کنند . بسیاری این کار را به طور منظم انجام می دهند،” او می گوید.

تعداد دفعات رنگ کردن مو به محصول آرایشی استفاده شده بستگی دارد و برای این کار، توصیه هایی در مورد بسته بندی رنگ ها خواهید یافت. او می گوید: “این زمان بستگی به نوع رنگ دارد. یک فرکانس طبیعی رنگرزی هر 4 تا 6 هفته است.

 رنگ هابه چند دسته تقسیم می شوند :

– رنگ های موقت: فقط موها را در پوشش بیرونی آن آغشته می کنند، بنابراین با شستن از بین می روند. آنها برای مو مضر نیستند، اما می توانند شرایط پوستی نامطلوب (اگزما، کهیر) یا بیماری های تنفسی (آسم) ایجاد کنند.

– رنگ های نیمه دائمی: اگرچه مانند رنگ های قبلی، موها را از بیرون آغشته می کنند، اما می توانند به داخل آن نفوذ کنند. بنابراین، آنها در برابر چندین شستشو مقاومت می کنند.

– رنگ های دائمی : به ساقه مو نفوذ می کنند و تا زمانی که موها جایگزین شوند باقی می مانند. آنها می توانند به مو آسیب برسانند بنابراین نباید خیلی تهاجمی باشد. رنگ های دائمی باید قبلا از مواد سفید کننده (پراکسید اکسیژن یا آمونیاک) استفاده کنند تا رنگ جدیدی به مو داده شود. در هر صورت باید از دو تکنیک تهاجمی مانند پرم و رنگ به طور همزمان اجتناب کرد.

 

همانطور که او توضیح می‌دهد، برای اینکه رنگ مو اثر خود را اعمال کند، باید کوتیکول مو را بشکند تا از طریق فرآیند پوره‌سازی که با استفاده از آمونیاک انجام می‌شود، نفوذ کند.

“در این فرآیند، کوتیکول آسیب می بیند. بنابراین، 100٪ خوب نیست و مشکل ساز است. از طریق آن منافذ ایجاد شده در خارجی ترین لایه مو، ترکیبات پراکسید مسئول رنگ وارد می شود. این پراکسید ملانین حاوی ساقه مو را حل می کند. فرآيند دوم با اكسيداسيون تركيبات مسئول رنگ‌آميزي كه آمين‌ها و فنل‌هاي رنگ‌ها هستند، صورت مي‌گيرد كه با اكسيدا شدن رنگ مورد نظر را به آن مي‌دهند.

به نظر او، اگر بتوان از رنگ کردن مو خودداری کرد، همیشه برای موهای ما سالم‌تر خواهد بود، هرچند او اذعان می‌کند که ادامه رنگ کردن موهایش هم مشکلی ندارد. او می‌گوید: «بهتر است از آن اجتناب کنید، اگرچه همه اینها به بار احساسی داشتن موهای خاکستری بستگی دارد. شما باید ریسک و فایده آن را ارزیابی کنید .

از سوی دیگر، متخصص پوست گروه پدرو جائن تأکید می کند که بهتر است رنگ هایی با غلظت کم پراکسید آمونیاک انتخاب کنید، اگرچه این امر منجر به رنگرزی بیشتر می شود، یا رنگرزی با رنگ طبیعی حنا را انتخاب کنید. او هشدار می دهد، “پیدا کردن حنای خالص بسیار دشوار است”.

 

در مورد رنگ‌های طبیعی، او هشدار می‌دهد که این رنگ‌ها معمولاً نیمه دائمی هستند، حاوی آمونیاک نیستند، اما حاوی مواد قلیایی‌کننده دیگری هستند که برای مو نیز جذاب نیستند.

مواردی که نباید رنگرزی کرد

با این حال، توصیه می کند در صورت حساسیت به رنگ، و همچنین در فرآیندهای التهابی پوست سر (به عنوان مثال، پسوریازیس، درماتیت سبورئیک)، و همچنین در دوران بارداری از آن اجتناب کنید . در مورد دوم، دکتر مورالس توضیح می دهد که یک مطالعه اپیدمیولوژیک که در برزیل انجام شد، شیوع بیشتری از سرطان خون را در کودکان زیر دو سال نشان داد که مادرانشان موهای خود را در دوران بارداری رنگ کرده بودند.

البته، کارشناس بیمارستان رامون وای کاخال در مادرید هیچ مشکلی در رنگ کردن موها در مرحله شیردهی نمی بیند، زیرا آنها هیچ خطری را برای کودک درک نمی کنند.

در نهایت، دکتر مورالس اشاره می کند که رابطه بین رنگ کردن مو و طاسی نادرست است، زیرا رنگ ها ظرفیت آسیب رساندن به ریشه فولیکول مو را ندارند. وی افزود: رنگ آمیزی در مواردی مانند پسوریازیس یا درماتیت سبورئیک و همچنین در سایر آلوپسی های التهابی در فاز فعال توصیه نمی شود زیرا زمانی که درماتوز تشدید می شود، آلوپسی ناشی از آن بدتر می شود، اما به خودی خود رنگ کردن مو باعث تشدید آن می شود.

 

پوست بدن ما دارای PH بین 5 تا 5.5 است، به جز نواحی صمیمی و پوست سر که PH کمی پایین تر، اسیدی تر هستند. PH روغن مو و پوست سر بین 4.5 تا 5.5 است.

روغن پوست سر عملکرد محافظتی و اسیدی طبیعی مو را نیز فراهم می کند، زیرا  علاوه بر بسته و سالم نگه داشتن کوتیکول، از ما در برابر قارچ ها و باکتری ها محافظت می کند.

استفاده از رنگ های شیمیایی خطرات سلامتی به خصوص برای متخصصان آرایشگری را به همراه دارد، زیرا با موادی مانند تولوئن و آمین ها، ترکیباتی که سمی هستند، یکی از آنها از طریق استنشاق در تماس است، بنابراین استفاده از آنها باید بسیار محدود شود.

با انجام پرم یا استفاده از رنگ شیمیایی به مو، هم به مو و هم به پوست سر آسیب می‌رسانیم. برای رسیدن به رنگدانه مطلوب از محصولاتی با PH بسیار بالا استفاده می شود، این محصولات قلیایی کوتیکول مو را باز می کنند تا محصول به داخل نفوذ کند.

تمام فرآیندهای تغییر رنگ، به طور طبیعی مو، و غیره … بنابراین فرض کنید که PH حداقل برای مدتی تغییر کند، زیرا امکان بازگشت به تعادل بهینه مو و پوست سر در هر زمان با استفاده از محصولات با PH اسیدی تر که دوباره کوتیکول را می بندد و در نتیجه PH طبیعی ما را بازیابی می کند.

عواقب موهای با pH بالا یا قلیایی عبارتند از :

  • موی خشک.
  • موهای کدر یا کدر.
  • موهایی که به سختی شانه می شوند، به راحتی گره می خورند.

علاوه بر این، تغییراتی در پوست سر ایجاد خواهیم کرد که بسته به حساسیت پوست و دفعات مراجعه به سالن زیبایی، ما را به درماتیت، اگزما، خارش و غیره و … تغییری که در آن قارچ ها و باکتری ها ممکن است درگیر باشند.

 

رنگ ها و سرطان 

مطالعات اپیدمیولوژیکی که برای یک دهه انجام شده است به ما در مورد افزایش احتمال ابتلا به سرطان لنفوم یا سرطان سینه هنگام استفاده از این رنگ های مصنوعی هشدار می دهد، گزینه های زیادی برای رنگ کردن مو یا ظاهر متفاوت وجود دارد که با سلامتی سازگار است، ما باید نگاه کنیم. برای جایگزین های طبیعی تر و سالم تر.

بدن خیلی بیشتر از مجموع اجزا یا اندام هاست، فراموش نکنیم که پوست بزرگ ترین عضو بدن است و آن چیزی که همه آنها را می پوشاند، محصولاتی که به موها می زنیم و به آن نفوذ می کنیم به آن می رسند. پوست سر و جریان خون، بنابراین بسیاری از اقدامات زیبایی شناختی و روزانه می تواند ما را به بیماری یا سیری سوق دهد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *